0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Borówka brusznica (Vaccinium vitis idea) w Polsce rośnie w lasach iglastych. Surowcem jest liść borówki (Folium Vitis idaeae), owoc borówki brusznicy (Fructus Vitis idaeae) oprócz zastosowania w medycynie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Preparaty w liści działają odkażająco na drogi moczowe i moczopędnie. Jakkolwiek stosowane przeciwbiegunkowo pobudzają procesy trawienia i metabolizm. Zawierają wysoki procent glikozydów fenolowych oraz flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne i sole mineralne. Owoce ze względu na zawarte w nich składniki mają wartość odżywczą i regulują procesy trawienne. Często stosowane w dietach. Zawierają kwasy organiczne,  garbniki, węglowodany, witaminy (m.in. A, B2­, C, P) oraz sole mineralne zawierające pierwiastki śladowe (fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo).

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), znana także jako borówka czerwona, jest wieloletnią rośliną z rodziny wrzosowatych. Można ją spotkać praktycznie na całej półkuli północnej. Owoce wykorzystuje się w głównie w sztuce kulinarnej – najczęściej produkuje się z nich dżemy i galaretki. Ponadto wraz z liśćmi stanowią one także cenny surowiec zielarski i są używane w celach leczniczych. Mają korzystny wpływ na ludzki organizm i są szczególnie polecane kobietom, które zmagają się z typowo kobiecymi dolegliwościami (dyskomfort spowodowany miesiączką, przykre objawy menopauzy). 

   Borówka brusznica – skład chemiczny 

Surowiec pozyskany z borówki brusznicy jest zasobny w różnorodne substancje chemiczne o wysokiej aktywności biologicznej. Zawiera glikozydy fenolowe (w tym ok. 5-7% arbutyny), garbniki katechinowe, flawonoidy, triterpeny, antocyjany, kwasy organiczne (m.in. octowy, cytrynowy i jabłkowy), witaminy (B1, B2, C i PP) oraz sole mineralne (wapnia, potasu, żelaza, fosforu, manganu). 

   Borówka brusznica – właściwości

Borówka brusznica ze względu na zawartość antocyjanów ma istotny udział w ochronie DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ponadto chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Preparaty na bazie borówki brusznicy stanowią wartościowy element kobiecej profilaktyki zdrowotnej. Mogą zmniejszać dolegliwości związane z miesiączką i łagodzą dyskomfort charakterystyczny dla okresu menopauzy.  

    Borówka brusznica – środki ostrożności

Po borówkę brusznicę trzeba sięgać z rozwagą. Wysokie dawki ekstraktów z liści tej rośliny mogą wywoływać objawy przewlekłego zatrucia hydrochinonem, dla których charakterystyczne są wymioty, silne pobudzenie, skurcze i niedokrwistość hemolityczna. Obecne w roślinie garbniki mogą także działać drażniąco na żołądek. 

Borówka brusznica jest nieodpowiednia dla dzieci. Nie powinny jej również stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Istnieją przesłanki do tego, by sądzić, że niektóre substancje chemiczne obecne w tej roślinie mogą uszkadzać płód.   

Dawkowanie preparatów na bazie borówki brusznicy nie jest regulowane żadnymi przepisami. W piśmiennictwie można spotkać się z zaleceniami, aby stosować nie więcej niż 460 mg ekstraktu dziennie. 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje