0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Butcher's Broom (myszopłoch kolczasty [Ruscus aculeatus]), jest źródłem alkaloidów, fitosteroli, flawonoidów oraz saponin sterydowych, takich jak: ruscyna, ruskogenina, ruskozyd. Posiada działanie moczopędne i pozwalają na wydalanie nadmiaru płynów z organizmu. Wpływają na lepsze ukrwienie tkanki nerwowej oraz działają uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych. Wykorzystywany w transporcie składników odżywczych pozwala na większą ich przyswajalność przez tkankę mięśniową i nerwową. Butscher Broom w suplementacji sportowej stosowany rzadko, raczej stosowany jako wspomaganie aktywności.

Butcher’s Broom to zwyczajowa nazwa, jaką jest określany ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus). Roślina ta należy do rodziny szparagowatych. Naturalnym obszarem jej występowania jest basem Morza Śródziemnego i Czarnego. Zbierane jesienią kłącza stanowią wartościowy surowiec lekarski. W medycynie tradycyjnej stosuje się je przy problemach z kończynami dolnymi (obrzmienia, skurcze, uczucie „ciężkich nóg”) i żyłami. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób mających pracę stojącą, przez którą cierpią ich nogi. 

   Ruszczyk kolczasty – skład chemiczny 

W fitoterapii wykorzystuje się kłącze ruszczyka kolczastego. Jest ono zasobne w aktywne biologiczne związki chemiczne. Do najważniejszych z nich zalicza się saponiny sterolowe: ruskogeninę neoruskogeninę, ruscynę i ruskozyd. 

   Ruszczyk kolczasty – działanie 

Obecne w kłączu rośliny saponiny wykazują wiele pozytywnych właściwości – mogą m.in. hamować aktywność elastazy (enzym odpowiedzialny za degradację włókien elastyny) czy też zmniejszać przepuszczalność naczyń krwionośnych. Ekstrakty z rośliny mogą korzystnie wpływać na układ żylny i limfatyczny. Tym samym promują zdrowie żył i pomagają utrzymać w dobrej kondycji kończyny dolne. Poleca się je zwłaszcza osobom, które dużo czasu spędzają na stojąco, czy to z racji wykonywanej pracy, czy też z powodu podejmowanych aktywności sportowych. 

    Ruszczyk kolczasty – jak stosować

Nie ma jednoznacznych wytycznych odnośnie dawkowania preparatów z ruszczykiem kolczastym. Można sugerować się na badaniami naukowymi, w których stosowano od 150 do 300 mg ekstraktu z ruszczyka kolczastego dwa razy dziennie. Najwygodniej jest sięgnąć po preparat w kapsułkach, który zawiera ściśle określoną dawkę ekstraktu. 

    Ruszczyk kolczasty – ostrzeżenia

Preparaty na bazie ruszczyka kolczastego mają wysoki profil bezpieczeństwa. Mogą jednak wchodzić w interakcję z wieloma lekami, choćby tymi, które stosuje się w leczeniu nadciśnienia oraz takimi, które zawierają pseudoefedrynę (np. Sudafed). Osoby, które zażywają jakieś leki przez wdrożeniem jakiejkolwiek suplementacji powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie wiadomo także jak ruszczyk kolczasty wpływa na płód, dlatego kobiety ciężarne powinny go unikać. 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje