Ginekomastia: dlaczego ją masz i jak możesz pozbyć się przerośniętych „męskich piersi”

Avatar

„Kiedy borykałem się z nadwagą, jak wielu otyłych mężczyzn, miałem wyraźnie powiększone piersi. Wtedy nie zwracałem na nie uwagi – przecież cały byłem potężny. Gdy już zacząłem tracić na wadze zorientowałem się, że tkanka gruczołowa piersi nie zmniejszała się tak, jak reszta ciała. Bardzo mnie to krępowało. Moje piersi były jeszcze bardziej zauważalne, gdy osiągnąłem normalną wagę, co czyniło moją klatkę piersiową nieproporcjonalnie dużą – i to nie w sensie klatki piersiowej Supermana.” - to jedna z typowych historii dotyczących pojawienia się ginekomastii.

W skrócie:

 • Ginekomastia to schorzenie dotykające mężczyzn, charakteryzujące się zauważalnym powiększeniem gruczołu sutkowego.
 • Przerost gruczołu sutkowego może być efektem nadwagi, przyjmowania sterydów anabolicznych, nadmiaru estrogenu lub po uwarunkowaniem genetycznym.
 • Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powoduje przerost twoich gruczołów piersiowych i jak możesz pozbyć się ginekomastii na dobre.

„Kiedy zacząłem współpracę z lekarzami i uzdrowicielami, dowiedziałem się, że mam wysoki poziom estrogenu, za to badania poziomu testosteronu wykazały, że jest on niższy niż u mojej matki. Już wcześniej podejrzewałem, że genetyka może być kolejnym czynnikiem, ponieważ wielu mężczyzn w mojej rodzinie ma taką samą tendencję do kumulowania tłuszczu w okolicach klatki piersiowej.”

„Możesz uważać, że dbanie o figurę świadczy o próżności, ale tak nie jest. Pamiętam z autopsji -  to uczucie dyskomfortu, kiedy chowałem swoje ciało za koszulkami, gdy zdecydowanie bardziej wolałbym je wtedy wystawiać na słońce – chociażby z powodu niemiłosiernie wysokiej temperatury.”

„Gdy czujesz, że z twoim ciałem jest coś nie tak, w większości przypadków oznacza to, że twój organizm stara się zasygnalizować poważniejszy problem, i to od Ciebie zależy, czy zaczniesz dociekać co dokładnie się z nim dzieje. Dla większości ludzi jest to kwestia hormonów, a ich uregulowanie może pomóc przywrócić maksymalną energię do działania w pracy i życiu.”

Czym jest ginekomastia?

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają tkankę gruczołową lub gruczoły sutkowe - gruczoły, które są najlepiej znane ze zdolności do produkcji mleka przez matkę, po urodzeniu dziecka. Męskie gruczoły piersiowe nigdy nie dojrzewają do stopnia, w którym ​​mogą produkować mleko, ale mimo to pozostają pod skórą przez całe życie.

Ginekomastia to męskie schorzenie, charakteryzujące się zauważalnym przerostem wyżej wspominanego gruczołu sutkowego.

Jeśli chodzi o wygląd, piersi mogą wydawać się lekko spuchnięte lub przybrać kształt kobiecych. Zamiast zaokrąglonych mięśni klatki piersiowej, do których dążą męscy kulturyści, ginekomastia powoduje bardziej miękki kształt piersi, zbliżony do łezki. Odczuwanie bólu w ginekomastii nie jest regułą.

Jakie są powody pojawiania się „męskich piersi”?

Istnieje wiele powodów przerostu gruczołu sutkowego.

Masz nadwagę

Istnieje szansa, że ​​w ogóle nie masz ginekomastii - może to być pseudoginekomastia, czyli złogi tłuszczowe bez śladów dodatkowej tkanki gruczołowej. Jeśli dźwigasz zbędne kilogramy, twoje ciało przechowuje tłuszcz, gdzie mu się podoba, także w okolicy klatki piersiowej. Ponieważ nie posiadasz tkanki gruczołowej, nie masz się też czym martwić - po utracie wagi zgubisz również dodatkowy tłuszcz ulokowany w okolicach klatki piersiowej.

Masz niski poziom testosteronu

Niski poziom testosteronu sprawia, że ​​czujesz się źle każdego dnia. To jedna z tych rzeczy, których przyczynę trudno określić. Jeśli pójdziesz do lekarza z objawami zmęczenia, bólu kolan i nadwagi, najprawdopodobniej usłyszysz, że powinno się wcześniej kłaść spać, mniej jeść, a te wszystkie dolegliwości są normalną częścią starzenia się. Niski poziom testosteronu może nawet nie przyjść lekarzowi do głowy. Objawy obejmują:

 • Przybranie na wadze,
 • Ginekomastię,
 • Problemy w sypialni (brak siły i chęci),
 • Problemy z płodnością,
 • Zmęczenie,
 • Problemy z koncentracją i uwagą,
 • Zaburzenia nastroju.

I tak można wymieniać właściwie bez końca. Jeśli niski poziom testosteronu nie zostanie zdiagnozowany, może się on skończyć problemami z gęstością kości, ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeniami nastroju i nie tylko. Nie bagatelizuj problemu, nalegaj na przebadanie lub na zmianę lekarza prowadzącego. Pamiętaj – twoje zdrowie jest najważniejsze!

Masz wysoki poziom estrogenu

Jeśli poziom testosteronu jest niski, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój estrogen zacznie wariować. Możesz mieć również poprawny testosteron, a poziom estrogenów i tak za wysoki – jest to bardzo indywidualna kwestia. Objawy nadmiaru estrogenu u mężczyzn obejmują:

 • Ginekomastię,
 • Problemy w sypialni,
 • Nawracające infekcje dróg moczowych,
 • Tłuszcz w okolicach brzucha,
 • Zwiotczenie mięśni,
 • Permanentne zmęczenie,
 • Cukrzycę.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz mieć za zbyt wysoki poziom estrogenu. Możesz np. mieć mutację genetyczną, która sprawia, że ​​bardzo szybko zamieniasz wolny testosteron (testosteron dostępny dla twojego organizmu) w estrogen. Pamiętaj również, że żyjesz w świecie pełnym ksenoestrogenów, substancji chemicznych wokół ciebie, które imitują estrogen w organizmie.

Masz testosteronu po czubek głowy

Prawdopodobnie twój testosteron nie wystrzeli w górę samoczynnie. Bardziej prawdopodobne jest doświadczenie takich wzrostów, jeśli używasz sterydów anabolicznych do rozbudowania mięśni lub zwiększenia osiągnięć sportowych. Ginekomastia w społecznościach kulturystycznych zwana jest „gino”.

Przyjmowanie wysokich dawek testosteronu powoduje wiele problemów. Po pierwsze, wyrzuca resztę hormonów z obiegu. Po drugie, możesz przekształcać nadmiar testosteronu w estrogen, co jest przyczyną większej ilości powikłań.

Jak pozbyć się przerostu sutków - możliwości leczenia ginekomastii

Liposukcja ginekomastii

Jeśli masz prawidłowo przebiegającą ginekomastię, spowodowaną brakiem równowagi hormonalnej, liposukcja nie zadziała. Jest to tylko próba zaleczenia znacznie większego problemu, a twoje przerośnięte gruczoły i tak powrócą krótko po zabiegu. To dlatego, że liposukcja ma za zadanie pozbyć się tłuszczu, który niekoniecznie musi być sednem problemu. To tkanka gruczołowa jest tym z czym musisz się zmagać.

Nawet jeśli tłuszcz zniknie, brak równowagi hormonalnej nadal pozostaje, wraz ze wszystkimi problemami, które powoduje w całym twoim ciele. Gdy masz zbyt dużo estrogenu, może się okazać, że nosisz zbędne kilogramy na brzuchu, lub że pojawiły się problemy poniżej pasa.

Kiedy liposukcja działa na przerost sutków

Tylko w jednym przypadku liposukcja pomaga pozbyć się przerośniętych piersi: kiedy nie masz ginekomastii. Pseudoginekomastia, która nie jest powodowana problemami hormonalnymi i tkanką gruczołową – charakteryzuje się złogami tłuszczu odłożonymi w okolicy klatki piersiowej i kwalifikuje do skutecznego zabiegu liposukcji.

Usunięcie lub operacja ginekomastii

Mężczyźni z ginekomastią mogą często wyczuwać guzki gruczołu piersiowego za brodawką sutkową. Aby rozwiązać problem lekarze często zalecają chirurgiczne usunięcie gruczołów.

Jednakże zabiegi te nie działają dokładnie z tego samego powodu, dla którego zawodzi i liposukcja. Po pierwsze, jeśli powiększony gruczoł nie jest jedynym gruczołem w okolicy klatki piersiowej, otaczające go gruczoły mogą puchnąć i powodować dokładnie ten sam efekt jak przed zabiegiem. Lepszą strategią jest leczenie problemów hormonalnych, które powodują powiększenie tkanki wokół piersi.

Czy ćwiczenia pomogą pozbyć się przerostu sutków?

Możesz uważać, że kilka dodatkowych powtórzeń pompek czy wyciskania na ławeczce dołączonych do treningu mięśni piersiowych pomoże pozbyć się przerostu. Podczas gdy trening z ciężarami jest zawsze dobrym pomysłem, zwiększenie wysiłku w trakcie budowania klatki piersiowej nie powinno być jedyną strategią pozbycia się przerostu sutków.

Mięśnie to jedno, tłuszcz to zupełnie co innego, a tkanka gruczołowa to zupełnie inny wymiar problemu. Praca pewnych grup mięśniowych nie działa na komórki tłuszczowe w tym obszarze. Tym, co daje rozbudowa mięśni, jest przyspieszenie metabolizmu i ułatwienie spalania tłuszczu. Tak więc, kiedy robisz dodatkowe powtórzenia wyciskania na klatkę piersiową bądź hantli, dodaj jeszcze kilka zestawów dips-ów tricepsu, przysiadów, martwych ciągów i podciągnięć, które pomogą spalić tłuszcz.

Długoterminowe rozwiązania w leczeniu ginekomastii

Zmniejsz stan zapalny

Stan zapalny sprawia, że ​​nie tylko zatrzymujesz tkankę tłuszczową, ale i wodę w organizmie, co nie wpływa na samą tkankę gruczołowatą pod skórą, lecz bezpośrednio na wygląd twojej klatki piersiowej. Najlepsze co możesz zrobić, to wprowadzić dietę redukującą ryzyko stanów zapalnych.

Diindolilometan (DIM)

Diindolilometan to związek zawarty w warzywach, takich jak brokuły i kapusta, który czyni je skutecznymi w ochronie przed rakiem piersi. Zbyt dużo testosteronu we krwi może prowadzić do nadmiaru estrogenu, który powoduje wiele dolegliwości. Diindolilometan (znany również jako DIM) hamuje produkcję enzymu przekształcającego testosteron w estrogen, dzięki czemu zwiększa poziom wolnego testosteronu w twoim organizmie. Środowiska kulturystyczne mocno wierzą w skuteczność działania tego związku.

Anastrazol (Arimidex)

Arimidex działa na tej samej zasadzie co DIM, ale dostępny jest tylko na receptę. Dla wielu osób Arimidex okazał się strzałem w dziesiątkę, a dostarczanie odpowiednich dawek testosteronu przynosi nieporównywalne z niczym efekty.

Glukaran wapnia

Twoja wątroba odpowiada za rozkład estrogenu. Kiedy produkujesz odpowiednią ilość estrogenu, a twoja wątroba funkcjonuje normalnie, rozbijasz na mniejsze elementy dokładnie tyle estrogenu, ile potrzeba, bez skutków ubocznych, które przynosi nadmiar jego produkcji. Obcowanie ze zbyt dużą ilość estrogenu, często mocno obciąża wątrobę i zaburza poprawny rozkład tego hormonu.

Glukaran wapnia pomaga skuteczniej działać sieci nerwów przekazujących sobie informacje na temat kwasu glukarowego, co jest podstawowym mechanizmem rozkładającym estrogen w wątrobie.

Utrata wagi

Przerost sutków to nie tylko problem z tkanką tłuszczową - najlepiej zbadać także swoje hormony. Utrata wagi pomoże zmniejszyć rozmiar klatki piersiowej. Jednakże, część twojego estrogenu jest wytwarzana w komórkach tłuszczowych, więc im ich mniej, tym też mniejsza produkcja estrogenu w organizmie. Zrzucenie dodatkowych kilogramów okaże łatwiejsze, jeśli ogólny poziom hormonów będzie zrównoważony.

Istnieje milion różnych typów ciała, a najbardziej atrakcyjni ludzie czują się dobrze we własnej skórze, niezależnie od tego, jak wyglądają. Ale doskonale rozumiemy, jak niekomfortowe jest posiadanie przerostu sutków, nie ma nic złego w szukaniu przyczyn tego schorzenia. Przekonasz się, że po ich odkryciu zobaczysz poprawę w wielu różnych obszarach swojego zdrowia.

 

Tagi: ginekomastia, męskie piersi, nadwaga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *