0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Holy basil (bazylia azjatycka), znana także jako Tulsi, to roślina stosowana w Ajurwedzie w celu ogólnej poprawy zdrowia oraz długiego życia. Odznacza się m.in. aktywnością przeciwbakteryjną, przeciwwirusową, przeciwzapalną, kardioochronną oraz hepatoprotekcyjną.

Przez tysiące lat wykorzystywania w Ajurwedzie, roślina ta uznawana jest za adaptogen, który równoważy przebieg procesów zachodzących w ciele, pomocnych do przystosowania się do stresu. Oprócz działania przeciwstresowego, uważa się także, że Holy basil promuje długowieczność, sprzyja wyostrzeniu pamięci, a także wzmacnia układ immunologiczny oraz poprawia libido.

W suplementach diety stosowany jest tradycyjnie ekstrakt z liści bazylii azjatyckiej. Preparaty zawierające Tulsi znajdują zastosowanie m.in. w przypadku długotrwałego stresu psychicznego, podeszłego wieku, nagromadzeniu toksyn, pogorszenia funkcji poznawczych i spadku libido. 

Sortowanie:
Pokaż na stronie:
Healthlabs
89,00 zł

Precyzyjnie dobrane, standaryzowane ekstrakty roślinne wspomagające walkę ze stresem i przemęczeniem.

Kupuję
Cynk BIO 7,5mg Chwilowo brak
BeOrganic
39,99 zł

Maksymalna dzienna dawka łatwo przyswajalnego cynku w postaci ekologicznych ekstraktów roślinnych.

Powiadomienie
Tulsi 300mg Chwilowo brak
Aliness
49,90 zł

Ekstrakt z bazylii azjatyckiej standaryzowany do 5% kwasu ursolowego. Wykazuje właściwości adaptogenne.

Powiadomienie

Holy basil, czyli święta bazylia albo Tulsi to popularne nazwy, jakimi określa się bazylię azjatycką (Ocimum sanctum). To bardzo ważna roślina w tradycyjnej medycynie indyjskiej, uznawana nawet za „królową ziół”. Jej ojczyzną jest tropikalna Azja, choć z powodzeniem hoduje się ją nawet w umiarkowanym klimacie. Bazylia azjatycka jest niewielka, osiąga wysokość maksymalnie 1 m. Ma podłużne, ząbkowane liście i drobne kwiaty na szczytach licznych pędów. Do celów leczniczych wykorzystuje się owe jajowate liście. Święta bazylia jest zaliczana jest adaptogenów, co oznacza, że może wspomagać organizm w czasie stresu. 

   Substancje aktywne bazylii azjatyckiej  

Liście Tulsi są bogate w białko, zawierają niewiele węglowodanów i znikomą ilość tłuszczy. Ponadto można w nich znaleźć witaminy (A,C) i minerały (wapń, żelazo, fosfor). Surowiec to także skarbnica różnorodnych substancji aktywnych biologicznie. Przyjmuje się, że za terapeutyczne właściwości ziela odpowiada eugenol i kwas ursolowy, nieco mniejszą rolę odgrywają kwasy: oleanowy i rozmarynowy, karwakrol oraz chlorofil. Suplementy diety zawierające ekstrakt z bazylii azjatyckiej zwykle standaryzuje się na zawartość kwasu ursolowego.

   Działanie bazylii azjatyckiej 

Tulsi jest znana z korzystnego wpływu na witalność organizmu. Podobnie jak inne adaptogeny znakomicie sprawdza się w okresie nasilonego stresu. Pomaga utrzymać zdrowie psychiczne i fizyczne, korzystnie wpływa na serce. Ponadto promuje zdrowie układu oddechowego. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne i jest dobra dla odporności. 

   Jak stosować bazylię azjatycką  

Nie ma jednoznacznych wytycznych odnośnie dawkowania bazylii azjatyckiej. Wiele zależy od rodzaju preparatu. Na rynku można spotkać ekstrakty kapsułkowane, płynne, produkty w postać żelek, gum do żucia, tabletek. Dostępny jest też sproszkowany susz do przyrządzania naparu. Jeśli chodzi o ekstrakt w kapsułkach, to najczęściej stosuje się dawki rzędu 300-500 mg na dobę. 

    Profil bezpieczeństwa

Bazylia azjatycka cieszy się opinią rośliny bardzo bezpiecznej dla organizmu. U większości osób jest znakomicie tolerowana i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Brakuje dowodów naukowych na to, że jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dlatego zaleca się, by nie stosowały one preparatów na bazie Tulsi. Anegdotyczne dowody sugerują, że bazylia azjatycka może pozytywnie wpłynąć na sen, poleca się stosować ją w godzinach wieczornych. 

Ostatnio na blogu

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich...

czytaj więcej

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Każdego roku zwiększa się świadomość społeczna, na temat wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia...

czytaj więcej

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

Idąc za ciosem postanowiliśmy po raz drugi zbadać suplement Ultra Fish Oil marki Apollo’s Hegemony celem weryfikacji jakości. Pierwsze badania były...

czytaj więcej

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu – kortyzolem. Istnieje wiele...

czytaj więcej

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Gdyby wśród przypadkowych osób przeprowadzić ankietę dotyczącą „najzdrowszych roślin znanych...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje