0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Barwniki – dodatki koloryzujące do produktów żywnościowych i suplementów diety dzielące się na: barwniki organicznie naturalne roślinne lub zwierzęce (karotenoidy, chlorofile, hemoglobina, mioglobina, antocyjany); barwniki organiczne identyczne z naturalnymi różniące się sposobem pozyskiwania (syntezowanie) (beta karoten, ryboflawina, kantaksantyna); barwniki organiczne syntetyczne (żółcień choinowa, czerwień koszenilowa, fiolet metylowy) są tańsze, odporne na zmiany kwasowo-zasadowe, działanie światła i temperatury.

Barwniki to dodatki do żywności i suplementów diety, które stosuje się po to, aby nadać lub przywrócić kolor. Badania konsumenckie udowodniły, że atrakcyjna barwa budzi skojarzenia z dobrą jakością i świeżością, a to przekłada się na odbiór produktu i decyzję o zakupie. Substancje stosowane do barwienia muszą być bezpieczne dla zdrowia. Czuwają nad tym specjaliści z: Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Rodzaj barwników, warunki stosowania oraz maksymalne dozwolone dawki regulują odpowiednie przepisy, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2010 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych. 

   Rodzaje barwników spożywczych 

Istnieje kilka kryteriów na podstawie których dzieli się barwniki. Najpopularniejsze z nich to kryterium pochodzenia, które pozwala wyróżnić barwniki naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne i nieorganiczne substancje barwiące. 

    Barwniki naturalne

Pochodzenie barwników naturalnych może być roślinne albo zwierzęce. Substancje te ekstrahuje się z surowców roślinnych (owoców, liści, korzeni, kwiatów) albo zwierzęcych (tkanki, krew). Najpopularniejszymi przedstawicielami tej grupy są karotenoidy, koszenila, kurkumina, betanina, chlorofil. 

    Barwniki identyczne z naturalnymi

Barwniki identyczne z naturalnymi otrzymuje się wprawdzie poprzez syntezę, ale są one takie same jak związki chemiczne naturalnie występujące w przyrodzie. Do tej grupy należy m.in. ryboflawina, beta-karoten, kantaksantyna. 

    Barwniki syntetyczne organiczne

Barwniki tego rodzaju mają skomplikowaną strukturę, a powstają poprzez dodanie do cząsteczki barwnika dodatkowych grup siarkowych albo karboksylowych. Są one tańsze niż barwniki naturalne, dają intensywniejszy kolor i są bardzo trwałe. W tej grupie znajduje się m.in. amarant, czerwień koszenilowa, czerwień allura. 

    Nieorganiczne substancje barwiące

Dozwolone nieorganiczne substancje barwiące to np. tlenki i wodorotlenki żelaza, węgiel drzewny, dwutlenek tytanu. Zwykle wykorzystuje się je jedynie do zmiany koloru powierzchni produktu.

   Bezpieczeństwo barwników spożywczych

Regulacje prawne dotyczące dopuszczonych dawek dodatków do żywności są restrykcyjne. Dla każdej dodatkowej substancji ustalono maksymalne dzienne pobranie. Jedyny problem, na który trzeba zwrócić uwagę to to, że dana substancja może występować w wielu powszechnie spożywanych produktach, dlatego trudno jest ocenić faktycznie spożytą ilość w ciągu doby. Nasuwa się prosty wniosek, że warto ograniczyć konsumpcję żywności przetworzonej, chociażby z tego powodu. 

Ostatnio na blogu

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich...

czytaj więcej

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Każdego roku zwiększa się świadomość społeczna, na temat wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia...

czytaj więcej

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

Idąc za ciosem postanowiliśmy po raz drugi zbadać suplement Ultra Fish Oil marki Apollo’s Hegemony celem weryfikacji jakości. Pierwsze badania były...

czytaj więcej

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu – kortyzolem. Istnieje wiele...

czytaj więcej

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Gdyby wśród przypadkowych osób przeprowadzić ankietę dotyczącą „najzdrowszych roślin znanych...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje