0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Arnika górska (Arnica Montana), kupalnik górski, występuje na obszarze górzystym Europy, w Polsce w stanie naturalnym pod całkowitą ochroną. Dla celów spożywczych i leczniczych uprawiana. Jej surowcem leczniczym jest kwiatostan – koszyczek arniki (Anthodium Arnice zamiennie Flos Arnice), zawierają związki aktywne biologicznie: flawonoidy (m.in. astragalina, kwercetyna), cholinę, kwasy organiczne (m.in. chologenowy, galusowy, kawowy), fitosterole, kartenoidy i terpeny, garbniki i tymol (olejek eteryczny). Posiada właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, żółcio- i moczopędne, rozkurczowe; usprawniające funkcjonowanie układu krążenia w chorobach wieńcowych i mózgowych, przeciwzakrzepne, przeciwzapalne (wspomaga przeciwdziałanie stanom zakrzepowym i zrostowym żył po operacjach oraz ułatwia gojenie się ran). Przeciwwskazaniem jest stosowanie w ostrych stanach zapalnych, rehabilitacji po zawałach oraz podczas stosowania preparatów zawierających naparstnicę. Przy stosowania zewnętrznym przeciwwskazania dotyczą stosowania na rany otwarte i przy oparzeniu III stopnia.

Arnika górska (Arnica montana) zwana także kupalnikiem górskim, to roślina należąca do rodziny astrowatych. Naturalnym obszarem jej występowania są górskie i podgórskie tereny Europy. Jest to roślina lecznicza i kosmetyczna, a duże zapotrzebowanie na surowiec oraz niekontrolowane zbiory sprawiły, że obecnie arnika górska znajduje się pod ścisłą ochroną. Surowiec zielarski pozyskuje się więc z upraw. Preparaty na bazie arniki górskiej stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i zewnętrznie. Roślina ma wysoki potencjał leczniczy i szeroki zakres biologicznej aktywności. 

   Arnika górska – skład chemiczny 

Surowiec farmakognostyczny to suszone kwiaty arniki górskiej. Głównymi składnikami biologicznie czynnymi, jakie w nich występują, są laktony seskwiterpenowe typu gwajanu zwane arnikolidami oraz helenalina i jej estry. Oprócz nich ważną rolę odgrywają flawonoidy, kwasy fenolowe, sterole, triterpeny, karotenoidy i olejek eteryczny. 

   Arnika górska – właściwości

Arnika górska korzystnie wpływa na ludzki organizm i pomaga go chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Przyczynia się także do dobrego samopoczucia. Wspomaga prawidłowe krążenie krwi i działa ochronnie na wątrobę. Oprócz tego może zwiększać wydalanie wody przez nerki. Stosowana zewnętrznie sprzyja rozjaśnieniu skóry. 

   Arnika górska – preparaty 

Najczęściej spotykane przetwory na bazie arniki górskiej to nalewki, które powinny zawierać nie mniej niż 0,40% sumy laktonów seskwiterpenowych w przeliczeniu na tiglinian dihydrohelenaliny. Na bazie suszonych kwiatów rośliny można przygotować również napar. Natomiast do stosowania zewnętrznego zwykle używa się płukanek, maści i kremów. 

    Arnika górska – środki ostrożności  

Choć arnika górska ma wysoki profil bezpieczeństwa i w zielarstwie jest stosowana od wieków, to jednak nie dla wszystkich będzie odpowiednia. Ostrożność należy zachować zwłaszcza przy stosowaniu wewnętrznym. Nieżyt żołądka, kłopoty z jelitami, przebyty zawał to główne przeciwwskazania do stosowania arniki górskiej. Stosowanie zewnętrzne też jest obwarowane pewnymi ograniczeniami. Otwarte rany, zapalenia skóry, poważne oparzenia nie mogą być traktowane maścią z arniką górską. 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje