Witamina B7 jest często zwana biotyną albo witaminą H (od niemieckiego słowa Haut – skóra). Tak jak sugeruje pochodzenie jej nazwy, ma ona zbawienny wpływ na naszą skórę, ale sprawuje też szereg innych, ważnych dla organizmu funkcji.
Witamina B7 jest niezwykle istotna dla osób chorujących na cukrzycę. Jej dodatkowe dawki mogą przyczynić się ustabilizowania poziomu cukru we krwi u diabetyków. Osoby z hiperglikemią i insulinoopornością również powinny zadbać o właściwą podaż biotyny.
Biotyna wpływa również na dobre samopoczucie, witalność, warunkuje wrażliwość czuciową i odczuwanie bólu. Wspiera działanie mięśni i stawów, a jej niedobory często objawiają się drżeniem rąk i bólami mięśni. Wspomaga również prawidłowe wchłanianie witaminy C i współdziała z witaminą K przy syntezie protrombiny - substancji odpowiedzialnej za proces krzepnięcia krwi.
Zawarte w witaminie B7 cząsteczki siarki przyczyniają się do utrzymania prawidłowej kondycji włosów, skóry i przeciwdziałają łojotokowi. Suplementy z biotyną często są zalecane osobom z trądzikiem, słabymi, wypadającymi włosami, czy też narzekającymi na kruchość i łamliwość paznokci.
Na niedobory biotyny są narażone zwłaszcza osoby stosujące ubogoodżywczą dietę i chorzy poddawani długotrwałej kuracji antybiotykowej. Zbyt niski poziom witaminy B7 może być również konsekwencją uszkodzeń śluzówki jelita, które przeszkadzają w naturalnej produkcji tej witaminy.
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na uzupełnienie niedoborów biotyny jest wsparcie się preparatami zawierającymi witaminę B7 o wysokiej biodostępności. Trzeba bowiem wiedzieć, że w produktach spożywczych witamina B7 występuje głównie w postaci związanej (jako estry lub amidy biotyny), a ta jest zdecydowanie gorzej przyswajalna niż biotyna w postaci wolnej.