Popularne artykuły

Zioła i suplementy na depresję
Depressing girl. sits on the floor. Depression and chronic fatigue. Young beautiful blonde in a gray sweater and jeans, gray textured background
Healthy Lifestyle

Zioła i suplementy na depresję 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła szereg leków stosowanych w leczeniu depresji. Jeśli żyjesz z depresją, ale zdecydujesz się nie przyjmować jednego z tych leków, nadal masz inne możliwości. Niektórzy ludzie szukają ziół i naturalnych środków, aby złagodzić ich objawy.


Wiele z tych środków stosuje się od wieków jako leczenie folklorystyczne i alternatywne. Obecnie wiele ziół jest sprzedawanych jako stymulatory nastroju dla osób, które doświadczają przewlekłego uczucia smutku lub beznadziejności.

W ramach badań starano się śledzić korzyści płynące z przyjmowania ziół w leczeniu depresji. Oto kilka ziół, które mogą pomóc podnieść twój nastrój, kiedy doświadczasz łagodnej lub umiarkowanej depresji.

  1. Dziurawiec

Ziele dziurawca zwyczajnego to roślina pochodząca z Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Europejczycy często przyjmują ziele dziurawca jako sposób leczenia depresji, ale FDA nie zatwierdziła zioła w leczeniu tego schorzenia.

Spożywanie dziurawca zostało połączone ze zwiększeniem ilości serotoniny w organizmie. Serotonina jest dobrze działającym związkiem chemicznym w mózgu. Kilka leków przeciwdepresyjnych działa poprzez zwiększenie ilości serotoniny w mózgu.

Według National Institutes of Health (NIH), ziele dziurawca może pomóc w łagodniejszych formach depresji, chociaż jej efekty nie zostały jednoznacznie udowodnione. Przegląd 29 badań na dziurawcu z 2008 r. wykazał, że roślina była tak samo skuteczna w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji, jak leki przeciwdepresyjne, ale przyniosła mniej skutków ubocznych. Z drugiej strony Narodowe Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego NIH sponsorowało dwa oddzielne badania, w których stwierdzono, że nie jest ono lepsze niż placebo w leczeniu depresji.

Ważne jest, aby pamiętać, że dziurawiec znany jest z interakcji z wieloma lekami. Jest to szczególnie częste w przypadku leków rozrzedzających krew, tabletek antykoncepcyjnych i leków stosowanych w chemioterapii. Przed zażyciem tego zioła należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum)
Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum)
  1. Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 to zdrowy rodzaj tłuszczu występujący w rybach takich jak łosoś, pstrąg i sardynki. Są dostępne w formie suplementów i czasami nazywane są kapsułkami z oleju rybiego. Według Kliniki Mayo naukowcy odkryli, że ludzie, którzy mają niski poziom dwóch chemikaliów mózgu znajdujących się w suplementach oleju z ryb, mogą mieć zwiększone ryzyko depresji. Idealnie jest uzyskać wyższy stosunek DHA do EPA, które są obydwoma rodzajami kwasów tłuszczowych omega-3.

Oprócz przyjmowania suplementów oleju z ryb, aby uzyskać kwasy tłuszczowe omega-3, możesz również zwiększyć ilość ryb, które jesz. Jedzenie ryb trzy razy w tygodniu może zwiększyć ilość kwasów tłuszczowych omega-3 bez pomocy suplementów.

Należy pamiętać, że niektóre ryby mogą zawierać wysoki poziom rtęci. Należą do nich włócznik, żabnica, makrela królewska i rekin. Unikaj ich na rzecz ryb o niższych poziomach rtęci, takich jak lekki tuńczyk w puszce, łosoś, pstrąg słodkowodny i sardynki.

Jakie omega 3 wybrać? Sprawdź badania suplementów z omegą 3. 

3 najbardziej popularne kwasy typu Omega 3 - EPA, DHA i ALA
3 najbardziej popularne kwasy typu Omega 3 - EPA, DHA i ALA
  1. Szafran

Szafran to przyprawa pochodząca z suszonej części krokusa, kwiatu z rodziny tęczówek. Według badań przeprowadzonych w ramach Przeglądu Medycyny Alternatywnej, wykazano, że przyjmowanie stygmatu szafranu (koniec owocnika lub łodyga pręcika w kwiatku) jest skuteczne w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji.

Szafran (Crocus)
Szafran (Crocus)
  1. SAM-e

SAM-e jest skrótem od S-adenozylometioniny. Dodatek ten ma działać jak syntetyczna forma naturalnych substancji poprawiających nastrój. Według Kliniki Mayo, SAM-e jest uważany za suplement w Stanach Zjednoczonych - FDA nie uważa go za lekarstwo.

Nie należy przyjmować SAM-e razem z lekami przeciwdepresyjnymi. Należy również pamiętać, że SAM-e może powodować skutki zdrowotne, takie jak rozstrój żołądka i zaparcia, jeśli pacjent zażywa ich zbyt dużo.

  1. Folian

Może istnieć związek między niskim poziomem kwasu foliowego (syntetyczna postać kwasu foliowego) a depresją. Pobranie 500 mikrogramów kwasu foliowego wiąże się z poprawą skuteczności innych leków przeciwdepresyjnych.

Jednym ze sposobów na podniesienie poziomu kwasu foliowego jest codzienne spożywanie pokarmów bogatych w kwas foliowy. Należą do nich fasola, soczewica, wzbogacone zboża, ciemnozielone warzywa, nasiona słonecznika i awokado.

Wzór strukturalny kwasu foliowego
Wzór strukturalny kwasu foliowego
  1. Cynk

Cynk jest składnikiem odżywczym połączonym z funkcjami umysłowymi, takimi jak uczenie się i zachowanie. Niski poziom cynku we krwi wiąże się z depresją, jak wynika z analizy w Psychiatrii Biologicznej.

Według Nutrition Neuroscience, przyjmowanie 25-miligramowego suplementu cynku codziennie przez 12 tygodni może pomóc zmniejszyć objawy depresji. Przyjmowanie suplementów z cynku może również zwiększyć ilość dostępnych kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie.

Zioła, które jeszcze nie dowiodły, że łagodzą depresję

Sklepy ze zdrową żywnością mogą sprzedawać zioła i suplementy jako leki na depresję. Jednak, jak wynika z przeglądu opublikowanego w BJPsych Advances, kilka z tych terapii nie okazało się skutecznych w leczeniu depresji. Należą do nich następujące zioła:

- Crataegus oxyacantha (głóg)

- Eschscholzia californica (poppy kalifornijskie)

- Miłorząb dwuklapowy

- Lavandula angustifolia (lawenda)

- Matricaria recutita (rumianek)

- Melissa officinalis (melisa)

- Passiflora incarnate

- Piper methysticum (kava)

- Valeriana officinalis (waleriana)

Jeśli zdecydujesz się na użycie tych lub innych ziół, zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie będą wchodzić w interakcje z żadnym lekiem, który możesz przyjmować.

Należy również pamiętać, że zioła i suplementy nie są monitorowane przez FDA, więc mogą pojawić się obawy o czystość lub jakość. Zawsze kupuj z renomowanego źródła.

Porozmawiaj z lekarzem

Chociaż niektóre zioła i suplementy okazują się obiecujące w leczeniu depresji, nie są one spójną lub niezawodną opcją, gdy doświadczasz ciężkiej depresji. Nie polegaj na suplementach jako sposobie wyciągnięcia cię z ciężkich objawów depresji. Depresja może być poważną chorobą. Popracuj z lekarzem, aby znaleźć plan leczenia, który będzie dla Ciebie optymalny.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *