Jak magnez wpływa na organizm mężczyzny?

magnez, cytrynian magnezu

Jeśli chodzi o wspieranie zdrowia mężczyzn, egzotycznie brzmiące składniki odżywcze i suplementy zazwyczaj przyciągają najwięcej uwagi. Dużym powodzeniem cieszy się np.: koenzym Q10 dla zdrowia serca, czerwony ryż drożdżowy do bilansowania poziomu lipidów i saw palmetto dla zdrowia prostaty. Chociaż związki te z pewnością mogą być korzystne dla zdrowia mężczyzn, nie powinny one wypierać banalnych - ale wypróbowanych i prawdziwych – substancji ważnych dla ludzkiej fizjologii.

Jednym ze zwykłych, "codziennych" składników odżywczych, który może być niedoceniony ze względu na swoją pozorną prostotę, jest magnez. Ale nie daj się zwieść słabej reklamie i mało finezyjnie brzmiącej nazwie tego minerału. Jego rola w życiu (i zdrowiu!) mężczyzn jest niezwykle ważna i wzrasta wraz z ich wiekiem!

Trzy ważne problemy zdrowotne, przed którymi staje wielu mężczyzn w miarę upływu czasu, to choroby serca, tworzenie się kamieni nerkowych i zaburzenia erekcji. Na szczęście, magnez okazał się być korzystny we wszystkich trzech przypadkach. Wspieranie funkcji sercowo-naczyniowych powinno zajmować pierwsze miejsce na liście zdrowotnych priorytetów u starszych mężczyzn. Dane z wielu badań potwierdzają, że spożycie magnezu jest odwrotnie skorelowane ze zwapnieniem tętnic. To oznacza, że im więcej magnezu spożywają ludzie, tym mniejsza jest ilość zwapnienia naczyń krwionośnych. W porównaniu z osobami o najniższym poborze magnezu (zgłaszanym samodzielnie, na podstawie kwestionariusza), osoby o najwyższym spożyciu magnezu miały 58% mniej szans na zwapnienie naczyń krwionośnych.

Wynika to prawdopodobnie ze złożonych interakcji pomiędzy wapniem i magnezem. Wapń i magnez są minerałami o krytycznym znaczeniu dla naszego zdrowia. Magnez może pomóc organizmowi regulować równowagę wapniową, ewentualnie zapobiegając osadzaniu się go w tkance miękkiej. (Witamina K2 jest również niezbędna).

Wysokie ciśnienie krwi – powszechnie znane jako nadciśnienie - jest częstym objawem problemów sercowo-naczyniowych. Często określa się je mianem "cichego zabójcy", ponieważ ktoś może mieć nadciśnienie i nie wiedzieć o nim przez bardzo długi czas. Niski poziom magnezu często idzie w parze z podwyższonym ciśnieniem krwi, co tylko potwierdza, jak ważny jest magnez. Podczas gdy wapń jest ceniony za swój udział w skurczu mięśni, magnez ma odwrotne działanie: jest środkiem rozluźniającym mięśnie, dlatego oba minerały musza być w równowadze. Innym sposobem, w jaki magnez może korzystnie wpływać na ciśnienie krwi, jest zwiększenie produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne - pomaga rozluźnić naczynia krwionośne, co pozwala na płynniejszy przepływ krwi przez nie.

Kolejnym problemem zdrowotnym mężczyzn są kamienie nerkowe. Tworzenie kamieni jest nieco bardziej rozpowszechnione u mężczyzn niż u kobiet. Istnieje kilka rodzajów kamieni, które mogą powstawać z różnych powodów, ale najczęściej pojawiają się, gdy wapń wiąże się z innymi związkami i "zastyga" wewnątrz organizmu. Uznając znaczenie magnezu dla zrównoważenia wapnia, nikogo nie dziwi fakt, że kamienie nerkowe często występują u tych samych osób, które cierpią na choroby serca i odwrotnie. Złożona interakcja pomiędzy wapniem i magnezem sugeruje, że zwapnienie naczyń krwionośnych i wytrącanie wapnia w kamienie może wynikać z niedoboru magnezu.

Poza zdrowiem serca i kamieniami nerkowymi, prawdopodobnie największą, "prawdziwą" troską dorosłych mężczyzn w każdym wieku, jest ich sprawność seksualna. Kwestia ta wysuwa się na pierwszy plan wraz z wiekiem mężczyzn, kiedy doświadczają spadku zdolności do uzyskania i utrzymania erekcji. Jedną z głównych przyczyn może być zmniejszenie przepływu krwi do tego, jakże wrażliwego miejsca. Mając to na uwadze, erekcja jest kolejnym obszarem, w którym magnez odgrywa rolę w ułatwianiu relaksacji naczyń krwionośnych, co może mieć korzystny wpływ. Innym czynnikiem, który przyczynia się do zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn może być spadek poziomu męskich hormonów płciowych (androgenów). I tutaj również magnez może okazać się pomocny. Badania potwierdziły bowiem, że ma on pozytywny wpływ na zachowanie równowagi hormonalnej u mężczyzn.

Sprawdź najlepsze formy magnezu, które możesz dla siebie wybrać.

 

Tagi: hormony, magnez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *