Popularne artykuły

Ranking kompleksów witaminowo-minerałowych
Ranking

Ranking kompleksów witaminowo-minerałowych 

W obecnych czasach rzadko kiedy mamy możliwość zjedzenia zdrowego, bogatego w warzywa i owoce posiłku. Łykamy witaminy i minerały, kierując się często tylko i wyłącznie ceną danego kompleksu.
Ale czy każdy preparat jest taki sam? Dlaczego jedne kosztują 100 zł a inne 20 zł? Jaki kompleks witamin wybrać?

Wszystko za sprawą przyswajalności danych produktów. Najtańsze produkty zawierają wyłącznie witaminy pochodzenia syntetycznego. Opakowane barwnikami, nierzadko cukrem itd. Produkt tego typu ma nam pomóc uzupełnić braki witamin i minerałów w sposób optymalny dla naszego organizmu.
Przy produktach za 20 PLN przyswajalność ze względu na tanie, wyłącznie syntetyczne procesy wytwarzania wynosi ledwie 15%!


Czy witaminy i suplementy mineralne mogą poprawić wyniki sportowe?

Z pewnością mogą. Nie możemy przyjrzeć się wszystkim zaletom składników, ale wiemy, że każda witamina i minerał maja kluczowe znaczenie dla naszej wydajności, a zwłaszcza w przypadku wyników sportowych.

Jak już mówiliśmy, musielibyśmy wymienić wszystkie witaminy i minerały i napisać, jak wpływa to na nasze wyniki, ale już omówiliśmy to w innych artykułach. Ale żeby podać kilka przykładów:

 • Witamina D - witamina D jest prekursorem wielu hormonów, które są kluczowe dla metabolizmu androgenów i estrogenów. W rezultacie - optymalny poziom witaminy D określa na przykład optymalny poziom testosteronu. Jest również bardzo ważna w radzeniu sobie z osteoporozą, umożliwiając naszemu układowi szkieletowemu osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości. A silne kości są ważne w ciągłym rozwoju sportowym. Badanie składu witaminy D3.
 • Witaminy z grupy B - witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie energetycznym naszego organizmu. A optymalny poziom energii jest z pewnością ważny dla osiągów sportowych. Pamiętaj, aby zajrzeć do składu suplementów i poszukać suplementu z bioaktywnymi formami witamin z grupy B.
 • Magnez - magnez bierze bezpośredni udział w działaniach mięśniowych. Jest również ważny w komunikacji komórkowej i metabolizmie energii.
 • Cynk - bierze udział w stabilizowaniu i zwiększaniu poziomu testosteronu
 • Potas - działanie potasu jest podobne dla magnezu. Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się ze skurczami mięśni, suplementacja magnezem i potasem powinna być pierwszą rzeczą do zrobienia, aby sobie z tym poradzić.

Czy suplementy z witaminami i minerałami działają?

Zdecydowanie działają, jeśli masz niedobory witamin i minerałów. Są ludzie, którzy twierdzą, że „suplementacja witamin i minerałów to strata pieniędzy” - nie, nie. Ale musisz skupić się na słowie „suplement”. Preparaty witamin i minerałów stanowią jedynie dodatek do zdrowej diety, treningów i podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Nie wykonają za Ciebie całej pracy!

Najpierw przejrzyj dietę i możliwe niedobory witamin i minerałów z pożywienia, a następnie wybierz suplementację pod swój sposób żywienia.

Jakie witaminy i minerały należy przyjmować codziennie?

Ważne są witaminy rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B i witamina C) oraz podstawowe elektrolity (magnez, potas, sód). Są to najczęściej używane minerały i witaminy w metabolizmie i nie mogą być przechowywane w organizmie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być uzupełniane rzadziej, ponieważ ich nadmierne ilości będą przechowywane w tkance tłuszczowej i uwalniane z niej, gdy organizm zauważy jakikolwiek niedobór.

Niektóre minerały będą również uwalniane z innych tkanek, jeśli organizmowi zabraknie. Na przykład wapń może być uwolniony z twoich kości.

Witaminy i minerały - skutki uboczne

Jeśli chodzi o skutki uboczne, musimy przedstawić jeden konkretny termin. Hiperwitaminoza to nadmierna ilość witamin w naszym organizmie. Jeśli chodzi o witaminy rozpuszczalne w wodzie, nie jest to nic wielkiego, ponieważ nadmiar będzie wydalany z naszego organizmu poprzez działania układu moczowego. Znamy jednak więcej problemów z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są przechowywane w naszym organizmie, w tkance tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa znajduje się głównie na brzuchu, klatce piersiowej, twarzy ... i wątrobie. I tutaj mamy problem z hiperwitaminozą i potrzebujemy nieco rozwagi pod względem suplementacji.

Zbyt wysoka zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w tkance tłuszczowej przechowywanej w wątrobie może być hepatotoksyczna, co potwierdzają liczne badania kliniczne. I to jest główne niebezpieczeństwo wynikające z niewłaściwej suplementacji.

Zbyt wysoka suplementacja minerałów (niestety nie ma takiego terminu, więc musimy tak to opisać) jest bardziej osobliwa i zależy od konkretnego minerału. Na przykład:

 • Nadmierne spożycie soli (sodu) - może być przyczyną nadmiernego zatrzymywania wody i nadciśnienia
 • Nadmierne spożycie potasu - może być przyczyną problemów z ciśnieniem krwi
 • Nadmierne spożycie wapnia - może być przyczyną hiperkalcemii, która osłabia kości i może być przyczyną blokad żylnych w organizmie
 • Nadmierne spożycie żelaza - może być przyczyną chorób wątroby z powodu toksyczności metali ciężkich

Jeśli chodzi o pozostałe minerały, niedobory nie wykazują żadnych konkretnych objawów lub są tak rzadko postrzegane, że nie są jeszcze testowane.

Czy konieczna jest suplementacja?

Nie, nie jest, tak jak każdy inny suplement. Suplement musi być .... uzupełnieniem braków. Więc jeśli jesteś całkowicie pewien, że twoja dieta spełnia twoje wymagania dotyczące witamin i minerałów to wtedy możesz kontynuować bez takich suplementów.

Kto powinien przyjmować witaminy i minerały?

Ich niedobór może mieć każdy, zatem tak naprawdę ciężko określić kto dokładnie powinien, bo przecież można napisać, że wszyscy. Ze względu na monotonną i nie w pełni zbilansowaną dietę, szczególnie na początku zainteresowania zdrowym stylem życia, to jest najpopularniejszy problem w diecie. Jeśli więc nie jesteś absolutnie pewien, że twoja dieta spełnia wszystkie wymagania dotyczące witamin i minerałów, powinieneś rozważyć suplementację.

"Najlepszymi źródłami witamin i minerałów są produkty naturalnego pochodzenia"

Witaminy i minerały naturalne. To prawda i nie, ale łatwo o tym napisać, a trudniej to wykonać bowiem nie każdy z nas dysponuje czasem jak i wiedzą jakie produkty i w jakich ilościach jeść.
Jedząc 100 g. marchewki dziennie spełnimy zapotrzebowanie witaminy A, jednak aby dostarczyć odpowiednią ilość magnezu potrzeba już kilograma szpinaku, czy 300 gram fasoli.

Preparaty witaminowe to nie tylko droga na skróty, są często pomocną dłonią w skrajnych sytuacjach:

 • Monotonna dieta, brak warzyw, śladowe ilości owoców, alkohol oraz kawa.
 • W podeszłym wieku problemy gastryczne uniemożliwiają spożycie odpowiednich ilości warzyw, głownie zasadowych kalafior, szpinak czy brokuły.
 • Okres zimowy to ogromne zubożenie diety składniki pochodzące z warzyw, jest ich znacznie mniej na rynku a i my nie zawsze o nich pamiętamy...
 • Infekcje oraz choroby, przy biegunce, wysokiej gorączce nie jesteśmy w stanie niczego zjeść, wówczas w organizmie następują bardzo duże deficyty witamin

Jaki kompleks witamin jest najlepszy?

Istniejemy jako firma muscle-zone.pl na rynku sprzedaży odżywek i suplementów od ponad 10 lat, w miarę upływu tego czasu widzimy jakie są wybory naszych klientów, świadome wybory. Dlatego postanowiliśmy się podzielić informacjami jakie preparaty są najczęściej kupowane ze względu na biodostępność i jakość. Poniżej prezentujemy najlepsze preparaty witaminowe 2019!

1
Adam to bardzo kompleksowy, wzbogacony o ekstrakty roślinne działające prozdrowotnie, zestaw witaminowo-mineralny, przeznaczony dla mężczyzn szukających najlepszych rozwiązań w suplementacji.
Wykazuje bardzo dużą przyswajalność oraz cechuję się łatwością suplementacji ze względu na formułę kapsułek softgels.
2
Diamond Multivitamin jest kompleksowym produktem, zapewniającym pokrycie dziennego zapotrzebowania na witaminy oraz minerały. Zawiera najbardziej biodostępne formy witamin w tym również metylowany witaminy z grupy B. Ponadto skład suplementu został dopełniony o sporo prozdrowotnych substancji co czyni go jednym z lepszych w swoim rodzaju!

 

3
Optimal Multivitamin Plus jest preparatem posiadającym w składzie zestaw witamin, minerałów, ekstraktów ziołowych wzbogaconych o enzymy ułatwiające trawienie. Produkt posiada ekstrakty pochodzenia naturalnego, zarówno z owoców jak i warzyw! Produkt firmy Seeking Health jest jednym z najbardziej zaawansowanych kompleksów na rynku!
4
Orange Triad Greens jest jednym z najbogatszych pod względem składu produktów. Poza witaminami i minerałami zawiera mnóstwo substancji wywierających korzystny wpływ na te sfery naszego organizmu, które są szczególnie narażone na kłopoty spowodowane aktywnością fizyczną – układ odpornościowy, układ pokarmowy oraz stawy i więzadła.

 

5
Multi-Vitamin to jeden z najlepszych kompleksów witamin i minerałów na rynku. Przeznaczone są do codziennej suplementacji. Dzięki metylowanym formom wielu witamin jest w stanie bardzo skutecznie zapobiegać niedoborom spowodowanym nieprawidłowym wchłanianiem lub brakiem konwersji.
6
VE to preparat stworzony dla kobiet, cechuje się charakterystyczną dla żeńskiej płci podażą witamin i minerałów. Dodatkowo wzbogacono skład o substancje pozwalające redukować szkodliwe wolne rodniki, pozytywnie wpływające na układ moczowy oraz o substraty pozwalające opóźniać procesy starzenia.

Powiązane artykuły

28 Comments

 1. freak

  Kupowałem kiedyś Animalpaka ale po jakimś czasie stwierdziłem ze to nie ma sensu. Myliłem się, witaminy i minerały są potrzebne, od kilku miesięcy stosuje Adama i czuje się dużo lepiej, a niby to tylko witaminy 😉

 2. Michał

  Orange triad to genialny produkt. Ochraniam stawy i dostarczam mnóstwa witamin i minerałów za jedną porcją świetna sprawa

 3. Adam

  Myślicie, że takie suplementy dla mężczyzn mają sens w ogóle? Czytałem różne opinie na ten temat i sam nie wiem. Kupiłem i zamierzam przetestować, mam nadzieję, że nie pożałuję 🙂

  1. Jakub Kola

   Pewnie że mają.

   CHociaż lepsze są te w naszym rankingu 😉

   1. Anita

    a moim zdaniem jednym pomogą te a innym drugie

 4. Anna

  Odpowiednio dobrane witaminy działają cuda ,warto zwrócić uwagę na skład bo na rynku pełno jest zapychaczy które mogą wyrządzić więcej szkody niż zdrowia.

 5. ivanek

  Ja niedawno zmieniłem kompleks witamin na Orange Triad Tak jak już kilka osób napisało, to niby tylko witaminy, ale przy większej aktywności fizycznej są bardzo potrzebne organizmowi.

 6. Haneczka

  Czy moglibyście polecić jakieś sprawdzone, dobrej jakości i łatwo przyswajalne preparaty witaminowe i na wzmocnienie? Poszukuję czegoś dla mojego męża, a że suplementów diety dla mężczyzn jest multum, nie wiem co wybrać… 🙁

  1. Jakub Kola

   Witam,
   dla mężczyzn zdecydowanie ADAM: https://www.muscle-zone.pl/preparaty-witaminowe-dla-mezczyzn/adam-90-gelkaps

   Może są trochę droższe niż większość, ale są warte swojej ceny. Poza witaminami i minerałami zapewniają również równowagę hormonalną, co u mężczyzn jest bardzooo ważne 😉

  2. Wioletta

   Brałam Eve i czułam się po nich ,, silniejsza ,, ( mam nawracające anemię ) ale
   Moja dietetyczka przejrzała skład i stwierdziła ze na dłuższa metę będę miała problem z hormonami przez nie.Sama nie wiem co robić ? ?

   1. Sylwia Lelonek

    A czy wyjasniła, skąd ma takie obawy?

 7. Mariusz

  wkońcu jakiś sensowny kompleks witamin w proszku. Mam tutaj na myśli orangetriada. Cena jak na witaminy może nie jest niska, lecz naprawdę warto. To jeden z tych produktów, które po prostu czuć, a nie jak w przypadku multiple sport z olimpu gdzie inny jest jedynie kolor moczu. Wersja w proszku, bardzo bogaty skład – dla 10/10

 8. SAM

  stosuję witaminy ADAM od now foods. W okresie, w którym moja aktywność fizyczna jest mniejsza stosuję połowę zalecanych dawek. Jest zadowolony bo czuć działanie tego kompleksu. Więcej sił, więcej energii i lepsze samopoczucie. Zdecydowanie polecam szczególnie osobom aktywnym fizycznie

 9. Marta

  Orange triad najbardziej przypadły mi do gustu. Brałam też EVE z Now’a ale łykanie tych tabletek.. no właśnie. Co do samych witamin to na prawdę świetna sprawa, najpotrzebniejsze witaminy i ochrona stawów.

 10. Iwona

  Produkty od NOW FOODS sprawdzały się zawsze najlepiej. Próbowałam też TRIAD i było ok. Jak bym miała coś polecić kobietkom to zdecydowanie EVE z NF, chyba, że ktoś nie lubi tabletek to TRIAD też jest ok.

  (MK)

 11. Marcin

  Witam,
  Jakie polecacie witaminy dla osoby aktywnej fizycznie ale mającej problemy ze stawami? Dosyć częste przeciążenia i bóle po treningu. Stosowałem animal flexa i paka ale chciałbym zmieścić się w jednym produkcie ponieważ moje fundusze są ograniczone. Czyli dobre witaminy + ochrona stawów, coś dobrego i sprawdzonego?

 12. Dawid

  Bardzo ważna jest suplementacja witamin ponieważ jakość produktów spożywczych jest coraz gorsza. Uważam że każdy powinien stosować dodatkowo witaminy z dawkami uzależnionymi od aktywności fizycznej. Od siebie dodam że Orange triad są super i również bardzo dobrze się czułem po feel good od Sana.

 13. Marcin

  Witam.
  Mam pytanie czy biorąc kompleks witamin od ADAM NOW FOODS jest sens brania równocześnie takich suplementów jak np. B-Balance, omega3, ashwaganda, choline & inositol? Czy zbytnio to sensu nie ma ?
  Pozdrawiam.

 14. Michał

  Według mnie w rankingu powinien znaleźć się też kompleks olimp vitamin multiple sport oraz farmotiva vitamin elite. Nie wiem, na którym miejscu, ale kompleks witaminowo-minerałowy z olimpu jest naprawdę na bardzo wysokiej jakości, sam go miałem, i czułem jego działanie. Na dodatek są one w oddzielnych kapsułkach na witaminy innego koloru i osobne na minerały, są one także chelatowane, co zwiększa ich przyswajalność. Cena znacznie niższa niż te, które są w rankingu, co powinno być na plus. Z kolei farmotiva też jest w cenie około 30 zł, miałem ten produkt, ma duże dawki i dużo składników mineralnych, także ma oddzielne kapsułki na witaminy i minerały. Warto dodać, że witaminy brane w kapsułkach przyswoją się lepiej, niż te w tabletkach.

 15. Eliza

  Jaki zestaw poleciłby Pan kobietom po 60-tce z chorobą hashimoto?

  1. Ewelina

   A jakie witaminy dobre by Pan polecił przy haszimoto

  2. Angelika

   Witam, a co z ADEK Visantol ? Czy są dobre ?

   1. Jakub Kola

    Są lepsze niz visanto 😉

 16. Agnieszka

  Dzień dobry,a może Pan polecić coś dla mojego taty po 60 roku życia. Bardzo aktywny tryb pracy, mega stresujacy. Za pomoc będę Panu wdzięczna

  1. Jakub Kola

   Diamond multivitamin + ashwagandha na noc

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *