0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Arnika górska (Arnica Montana), kupalnik górski, występuje na obszarze górzystym Europy, w Polsce w stanie naturalnym pod całkowitą ochroną. Dla celów spożywczych i leczniczych uprawiana. Jej surowcem leczniczym jest kwiatostan – koszyczek arniki (Anthodium Arnice zamiennie Flos Arnice), zawierają związki aktywne biologicznie: flawonoidy (m.in. astragalina, kwercetyna), cholinę, kwasy organiczne (m.in. chologenowy, galusowy, kawowy), fitosterole, kartenoidy i terpeny, garbniki i tymol (olejek eteryczny). Posiada właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, żółcio- i moczopędne, rozkurczowe; usprawniające funkcjonowanie układu krążenia w chorobach wieńcowych i mózgowych, przeciwzakrzepne, przeciwzapalne (wspomaga przeciwdziałanie stanom zakrzepowym i zrostowym żył po operacjach oraz ułatwia gojenie się ran). Przeciwwskazaniem jest stosowanie w ostrych stanach zapalnych, rehabilitacji po zawałach oraz podczas stosowania preparatów zawierających naparstnicę. Przy stosowania zewnętrznym przeciwwskazania dotyczą stosowania na rany otwarte i przy oparzeniu III stopnia.

Arnika górska (Arnica montana) zwana także kupalnikiem górskim, to roślina należąca do rodziny astrowatych. Naturalnym obszarem jej występowania są górskie i podgórskie tereny Europy. Jest to roślina lecznicza i kosmetyczna, a duże zapotrzebowanie na surowiec oraz niekontrolowane zbiory sprawiły, że obecnie arnika górska znajduje się pod ścisłą ochroną. Surowiec zielarski pozyskuje się więc z upraw. Preparaty na bazie arniki górskiej stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i zewnętrznie. Roślina ma wysoki potencjał leczniczy i szeroki zakres biologicznej aktywności. 

   Arnika górska – skład chemiczny 

Surowiec farmakognostyczny to suszone kwiaty arniki górskiej. Głównymi składnikami biologicznie czynnymi, jakie w nich występują, są laktony seskwiterpenowe typu gwajanu zwane arnikolidami oraz helenalina i jej estry. Oprócz nich ważną rolę odgrywają flawonoidy, kwasy fenolowe, sterole, triterpeny, karotenoidy i olejek eteryczny. 

   Arnika górska – właściwości

Arnika górska korzystnie wpływa na ludzki organizm i pomaga go chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Przyczynia się także do dobrego samopoczucia. Wspomaga prawidłowe krążenie krwi i działa ochronnie na wątrobę. Oprócz tego może zwiększać wydalanie wody przez nerki. Stosowana zewnętrznie sprzyja rozjaśnieniu skóry. 

   Arnika górska – preparaty 

Najczęściej spotykane przetwory na bazie arniki górskiej to nalewki, które powinny zawierać nie mniej niż 0,40% sumy laktonów seskwiterpenowych w przeliczeniu na tiglinian dihydrohelenaliny. Na bazie suszonych kwiatów rośliny można przygotować również napar. Natomiast do stosowania zewnętrznego zwykle używa się płukanek, maści i kremów. 

    Arnika górska – środki ostrożności  

Choć arnika górska ma wysoki profil bezpieczeństwa i w zielarstwie jest stosowana od wieków, to jednak nie dla wszystkich będzie odpowiednia. Ostrożność należy zachować zwłaszcza przy stosowaniu wewnętrznym. Nieżyt żołądka, kłopoty z jelitami, przebyty zawał to główne przeciwwskazania do stosowania arniki górskiej. Stosowanie zewnętrzne też jest obwarowane pewnymi ograniczeniami. Otwarte rany, zapalenia skóry, poważne oparzenia nie mogą być traktowane maścią z arniką górską. 

Ostatnio na blogu

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich...

czytaj więcej

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Każdego roku zwiększa się świadomość społeczna, na temat wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia...

czytaj więcej

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

Idąc za ciosem postanowiliśmy po raz drugi zbadać suplement Ultra Fish Oil marki Apollo’s Hegemony celem weryfikacji jakości. Pierwsze badania były...

czytaj więcej

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu – kortyzolem. Istnieje wiele...

czytaj więcej

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Gdyby wśród przypadkowych osób przeprowadzić ankietę dotyczącą „najzdrowszych roślin znanych...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje