Popularne artykuły

Inozytol – pomoc w PCOS
Vitamin B8 capsule. Dietary supplements. 3d illustration
Healthy Lifestyle

Inozytol – pomoc w PCOS 

Witamina B8 zwana jest izytolem i stanowi jedną z tych substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Rozpuszczalna jest ona w wodzie i produkowana przez organizm, przez co nie do końca zaliczana do grupy witamin. Krąży ona we krwi, jest w mózgu, w nerkach i w wątrobie.


Działanie

Inozytol działa na każdej płaszczyźnie, ale w szczególności sprawdza się przy pracy układu nerwowego. Wpływa na pozyskanie energii, na radzenie sobie ze stresem, na niwelowanie zmęczenia. B8 odpowiedzialna jest za nasz nastrój, chęć do pracy i działania, za funkcjonowanie układu rozrodczego, zarówno u mężczyzn, jak również i u kobiet. Odgrywa duże znaczenie dla kobiet borykających się z zespołem policystycznych jajników, z nadmiarem męskich hormonów u kobiety, czy też z lepszą jakością oocytów i embrionów, co ma szczególne znaczenie podczas zabiegów In vitro. Dodatkowo radzi sobie ona z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Co więcej, ma ona także znaczenie dla poprawy problemom wypróżniania się, bierze udział w przemianach glukozy, a do tego chroni przed neuropatią cukrzycową. W kwestii wyglądu wpływa znacząco na poprawę kondycji włosów. Według badań jest ona także pomocna w leczeniu schizofrenii, nerwicy, a także i depresji.

Struktura chemiczna inozytolu
Struktura chemiczna inozytolu

Dawkowanie

Podstawą jest stosowanie diety, która jest bogata w witaminę B8. Nie powinno więc zabraknąć u nas między innymi owoców – melonów i cytrusów, warzyw – strączkowych, zbóż i orzeszków. Dzienna dawka B8 dla organizmu człowieka wynosi 1g i wystarczy odpowiednia dieta, by utrzymywać odpowiedni jej poziom. Jeśli jednak jej zapotrzebowanie jest większe i konieczne jest podawanie większej jej ilości, można wspomóc się suplementacją, przyjmując od 2 – 4 g inozytolu. Dodatkowo warto ją łączyć z choliną.

Choline & Inositol od MZ Store to połączenie choliny i inozytolu w optymalnej dawce i niskiej cenie
Choline & Inositol od MZ Store to połączenie choliny i inozytolu w optymalnej dawce i niskiej cenie

Niedobór

Bardzo rzadko zdarza się, by organizm człowieka wykazywał niedobór tej witaminy. Jeśli jednak dieta jest uboga w inozytol, a osoba cierpi na długotrwały i przewlekły stres, wówczas niedobór może powodować zapalenie skóry, wysoki poziom cholesterolu we krwi, problemy z wypróżnianiem się. Często zdarzają się stany lękowe i depresyjne, niepokój, czy też napady paniki.

Nadmiar

Nadmiar nie wpływa negatywnie na organizm człowieka, ale większa ilość niż zalecana jest po prostu wydalana z organizmu poprzez mocz i pot. Nie ma więc potrzeby stosować jej więcej, niż zaleca producent, bo tracimy ją bez żadnych dla nas korzyści.

Polecany produkt

Wśród polecanych w aptekach preparatów, warto wybrać taką witaminę B8, która ma odpowiednią dawkę, jaką musimy w postaci jednej tabletki przyjąć w ciągu doby. Firm oferujących tego typu produkty jest na rynku wiele i z pewnością każdy znajdzie dobry produkt właśnie dla siebie. Jednym z ciekawszych produktów jest inozytol w połączeniu z choliną firmy MZ Store. Jest to wysoka dawka witaminy B8 w synergistycznym połączeniu z Witaminą B4 - choliną, bez zbędnych dodatków w kapsułce. Będzie regulować stężenie glukozy we krwi, poprawiać insulinowrażliwość, stan włosów i wspomagać usuwanie toksyn.

Przeczytaj więcej o innych witaminach z grupy B. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *