0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Fosfor (pierwiastek chemiczny z grupy azotowców, występujący w kilku odmianach kolorystycznych: biały [trujący], czerwony, fioletowy i czarny). Jest mikroelementem biorącym udział w reakcjach fizjologicznych organizmu. Jest czynnikiem prawidłowej struktury kości i zębów, magazynując ok. 85 % pierwiastka, w postaci hydroksyapatytu. Reguluje kwasowość w organizmie zwiększając pH. Jest składnikiem kwasów nukleinowych. Wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie nerek i serca oraz nerwy (przenoszenie impulsów). Naturalnym źródłem pozyskiwania fosforu są zarówno produkty roślinne (jaja, nasiona, orzechy, pełne ziarno), jak i pochodzenia zwierzęcego (drób, różne rodzaje mięsa, ryby). Niedobór fosforu i wzmocnienie struktury kości można wyrównać poprzez stosowanie odpowiednich odżywek i suplementów.

Niedobór fosforu wywołuje chorobę kości (krzywicę) i ropowicę.

Nadmiar fosforu (aczkolwiek wydalany jest przez nerki) wywołać może naruszenie równowagi mineralnej (szczególnie obniżenia poziomu wapnia, aż do jego całkowitej utraty).  Szczególną ostrożność spożywania produktów i specyfików zawierających fosfor zaleca się osobom chorym przewlekle na nerki i osobom w podeszłym wieku. Nadmiar potasu należy równoważyć wówczas zwiększonym przyjmowaniem wapnia.

Dawkowanie: 800-1200 mg na dobę. Górną granicę dawkowania powinny spożywać kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Fosfor to pierwiastek zaliczany do grupy makroelementów. W ludzkim organizmie pełni wiele ważnych funkcji i jest uznawany za niezbędny do życia. Duże jego ilości są zdeponowane w zębach i   kościach, ponadto wchodzi on w skład kwasów nukleinowych i związków odpowiedzialnych za przekazywanie energii na poziomie molekularnym (np. ATP). Do organizmu fosfor jest dostarczany głównie z dietą. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór nie jest pożądany, dlatego należy dołożyć starań, by utrzymywać jak najbardziej optymalny poziom fosforu. 

   Fosfor – znaczenie dla organizmu

Szacuje się, że ponad 85% fosforu gromadzi się w kościach i zębach. Pierwiastek ten nie tylko wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój kości u dzieci, ale w dorosłym życiu także pomaga w utrzymywaniu prawidłowego stanu kości oraz zębów. Pozostała część fosforu jest ulokowana w błonach komórkowych i tkankach miękkich. Obecność fosforu stwierdzono również w kwasach nukleinowych (DNA, RNA), które tworzą kod genetyczny. Oprócz tego związek ten jest zaangażowany w metabolizm energetyczny. 

   Fosfor – źródła w diecie

Do organizmu fosfor jest dostarczany głównie z pożywieniem. Dobrym jego źródłem są sery podpuszczkowe, konserwy rybne i ryby wędzone. Ponadto można go znaleźć w kaszy gryczanej, ciemnym pieczywie, mięsie i podrobach, jajach. Trzeba też wiedzieć, że fosfor w postaci fosforanów znajduje zastosowanie w procesie przetwarzania żywności, dlatego stanowi częsty dodatek do żywności, pełniący funkcje stabilizujące, regulujące kwasowość, emulgujące i przeciwutleniające. Fosforany w żywności przetworzonej łatwo rozpoznać na etykiecie – są oznaczone symbolem E451 lub E452. 

   Fosfor – skutki niedoboru

Fosfor jest obecny w wielu powszechnie spożywanych produktach, dlatego jego niedobory w organizmie są rzadkością. Deficyt tego pierwiastka może pojawić się u osób, które zmagają się z zaburzeniami wchłaniania, są niedożywione, uzależnione od alkoholu, żywione pozajelitowo. 

Niedobór fosforu może prowadzić do osłabienia kości i upośledzenia odporności. Ponadto deficyt tego pierwiastka może objawiać się bólami kostno-mięśniowymi i zaburzeniami ze strony układu nerwowego. 

   Fosfor – skutki nadmiaru 

Nadmiar fosforu można zaobserwować niezwykle rzadko. Raczej nie zdarza się, aby był on wynikiem nadmiernego spożycia tego związku z żywności. Problemy może powodować jedynie długotrwała suplementacja, niewydolność nerek albo choroby, w wyniku których dochodzi do nadmiernego uwalniania fosforu z kości. Do objawów nadmiaru fosforu należą biegunki, wymioty i nudności. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje