Bisfenol A – czy rzeczywiście jest szkodliwy?

Bisfenol A jest dość znaną substancją obecnie – kilka lat temu zrobiło się o niej głośno i do tej pory ciągle się o tym wspomina. Jest to substancja chemiczna, zawarta w plastiku, powodująca jego utwardzenie. Używana od ponad 40 lat znajduje się wszędzie. Czy jest się czego obawiać?

Bisfenol A (BPA) znajdziemy w tej chwili w wielu rzeczach, takich jak urządzenia i produkty medyczne (np. opakowania do kroplówek, fiolki na leki, strzykawki i inne), akcesoria dentystyczne, butelki od wody i nie tylko, opakowania do żywności i napojów,paragonyi wiele, wiele innych. Niestety, z tego powodu większość z nas ma ma BPA w swoim organizmie. Używamy plastiku, pijemy wodę z butelek, ciągle dotykamy paragonów - jesteśmy wręcz na nie skazani. Przez długie lata, wszystkie akcesoria dla dzieci, jak butelki, smoczki, puszki z jedzeniem, opakowania z kaszkami, zawierały duże ilości BPA. Powoli, z racji wielu kontrowersji, się to zmienia i coraz bardziej rozszerzają się asortymenty sklepów, gwarantujące różne rzeczy "BPA free".

Jak wpływa na nas BPA?

Tak naprawdę wszystko jest nadal na etapie badań i mimo, że FDA nie wydało żadnego konkretnego ostrzeżenia, okazało się, że dotyczyło to jedynie bardzo niskich ilości, na których obecnie nie mamy szans się "zatrzymać", ponieważ BPA jestwszędzie. Naukowcy doszukują się powiązań BPA z problemami zdrowotnymi i przeprowadzane są różne badania, z których wyciągane są odpowiednie wnioski, będące tak naprawdę bazą do kolejnych badań.W jakich obszarach bisfenol A może na nas źle wpłynąć?

  • Gospodarka hormonalna - naukowcy uważają, że BPA zachowuje się w naszym organizmie jak hormon, zaburzając pracę naturalnych hormonów, zaburzając przy tym rozwój płodów, niemowląt i dzieci, jak i również wpływając na płodność i wszelkie inne procesy na tle hormonalnym.
  • Mózg i problemy wychowawcze u najmłodszych - bisfenol A może wpływać na pracę mózgu (rozwój, zapamiętywanie, uczenie się, kojarzenie) oraz na zachowanie u najmłodszych.
  • Nowotworzenie - badania pokazują, że ekspozycja na BPA jest powiązana z późniejszym ryzykiem zapadalności na raka.
  • Problemy z sercem i układem krążenia - w badaniach pokazano, że u osób z wyższym stężeniem BPA we krwi wykryto również wyższe ryzyko zapadalności na choroby serca.

Naukowcy wyszukują również powiązania bisfenolu z ryzykiem różnych schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny i inne. Problem dotyczy również dzieci. BPA może negatywnie wpływać na ich rozwój, rozwój mózgu oraz na psychikę (często pojawiają się problemy behawioralne).

Jak zmniejszyć ilość BPA w swoim otoczeniu?

Mimo braku wielu badań, warto w tym przypadku zachować regułę "przezorny zawsze ubezpieczony" i zabezpieczyć się na wszelkie możliwe sposoby, nie wpadając też w paranoję. Możliwości jest mnóstwo i nie są one wymagające.

  1. Jeśli nie musisz, nie bierz paragonów. To w nich znajduje się duża ilość BPA, które łatwo wchłania przez skórę. Warto ograniczyć zabieranie ze sobą paragonów do minimum, zwłaszcza, jeśli potem i tak je wyrzucasz.
  2. Wybieraj opakowania do żywności pozbawione BPA - mówię tu o pudełkach na jedzenie czy też butelkach na siłownię (jeśli takie nosisz). Pamiętaj, ze każe wyginanie, ogrzewanie i zgniatanie opakowania zawierającego bisfenol A będzie powodowało jego uwolnienie się i przedostanie do wody, żywności czy bezpośrednio Twojego organizmu.
  3. Kontynuując punkt 2, nie podgrzewaj opakowań zawierających BPA. Nie chodzi mi tu tylko i wyłącznie o mikrofalówkę, ale również nagrzany samochód, gdzie zostawiasz butelki z wodą i pojemniki na jedzenie czy inne podobne miejsce, gdzie nie ma możliwości trzymać takich opakowań w temperaturze maksymalnie pokojowej.
  4. Zwracaj uwagę na to, co kupujesz swojemu dziecku - w jakim jest opakowaniu, czy jest zaznaczone BPA free czy nie.
  5. Unikaj plastiku. Tak po prostu. Jeśli nie musisz czegoś pakować lub kupować w plastiku, po prostu tego nie rób. Postaw na świeże lub mrożone produkty, niekoniecznie zapakowane w plastikowe opakowania. Unikaj plastików recyklingowanych. Stosuj opakowania wolne od BPA.
Tagi: bisfenol A, bpa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.