0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną klimatu euroazjatyckiego występującą powszechnie na łąkach i ugorach. Jego surowcem lekarskim jest ziele dziurawca (Herba Hyperici), posiadające właściwości moczo- i żółciopędne, żółciotwórcze, przeciwzapalne, rozkurczowe, odkażające i pobudzające trawienie, zawierające: barwniki (czerwony i żółty), cholinę, flawonoidy (m.in. rutynę i kwercetynę), fitosterole, cukry, pektyny, olejki eteryczne, składniki mineralne oraz witaminy (C, PP, karoten). Przeciwwskazaniem jest stosowanie dziurawca przy podniesionej temperaturze ciała oraz w chorobach nerek i wątroby. Preparaty zawierające ziele dmuchawca zwyczajnego wchodzą w skład wielu mieszanek prozdrowotnych.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), znany także jako ziele Świętego Jana, to roślina przynależąca do rodziny dziurawcowatych. Naturalnym obszarem jej występowania jest Europa, północna Afryka i zachodnia Azja. Jest to roślina ozdobna, która znajduje zastosowanie również w ziołolecznictwie. Należy nawet do najlepiej poznanych roślin leczniczych, wykazuje szereg pozytywnych właściwości i wpływa na bardzo wiele układów i narządów w ciele. Może być wykorzystywana jako wsparcie zarówno zdrowia fizycznego, jak i kondycji psychicznej. 

   Skład chemiczny ziela dziurawca zwyczajnego 

Ususzone kwiatostany dziurawca zwyczajnego nazywa się zielem dziurawca i traktuje jako surowiec zielarki. Jest on zasobny w składniki aktywne biologicznie, a za najważniejsze są uznawane: hipercyna, pseudohipercyna, hiperforyna, hiperozyd, olejki eteryczne, garbniki oraz flawonoidy. Specjaliści podkreślają, że lecznicze właściwości ziela to efekt synergii działania owych bioaktywnych składników, a nie aktywność jednego z nich. 

   Mechanizm działania dziurawca zwyczajnego

Naukowcy wytypowali potencjalny mechanizm działania substancji obecnych w zielu dziurawca. Przypuszcza się, że związki te mogą hamować zwrotny wychwyt serotoniny, dopaminy i noradrenaliny oraz łagodnie ograniczać aktywność enzymu monoaminooksydazy, który odpowiada za rozkład neuroprzekaźników w mózgu. Udowodniono ponadto, że niektóre substancje zawarte w zielu wykazują powinowactwo do receptorów GABA i glutaminowych. 

   Lecznicze właściwości dziurawca zwyczajnego

Alkoholowy ekstrakt z ziela dziurawca zwyczajnego korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i nastrój. Pomaga także przywrócić witalność organizmu, sprzyja łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego i niweluje zaburzenia snu. Ponadto ziele rośliny może być stosowane jako wsparcie układu pokarmowego, moczowego, oddechowego. Ma też korzystny wpływ na kondycję skóry. 

   Bezpieczeństwo preparatów na bazie dziurawca zwyczajnego

Podczas stosowania suplementów diety zawierających ekstrakt z dziurawca zwyczajnego trzeba unikać słońca, ponieważ zawarta w zielu hipercyna może powodować niebezpieczne reakcje fototoksyczne. Ponadto dziurawiec wchodzi w negatywną interakcję z wieloma lekami. Wydaje się też osłabiać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych.   

Ostatnio na blogu

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich...

czytaj więcej

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Każdego roku zwiększa się świadomość społeczna, na temat wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia...

czytaj więcej

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

Idąc za ciosem postanowiliśmy po raz drugi zbadać suplement Ultra Fish Oil marki Apollo’s Hegemony celem weryfikacji jakości. Pierwsze badania były...

czytaj więcej

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu – kortyzolem. Istnieje wiele...

czytaj więcej

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Gdyby wśród przypadkowych osób przeprowadzić ankietę dotyczącą „najzdrowszych roślin znanych...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje