0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

PRZYSIADY ZE SZTANGĄ NA BARKACH

 

Ćwiczymy:

pracują przede wszystkim głowy boczne, pośrednie i przyśrodkowe mięsni czworogłowych ud.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie wykonujemy z stojąc zdejmując sztangę ze stojaków lub na maszynach.

 

Ćwiczenie 1: Wchodzimy pod sztangę stojącą na stojakach, barki opuszczone i odwiedzione w tył, gryf sztangi dotyka naszego karku na mięśniach górnej części czworobocznych grzbietu, dłonie rozstawione w wygodnej i stabilnej pozycji na gryfie, klatka wypchnięta ku przodowi, naturalna krzywizna kręgosłupa (dolny odcinek grzbietu wypchnięty do przodu, rozstaw stóp w zależności od poczucia stabilności). Rozstaw stóp szerzej niż barki (zmiana rozstawu stóp pozwala atakować mięśnie pod różnymi kątami), stopy przylegają dokładnie do podłogi, ciężar opiera się na piętach, głowa zadarta nieco do tyłu. Na wdechu ściągamy sztangę ze stojaków i rozpoczynamy ruch ku dołowi na wydechu. W trakcie ruchu wydech i ponowny wdech powietrza. Plecy wygięte pozostają w bezruchu, pracują jedynie nogi biodra i pięty tworzą jedną linię (nie wypychamy kolan do przodu dalej niż końce palców stóp). Schodzimy w dół do momentu maksymalnego rozciągnięcia, gdy zanika kontrola pracy mięśni czworogłowych. Rozpoczynamy powrót do pozycji wyjściowej, wypychając się piętami podnosimy się w górę, jednocześnie wypychając biodra w przód, aż do pozycji startowej. Ćwiczenie to można wykonywać ze sztangą (fot. 1), sztangielkami (fot. 3), przy pomocy suwnicy Smitha (fot. 2) lub maszyny (fot. 6). Alternatywną wersją ćwiczenia są tzw. "półprzysiady" lub "płytkie" przysiady (fot. 4), wykonywane na suwnicy Smitha (fot. 5). W tym przypadku zmniejszamy zakres ruchu, gdyż opuszczamy się do momentu ugięcia nóg pod kątem nieco mniejszym od 90 stopni.

Uwagi: Po prawidłowej rozgrzewce należy wykonać 1 - 2 serii wstępnych z mniejszym ciężarem. Dopiero teraz można rozpocząć ćwiczenie z pełnym obciążeniem dobranym indywidualnie do stopnia zawansowania i wytrenowania ćwiczącego.

PRZYSIADY ZE SZTANGĄ TRZYMANĄ Z PRZODU

 

Ćwiczymy:

Ćwiczenie to angażuje głowy boczne pośrednie i przyśrodkowe mięśni czworogłowych.

 

 

Wykonanie:

Identycznie jak poprzednie ćwiczenie, sztangę trzymamy jednak z przodu.

 

Ćwiczenie 1: Technika, jak przy zwykłych przysiadach, z mocniejszym zaangażowaniem mięśni czworogłowych ud dzięki pionowej pozycji tułowia wynikającej z położenia sztangi.. Gryf spoczywa na przedniej części mięśni naramiennych i górnej części klatki piersiowej. Uchwyt na szerokość barków, przy trzymamy sztangę podchwytem (chwyt mało wygodny, ale bezpieczniejszy) (fot. 8), zawężony gdy trzymamy sztangę nachwytem ze skrzyżowanymi ramionami (chwyt mniej męczący dla nadgarstków, ale przy dużym obciążeniu mniej bezpieczny

Uwagi: Po prawidłowej rozgrzewce należy wykonać 1 - 2 serii wstępnych z mniejszym ciężarem. Dopiero teraz można rozpocząć ćwiczenie z pełnym obciążeniem dobranym indywidualnie do stopnia zawansowania i wytrenowania ćwiczącego.

HACK-PRZYSIADY

 

Ćwiczymy:

wszystkie głowy mięśni czworogłowych ud.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie różni się od zwykłych przysiadów ułożeniem sztangi. Sztanga umieszczona za plecami pod pośladkami na wyprostowanych rękach.

 

Ćwiczenie 1: ZZe względu na technikę wykonania i ułożenie sztangi stosujemy mniejsze ciężary niż podczas wykonywania zwykłych przysiadów. W pozycji wyjściowej wyprostowany tułów, klatka wypchnięta ku przodowi, nogi w rozkroku na szerokość barków, ramiona wyprostowane wzdłuż tułowia, w dłoniach gryf sztangi. Wykonujemy przysiad do momentu ugięcia nóg pod kątem 90 stopni lub zbliżonym do tej wartości.. Jednocześnie kolana wypychamy nieco do przodu bez oderwania stóp od podłoża. Ciężar wypychamy z pięt. Ćwiczyć można przy pomocy suwnicy Smitha

Uwagi: Dla zwiększenia zakresu ruchu należy obciążyć sztangę małymi krążkami.

PRZYSIADY NA SUWNICY SKOŚNEJ (HACK-MASZYNIE)

 

Ćwiczymy:

W zależności od ustawienia stóp różne mięśnie są zaangażowane:

stopy w linii bioder (fot. 11) - najmocniej pracują głowy boczne i pośrednie mięśni czworogłowych, przywodziciele krótkie i wielkie oraz mięśnie smukłe,
stopy wysunięte do przodu (fot. 12) - wysunięcie stóp wyłącza z pracy mięśnie przywodziciele długie, głowy proste mięśni czworogłowych ud oraz mięśnie smukłe, pozostałe mięśnie pracują jak przy ustawieniu stóp w linii bioder.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie wykonujemy stojąc na platformie suwnicy..

 

Ćwiczenie 1: Stajemy na platformie suwnicy, plecy proste, wygięte do przodu w dolnym odcinku, rozkrok na szerokość barków, stopy równolegle, w linii bioder lub nieco wysunięte ku przodowi (w zależności od wersji ćwiczenia), tak, by biodra nie odrywały się od powierzchni oparcia. Ramiona ugięte, dłonie na uchwytach suwnicy. Ciężar wypychany z pięt. Z tej pozycji opuszczamy się wykonując przysiad do momentu ugięcia nóg kątem 90 stopni lub nieco mniejszym, nie za głęboki, by nie utracić napięcia i kontroli mięśni czworogłowych.

Uwagi: Zbyt głębokie przysiady powodują przeciążenia stawów kolanowych i mogą być powodem kontuzji.

"SYZYFKI"

 

Ćwiczymy:

wszystkie głowy mięśni czworogłowych ud.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie wykonujemy stojąc z obciążeniem w rękach na wysokości klatki piersiowej.

 

Ćwiczenie 1: Ćwiczenie wykonuje się z obciążenia lub bez obciążenia.. Chwytamy w jedną rękę krążek i kładziemy go na klatce piersiowej, drugą ręką podpieramy się dla zachowania równowagi. Wykonujemy przysiad z jednoczesnym mocnym odchyleniem tułowia do tyłu i wspięciem się na palce stóp, któremu towarzyszy wypchnięcie kolan do przodu, które powoduje lepsze rozciąganie mięśni górnej części ud i zwiększenie poziomu trudności ćwiczenia.

Uwagi: Najważniejszym elementem wykonania ćwiczenia jest technika zależna od właściwego doboru ciężaru.

PROSTOWANIE NÓG W SIADZIE

 

Ćwiczymy:

głowy mięśni czworogłowych ud (różne w zależności od położenia stóp):

ułożenie stóp równoległe - wszystkie głowy mięśni czworogłowych ud,
ułożenie stóp palcami do wewnątrz - głowy proste i przyśrodkowe mięśni czworogłowch ud,
ułożenie stóp palcami na zewnątrz - głowy proste, przyśrodkowe i pośrednie mięśni czworogłowych ud

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenei wykonujemy siedząc na specjalnej maszynie..

 

Ćwiczenie 1: Siadamy na siodle maszyny (ławki z oparciem - dla zachowania stabilności tułowia), dłonie zaciskamy na drążku lub krawędzi maszyny. Nogi ugięte w kolanach, zaparte stopami na wysokości kostek o drążek maszyny.). Wyprost nóg (do pełnego wyprostu w stawach kolanowych). Zatrzymujemy przez chwilę ruch dla uzyskania lepszego napięcia mięśni. Powrót do pozycji wyjściowej w wolnym tempie z kontrolą ciężaru. Wdech przed rozpoczęciem prostowania, wydech w fazie końcowej prostowania nóg.

Uwagi: Ćwiczenie rozgrzewające mięśnie górnej części ud przed przysiadami. Wykonywać w równym, miarowym tempie, by uniknąć zaniku napięcia w mięśniach.

WYPYCHANIE CIĘŻARU NA SUWNICY (MASZYNIE)

 

Ćwiczymy:

wszystkie głowy mięśni czworogłowych ud oraz przywodziciele wielkie i krótkie, jakość ćwiczenia uzależniona od położenia stóp - im mocniej cofnięte tym większe zaangażowanie głów bocznych, pośrednich i przyśrodkowych mięśni czworogłowych.

 

 

Wykonanie:

Wykonuje się na suwnicach lub maszynach stosując różne kąty nachylenia pozwalające na bardziej wszechstronne atakowanie.

 

Ćwiczenie 1: Siadamy na siodle, opierając stopy na rozstaw szerokości barków, tak by przylegały do platformy maszyny, nogi wyprostowane w kolanach. Tempo wykonania wolne (lub lekko przyśpieszone), uginamy nogi w kolanach pod kątem prostym (lub nieco mniejszym). Tę część ćwiczenia wykonujemy na wdechu. Następnie na wydechu wypychamy ciężar z pełną kontrolą ruchu.

Uwagi: Za mocne ugięcie nóg powoduje zbyt wielkie naciski na dolne mięśnie grzbietu i może być przyczyną kontuzji. Właściwe oddychanie pomaga stabilizacji tułowia i wpływa na poprawność wykonania ćwiczenia. Staramy się nie blokować kolan w końcowej fazie ruchu, gdyż szkodzi to stawom kolanowym i zmniejsza napięcie mięśni.

UGINANIE NÓG W LEŻENIU

 

Ćwiczymy:

mięśnie dwugłowe ud, mięśnie półścięgniste, mięśnie smukłe i krawieckie.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczymy leżac twarzą do dołu na specjalnej maszynie lub stojąć na linkach wyciągu..

 

Ćwiczenie 1: Ćwiczenie to wykonujemy za pomocą wyciągu i specjalnym opasek na nogi (fot. 19). Lub przy użyciu maszyny (fot. 20). Kładziemy się na brzuchu w ten sposób, by poza ławkę wystawały jedynie podudzia poniżej kolan, nogi wyprostowane w kolanach, zaparte o drążek maszyny nad piętami (na wysokości ścięgien Achillesa), dłonie zaciśnięte na uchwytach (lub krawędzi) maszyny. Maksymalnie uginamy nogi w kolanach, zatrzymując ruch w fazie końcowej dla uzyskania lepszego napięcia mięśni. Powrót do pozycji wyjściowej w tempie umiarkowanym i z pełną kontrolą ciężaru. W czasie ćwiczenia tułów, a w szczególności biodra, ściśle przylegają do powierzchni ławki. Wdech przed rozpoczęciem uginania nóg, wydech w końcowej fazie ugięcia nóg. Alternatywnie ćwiczenie można wykonywać stojąc na jednej nodze: na maszynie - (fot. 21); na wyciągu (fot. 22).

Uwagi: Biodra w czasie ćwiczenia przylegają do powierzchni ławki. Oderwanie bioder skraca zakres ruchu (tzw. oszukańczy ruch). Wykonywać w równym, miarowym tempie, by uniknąć zaniku napięcia w mięśniach.

PRZYSIADY WYKROCZNE

 

Ćwiczymy:

przywodziciele krótkie i wielkie, w mniejszym stopniu głowy boczne, pośrednie i przyśrodkowe mięśni czworogłowych ud.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie wykonujemy stojąć ze sztangą na barkach z tyłu lub ze sztangielkami w rękach.

 

Ćwiczenie 1: Pozycja wyjściowa, jak przy przysiadach zwykłych. Jedną noga wykonujemy wykrok do przodu, tak by w czasie wykonania przysiadu podudzia ugięte pod kątem prostym były prostopadłe do podłoża, a uda do niego równoległe. Wykonujemy przysiad na nodze wykrocznej, by noga ugięła się pod kątem ok.90 stopni. Wracamy do pozycji wyjściowej i zmieniamy położenie nóg (ćwiczymy na drugiej nodze). Noga nie biorąca udziału w ćwiczeniu (zakroczna) lekko ugięta w kolanie, a w czasie ćwiczenia wspiera się na palcach (stopa oderwana od podłoża). Wdech w momencie stawiania kroku, wydech przy podnoszeniu się z przysiadu. Ćwiczenia wykonujemy ze sztangą trzymana na karku (fot. 23) lub sztangielek trzymanych w opuszczonych luźno wzdłuż tułowia rękach (fot. 24).

Podobnym ćwiczeniem (pod kątem zaangażowania mięśni) jestprzysiad rozdzielny, polega on na wykonywaniu przysiadu na noce wykrocznej w wykroku. Różnica polega na wykonywaniu kilku do kilkunastu powtórzeń najpierw na jednej, potem na drugiej nodze. Bardzo podobne (pod względem zaangażowania mięśni) ćwiczenie - "PRZYSIAD ROZDZIELNY"- polegające na wykonywaniu przysiadów na nodze wykrocznej w wykroku.

Uwagi: Zaleca się ostrożne dobieranie ciężarów ze względu na zaangażowanie w ćwiczeniu mięśni podatnych na kontuzje (np. przywodziciele). Stopa nogi wykrocznej przylega podczas wykonywania przysiadu całą powierzchnią do podłogi (ciężar jest wypychamy z pięt).

"NOŻYCE"

 

Ćwiczymy:

przywodziciele krótkie i wielkie, w mniejszym stopniu głowy boczne, pośrednie i przyśrodkowe mięśni czworogłowych ud.

 

 

Wykonanie:

Identycznie jak poprzednie ćwiczenie, różnica w wykonaniu wykroku.

 

Ćwiczenie 1: Ćwiczenie to jest odwrotnością poprzedniego ćwiczenia: wykrok nogi do tyłu zamiast do przodu. Przysiad wykonujemy na nodze zakrocznej (tzn. pozostającej w miejscu). Ćwiczenie wykonujemy ze sztangą (fot. 25), sztangielkami (fot. 26) lub za pomocą suwnicy Smitha (fot. 27).

Uwagi: Zaleca się ostrożne dobieranie ciężarów ze względu na zaangażowanie w ćwiczeniu mięśni podatnych na kontuzje (np. przywodziciele). Stopa nogi trenowanej (zakrocznej), przylega podczas przysiadu do podłoża całą powierzchnią (ciężar jest wypychamy z pięt).

WYSOKI "STEP" ZE SZTANGĄ/SZTANGIELKAMI

 

Ćwiczymy:

przywodziciele krótkie i wielkie, w mniejszym stopniu głowy boczne, pośrednie i przyśrodkowe mięśni czworogłowych ud.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie wykonujemy stojąc przed stabilnym podwyższeniem z ciężarem na barkach z tyłu lub sztangielkami w rękach.

 

 

Ćwiczenie 1: Stajemy w lekkim rozkroku, nieco węższym, niż rozstaw barków, przed ławka (podestem)- w pozycji, jak do przysiadów. Sztangę spoczywa na barkach (fot. 28), sztangielki trzymamy w dłoniach opuszczonych luźno wzdłuż tułowia (fot. 29). Wstępujemy jedną nogą na ławkę, następnie dostawiamy drugą nogę. Przez moment stoimy na wyprostowanych nogach kontrolując napięcie mięśni. Ruch powrotny jest odwrotnością wstępowania. Wdech przed rozpoczęciem wstępowania na ławkę, wydech gdy obie nogi znajdą się na ławce. Każde powtórzenie zaczynać od przeciwnej nogi. Trenowaną w tym ćwiczeniu jest pierwsza noga wstępująca na ławkę.

 

Uwagi: Podest i ławka muszą być mocne i stabilne, by utrzymać ciężar ciała i obciążenie sztangą lub sztangielkami. Stawiać stopę na ławce pełną powierzchnią.

ODWODZENIE NOGI W TYŁ

 

Ćwiczymy:

mięśnie pośladkowe, mięśnie proste grzbietu, mięśnie dwugłowe ud.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji stojącej przodem do wyciągu.

 

Ćwiczenie 1: Stajemy przed dolnym wyciągiem w takiej odległości, aby linka wyciągu była napięta w momencie, gdy ćwiczona noga jest wysunięta do przodu, tułów pochylony do przodu, ramiona wyprostowane przed sobą, dłonie trzymają obudowę wyciągu (dla zachowania równowagi podczas ćwiczeniu). Trenowana noga połączona z linką wyciągu za pomocą specjalnej opaski nałożonej na nogę na wysokości kostki. Nogą ćwiczoną wykonujemy ruch odwodzenia jmaksymalnie do tyłu, utrzymując nogę przez cały czas trwania ćwiczenia wyprostowaną w kolanie (bądź minimalnie ugiętą - dla zmniejszenia napięcia w stawie kolanowym). Ruch odbywa się jedynie w stawie biodrowym. W pozycji maksymalnego odchylenia nogi do tyłu zatrzymujemy ruch przez chwilę dla lepszego napięcia mięśni. Po czym powracamy do pozycji wyjściowej. Powrót w tempie wolnym i pod pełną kontrolą ciężaru. Wdech przed rozpoczęciem odwodzenia nogi, wydech na zakończenie odwodzenia.

Uwagi: Wykonywać w równym, miarowym tempie, by uniknąć zaniku napięcia w mięśniach i tzw. oszukanego ćwiczenia.

ŚCIĄGANIE KOLAN W SIADZIE

 

Ćwiczymy:

mięśnie przywodziciele wielkie.

 

 

Wykonanie:

Ćwiczenie wykonujemy siedząc przy użyciu specjalnej maszyny..

 

Ćwiczenie 1: Siadamy na siodle maszyny, opierając plecy o oparcie. Nogi ugięte w kolanach pod kątem prostym, oparte o poduszki maszyny. Ściągamy maksymalnie nogi do wewnątrz pokonując opór maszyny, po czym na chwilę zatrzymujemy ruch dla lepszego napięcia mięśni. Powrót w wolnym tempie i pod kontrolą ciężaru do pozycji wyjściowej. Wdech przed rozpoczęciem ściągania nóg, wydech gdy nogi są maksymalnie do siebie zbliżone.

Uwagi: Wykonywać w równym, miarowym tempie, by uniknąć zaniku napięcia w mięśniach i tzw. oszukanego ćwiczenia.

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje

MZKatalog - polecani dietetycy
MZKatalog - polecani trenerzy
MZKatalog - polecane kluby