Popularne artykuły

Cynamon – naturalny antybiotyk. Część IX
Badania suplementów

Cynamon – naturalny antybiotyk. Część IX 

Cynamon (Cinnamomum zeylanicum i Cinnamomum Cassia) jest niezwykle popularną przyprawą wykorzystywaną do przygotowania wielu dań i deserów. Jest on znany ze swoich właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych [1].

Jak cynamon wpływa na organizm?

Dwa związki, aldehyd cynamonowy i eugenol są odpowiedzialne za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe cynamonu [2].

Aktywność przeciwbakteryjna

Eugenol i aldehyd cynamonowy blokują wzrost Helicobacter pylori, bakterii, które powodują wrzodyżołądka i uszkodzenia przełyku. Jednak czterotygodniowe leczenie cynamonem (80 mg / dobę) u 15 pacjentów (badanie pilotażowe) ze stwierdzonym Helicobacter pylori nie poprawiło ich stanu [3, 4]. Wyciągi z cynamonu blokowały również wzrost Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis, dwóch gatunków bakterii powodujących trądzik [5]. Olejek cynamonowy z olejem goździkowym blokował także wzrost Escherichia coli, Yersinia enterocolitica, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella choleraesuis, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus i Enterococcus faecalis [6].

  Aktywność przeciwgrzybicza

  Wyciągi z cynamonu są skuteczne przeciwko wielu szczepom grzybów, takim jak Candida, Aspergillus, Penicillium i wiele innych [7, 8, 9]. W 7-dniowym badaniu pilotażowym 8 pastylek cynamonowych przyjmowanych w ciągu doby poprawiło objawy infekcji Candida u 3 z 5 pacjentów z HIV [10]. Połączenie olejków cynamonowych, rozmarynowych i tymiankowych zmniejszyło wzrost grzybów Penicillium expansum i Botrytis cinerea [11].

  Aktywność przeciwwirusowa

  Aldehyd cynamonowy blokował wzrost wirusa grypy (grypa (A / PR / 8)) i zwiększał przeżywalność u szczurów [12]. W badaniu komórkowym, IND02 (cząsteczka procyanidyny typu A) pochodząca z cynamonu, zapobiegła wnikaniu do komórek wirusów zapalenia wątroby typu C. Wyniki są niezwykle obiecujące, być może w przyszłości tego typu substancje będą wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń wątroby. W innym badaniu na komórkach ekstrakty cynamonowe zablokowały wejście innego rodzaju wirusa grypy (H7N3) do wnętrza komórek [13].

  Jak cynamon wpływa na odchudzanie?

  Cynamon ma zdolność uwrażliwiania komórek na insulinę, dzięki czemu wpływa na przemiany metaboliczne, odpowiednią gospodarkę glukozy, zapobiega lub wspiera leczenie insulinooporności, a co za tym idzie - cynamon działa na odchudzanie.

  Skutki uboczne

  ​Wyciągi z cynamonu mogą powodować mdłości, bóle brzucha i zaparcia [14].Ten cynamon, który uważany jest za zdrowy, to cynamon cejloński, który zawiera najmniej toksycznych związków. Często padają pytania o to, dlaczego cynamon jest szkodliwy i jest to właśnie związane z tymi toksycznymi związkami. Czy zatem cynamon jest zdrowy? Jak najbardziej! A jak stosować cynamon? Najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta.

  Cynamon jako zwykły produkt można dodawać do kawy, do herbaty, do owsianki i do ciast.

   

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *