W dzisiejszych czasach wyczerpanie nadnerczy zdaje się być niezwykle nośnym tematem. Co to właściwie jest? Jeśli nie wiesz, to warto, abyś zapoznał się z poniższym artykułem. Pamiętaj, ze nawet jeśli nie masz świadomości jakiegoś problemu zdrowotnego, to nie znaczy, że on Cię nie dotyczy!
Tak jak wspomnieliśmy, wyczerpanie nadnerczy jest ostatnio często poruszanym i modnym tematem. Zresztą, bardzo słusznie. Jest to realny problem, który dotyka wielu osób, a część z nich nadal żyje w nieświadomości istnienie takiego schorzenia. Nieprawidłowo działające nadnercza w sposób istotny odbijają się na naszym codziennym funkcjonowaniu. Jeśli zdrowie jest dla Ciebie priorytetem, warto abyś bliżej przyjrzał się zagadnieniu wyczerpania nadnerczy. Pomożemy Ci dowiedzieć się czym się objawia ich dysfunkcja, jak można jej zapobiegać oraz leczyć.
Funkcja nadnerczy
Nadnercza są to dwie małe struktury znajdujące się w górnej części każdej z nerek. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Odgrywają one również dużą rolę w produkcji hormonów, których organizm potrzebuje do różnych procesów.
Nadnercza składają się z dwóch części
- Część korowa jest to zewnętrzna warstwa nadnercza. Odpowiada za produkcję hormonów, które są niezbędne dla zdrowia. Jest to między innymi kortyzol, który reguluje Twój metabolizm i aldosteron, który pomaga kontrolować ciśnienie krwi.
- Część rdzeniowa jest to wewnętrzna część gruczołu, która wytwarza równie ważne hormony, jak np. adrenalina. Jest to słynny hormon powodujący adekwatną reakcję na stresującą sytuację.
Większość osób kojarzy gruczoły nadnerczy właśnie z adrenaliną, zwłaszcza gdy myśli o bardzo ekscytujących lub stresowych sytuacjach. Prawdopodobnie TY również słyszałeś o nich w jej kontekście.
Niektóre hormony uwalniane przez gruczoły nadnerczy odpowiadają za funkcje, takie jak zrównoważenie stosunku soli do wody w organizmie, uwalnianie niektórych hormonów płciowe u kobiet i mężczyzn, regulowanie reakcji układu immunologicznego i hamowanie reakcji zapalnych. Biorąc wszystkie te aspekty pod uwagę, powinno być nam dość łatwo zrozumieć, dlaczego tak ważne jest zachowanie nadnerczy w jak najlepszej kondycji.
Czym jest wyczerpanie nadnerczy?
Kiedy nadnercza funkcjonują na optymalnym poziomie Twój ogólny stan zdrowia to odzwierciedla. Jeśli jednak ich kondycja podupada zapewne wcześniej czy później odczujesz zmianę. Jeśli nadnercza działają na mniej niż 90% swoich możliwości diagnozuje się chorobę Addisona. Wszystko co kryje się między 90 a 100% - to właśnie wyczerpanie nadnerczy.
Objawy wyczerpania nadnerczy
Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że nasze nadnercza nie są w najlepszej formie. Niektóre z nich mogą pozostać niezauważone. Jednak pewne symptomy trudno jest zignorować. Najczęstszym objawem wyczerpania nadnerczy jest permanentne zmęczenie. Innym, także często się pojawiającym, jest natomiast – zachcianki jedzeniowe.
Czasami zdarzają się również sytuacje, gdy pojawia się problem z częstym oddawaniem moczu oraz niskim ciśnieniem krwi.
Zapoznaj się z poniższą listą i sprawdź, czy przypadkiem nie cierpisz na wyczerpanie nadnerczy:
- Ciężki jest Ci wstać rano, nawet po długim śnie – organizm ludzi cierpiących z powodu wyczerpania nadnerczy znajduje się w stanie podwyższonego stresu. Zwiększa to poziom kortyzolu i adrenaliny w organizmie i przerywa naturalny 24-godzinny cykl poziomu kortyzolu. Uniemożliwia także prawidłowy wypoczynek w trakcie snu.
- Jesteś bardzo zmęczony w ciągu dnia - jest to spowodowane nie tylko brakiem spokojnego snu, ale także wyczerpaniem nadnerczy, które powoduje obniżenie poziomu niezbędnych hormonów i neuroprzekaźników.
- Trudniej jest poradzić sobie ze stresem - jeśli okaże się, że jesteś wyjątkowo przytłoczony nawet w najmniejszych sytuacjach stresowych, nie jesteś sam. W rzeczywistości jest to bardzo popularne wśród tych, którzy cierpią z powodu wyczerpania nadnerczy.
- Nieustannie pragniesz słonej żywności lub przekąsek –wróćmy do korowej części nadnerczy i hormonu, który jest tam produkowany - aldosteronu. Hormon ten odpowiada za stosunek soli do wody w ciele. Kiedy nadnerczy nie działają prawidłowo, wydziela się mniej tego hormonu, równowaga jest zaburzona, a Ty – czujesz potrzebę spożywania soli.
- Masz więcej energii wieczorem - niższe poziomy kortyzolu mogą powodować spustoszenie na poziomie energetycznym w ciągu dnia. Zwykle poziom kortyzolu jest najwyższy w godzinach porannych, a następnie wyrównuje się w ciągu dnia i zmniejsza się na wieczór. Jednak u osób z zaburzoną praca nadnerczy cykl ten jest zachwiany i podwyższony poziom kortyzolu występuje w godzinach wieczornych.
- Zauważyłeś, że pijesz więcej kawy lub innych napojów kofeinowych - ze względu na stałe zmęczenie, może się okazać, że pije się więcej kawy lub nawet przyjmuje leki pobudzające, aby zachować czujność przez cały dzień. Kofeina i inne stymulatory z biegiem czasu stają się coraz mniej efektywne. Ale u osoby borykających się z wyczerpaniem nadnerczy mogą nie mieć w ogóle efektu i mogą tym bardziej zakłócać cykl snu.
- Chorujesz częściej niż zwykle – wyczerpanie nadnerczy znacznie osłabia układ immunologiczny. Stajemy się bardziej podatni na grypę, przeziębienie i inne choroby. Dlaczego? Powodem jest stale niestabilny poziom kortyzolu w organizmie.
Inne objawy, którym warto się przyjrzeć:
- obniżone libido
- osłabienie mięśni
- kłopoty z koncentracją
- utrata tkanki kostnej
- stany zapalne
- nowe alergie
- drażliwość
- łaknienie cukru
- wypadanie włosów
- napięcie mięśni
- przybranie na wadze
- poranne zmęczenie
- uczucie ciągłego przytłoczenia
- zawroty głowy
Jak widzisz, zmęczenie nadnerczy to poważny problem i może mieć wpływ na wiele aspektów naszego życia. Może nawet doprowadzić do depresji z powodu braku energii do ćwiczeń i zwiększonego pragnienia podjadania.
Co doprowadza do wyczerpania nadnerczy?
Istnieje wiele czynników, które doprowadzają nasze nadnercza na skraj zdrowotnej przepaści. Przede wszystkim – zawrotne tempo życia. Spójrzmy prawdzie w oczy, zapomnieliśmy jak się odpoczywa. Cały czas pędzimy, chcemy więcej, sięgamy dalej. Bez planu, bez rutyny – byle do przodu. Nasze zdrowie na tym cierpi, nie jesteśmy bowiem świadomi stresu, na który sami siebie narażamy.
Oczywiście, nie na wszystko w naszym życia mamy wpływ, ale powinniśmy zadbać o to, co faktycznie znajduje się pod nasza kontrolą.
Poniżej znajdują się główne przyczyny zmęczenia nadnerczy:
- Stresujące sytuacje. Mogłoby to być takie, jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata zatrudnienia itp.
Toksyny środowiskowe, zanieczyszczenie i palenie tytoniu. - Długotrwały stres spowodowany problemami finansowymi, toksycznymi związkami lub stresującym środowiskiem pracy.
- Negatywne myśli, chowanie urazy, pielęgnowanie złych emocji.
- Brak odpowiedniej ilości snu.
- Jedzenie przetworzonej i niezdrowej żywności. Uboga dieta może powodować problem.
- Brak ćwiczeń i ruchu.
Prawdą jest stwierdzenie, że stres jest zabójcą. Czasami możemy go kontrolować. Czasami jest to całkowicie poza naszym zasięgiem. Ważną rzeczą wartą zapamiętania jest to, że nie każda sytuacja jest stała. Możemy dokonać zmian, aby poprawić nasze życie, aby wyprowadzić nas z pewnych sytuacji, które powodują ogrom stresu i dyskomfort.
Leczenie wyczerpania nadnerczy
Szacuje się, że problem ten dotyka około 80% populacji na świecie. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci w walce z tym schorzeniem.
1 ) Zmień dietę
To co trafia do Twoich ust ma olbrzymi wpływ na Twoje zdrowie. Warto o tym pamiętać zarówno w kontekście dbania o prawidłową wagę, jak i zapewnienia nadnerczom optymalnego funkcjonowania.
Poniżej produkty, których powinieneś unikać:
- Kofeina: może zdecydowanie przeszkadzać w zapewnieniu wysokojakościowego snu oraz w prawidłowym funkcjonowaniu nadnerczy. Niestety, wielu ludziom trudno jest z niej zrezygnować. Jeśli należysz do tej grupy -pij ją tylko w godzinach porannych i z umiarem.
- Cukier rafinowany: obejmuje również sztuczne substancje słodzące i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Zawsze pamiętaj, że cukry kryją się pod wieloma nazwami i w wielu przetworzonych produktach spożywczych.
- Przetworzona żywność: Te produkty spożywcze są zwykle pełne sztucznych barwników i konserwanty. To sprawia, że proces trawienia staje się trudniejszy.
- Uwodornione oleje: Oleje roślinne, takie jak kukurydziany, sojowy i rzepakowy są niezdrowe i prowadzą do zapalenia gruczołów nadnerczy.
Te produkty spożywcze pomogą Ci zachować zdrowie!
Staraj się jeść pokarmy o jak najwyższej gęstości odżywczej. Dlaczego?Organizm łatwiej je przyswaja, co jest niezwykle istotne, kiedy nadnercza są na wyczerpaniu.
- Kokos
- Oliwki
- Awokado
- Kalafior
- Brokuły
- Brukselka
- Łosoś
- Kurczak i indyk
- Orzechy i nasiona
- Algi i wodorosty
- Sól morska
2) Warto też sięgnąć po kilka suplementów
Umówmy się – czasami trudno jest dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze wraz z pokarmem. W takich sytuacjach warto sięgnąć po prozdrowotne suplementy, które jednocześnie wesprą regenerację naszych nadnerczy.
3) Zredukuj poziom stresu
Posłuchaj swojego ciała. Kiedy czujesz się zestresowany lub przytłoczony, weź oddech i wyjdź na zewnątrz, jeśli możesz. Zdobycie kontroli nad poziomem stresu jest niezbędne do leczenia nadnerczy i przywrócenia ich do optymalnego poziomu funkcjonowania.
Spróbuj wprowadzić w życie następujące zalecenia:
- Odpocznij lub śpij, gdy czujesz się zmęczony.
- Staraj się spać przynajmniej osiem godzin każdej nocy.
- Obejrzyj film śmieszny. Czemu? Śmiech naprawdę jest najlepszym lekarstwem.
- Staraj się zminimalizować stres w pracy, jeśli jest to możliwe.
- Jedz regularnie. Nie pomijaj posiłków i staraj się mieć zdrowe przekąski pomiędzy nimi.
- Ćwiczyć codziennie. Nawet jeśli pójdziesz chociaż na spacer, będzie to bardzo korzystne.
- Unikaj wszystkich negatywnych ludzi, jeśli możesz.
- Weź kilka lekcji jogi dla początkujących.
- Znajdź wsparcie pozytywnych ludzi.
- Weź gorącą kąpiel i rozciągnij się przed snem.
- Zmierz się z problemem, jeśli takowy napotkasz.
- Zmień dowolną sytuację stresującą, którą możesz.
- Skorzystaj z masażu lub innych technik relaksujących.
Podsumowanie
Wyczerpaniu nadnerczy można zapobiegać. Można je też leczyć, o ile nie posunie się za daleko. Zatrzymaj się na moment, weź głęboki wdech, zrelaksuj się, zadbaj o siebie i swoje otoczenie. Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci ciało. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak – skontaktuj się z lekarzem.
Jedz możliwie jak najzdrowsze pokarmy. Staraj się jeść dużo warzyw, owoców, a jajka, nabiał i mięso kupuj tylko od sprawdzonych dostawców. Unikaj żywności przetworzonej. Sprawdzaj etykiety pod kątem zawartości cukru oraz kofeiny.

Nie zapominaj również o nawodnieniu organizmu!
Ćwiczenia fizyczne są także bardzo istotne. Ważne jest, aby w trosce o zdrowe ciało i umysł codziennie zażyć chociaż odrobiny ruchu.
Te wszystkie, pozornie niewielkie zmiany, wpłyną pozytywnie na Twoje nadnercza, zapobiegną ich wyczerpaniu, a Ty sam zyskasz poprawę snu, nastroju oraz ogólny wzrost komfortu życia.
Sprawdź też:Choroba kory nadnerczy: zespół Cushinga