0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) jest drzewem pochodzącym z Półwyspu Bałkańskiego. Surowcem leczniczym kasztanowca zwyczajnego są: nasienie kasztanowca (Semen Hippocastani), kwiat jego białych odmian (Flos Hippocastani) i kora (Cortex Hippocastani). Każdy z surowców leczniczych jest bogatym źródłem związków aktywnych (cukrów, flawonoidów, saponin trójtertpenowych, kumaryny (np. eskulinę), karotenoidów, kwasów organicznych itd. Wyciągi mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne (w obrębie przewodu pokarmowego) , przeciwprzesiękowe (zabezpieczają naczynia krwionośne przed przekrwawieniem), przeciwskurczowe. Stosowane również zewnętrznie w postaci okładów m.in. przy oparzeniach I i II stopnia, przy odmrożeniach, otarciach naskórka. Nie zaleca się stosowania preparatów z kasztanowca zwyczajnego w przypadku ostrej niewydolności nerek oraz w okresie końcowym ciąży. Preparaty dostępne na www.muscle-zone.pl

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) zwany również kasztanowcem pospolitym albo białym, to drzewo należące do rodziny mydleńcowatych. Rodzinnym obszarem jego występowania jest Półwysep Bałkański, ale jest to gatunek narażony na wyginięcie i naturalnie rośnie w bardzo nielicznych lasach. Jest za to pospolicie uprawiany i traktowany jako drzewo ozdobne oraz dające cień. Często sadzi się je przy drogach i w parkach. Kasztanowiec zwyczajny to także ceniona roślina lecznicza i kosmetyczna. Lista jego zalet jest bardzo długa.  

   Kasztanowiec zwyczajny – skład chemiczny 

Surowcem farmakopealnym są praktycznie wszystkie części rośliny, bo w lecznictwie wykorzystuje się zarówno owoce, jak i ich nasiona, a także liście, kwiaty oraz korę. Kluczowymi substancjami chemicznymi, które izoluje się z surowca, są escyna (mieszanina ok. 30 różnych saponin ekstrahowana z nasion) oraz eksulina (kumaryna pozyskiwana z kory). Oprócz tego surowiec zielarski jest źródłem flawonoidów, garbników, fenolokwasów i leukocyjanidyn. 

   Kasztanowiec zwyczajny – właściwości

Preparaty na bazie kasztanowca zwyczajnego tradycyjnie są używane jako wsparcie zdrowia żył i naczyń krwionośnych oraz promotor prawidłowego krążenia krwi. Oprócz tego przyczyniają się one do dobrego samopoczucia fizycznego, pomagają chronić organizm przed czynnikami zewnętrznymi i mają swój udział w prawidłowym przebiegu procesów poznawczych. Korzystnie wpływają również na układ pokarmowy – sprzyjają zmniejszeniu ilości potencjalnie patogennych mikroorganizmów jelitowych, chronią żołądek przed substancjami drażniącymi, promują zdrowie jelita grubego, a nawet wspierają osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Kasztanowiec zwyczajny wspomaga również utrzymaniu właściwego poziomu glukozy i cholesterolu. Na tym jego zalety się nie kończą. Naukowcy odkryli, że kasztanowiec zwyczajny chroni DNA przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i pomaga zabezpieczyć skórę przed uszkodzeniami promieniami ultrafioletowymi. 

   Kasztanowiec zwyczajny – preparaty 

Półki sklepowe uginają się pod różnymi preparatami na bazie kasztanowca zwyczajnego. Dostępne są wyciągi i ekstrakty w postaci płynu, tabletek, kapsułek, a także żele, maści i kremy do stosowania zewnętrznego. Preparaty do stosowania doustnego najczęściej są standaryzowane na zawartość escyny albo eskuliny. 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje