Ashwagandha właściwości
Ze względu na szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych, ashwagandhe można określić niemal jako panaceum na wszystkie dolegliwości, jednak największą aktywność wykazuje ona w kierunku układu nerwowego. Zawarte w niej związki z grupy glikowitanolidów stymulują pracę umysłu, poprawiają pamięć i koncentrację oraz pobudzają procesy kojarzenia.
Regularne stosowanie ashwagandhy przyczynia się do zwiększenia tolerancji i odporności w nerwowych sytuacjach, co pomaga walczyć ze stresem. Zapewnia ona również spokojny i głęboki sen, przy czym nie powoduje senności i nie otumania. Chętnie sięgają po nią sportowcy, którym ashwagandha pomaga w zwiększeniu wydolności fizycznej, przyczynia się do poprawy koordynacji psychomotorycznej i skraca czas reakcji.
Jaką Ashwagandhe wybrać?
W lecznictwie wykorzystuje się głównie owoce i korzeń ashwagandhy. Spotkamy ją zarówno w formie rozdrobnionej, jak i wyciągu zamkniętego w kapsułkach. Wybierając suplement, warto zwrócić uwagę na zawartość witanolidów, która nie powinna być mniejsza niż 1,5%. Warto również posiłkować się przy wyborze rankingami, które są tworzone na bazie opinii klientów i użytkowników tychże produktów. Za najpopularniejsze produkty uznaje się: Ashwagandha Apollos Hegemony, Ashwagandha Czarodziej, Ashwagandha Swanson.
Ashwagandha przeciwwskazania i skutki uboczne
Za najważniejsze przeciwwskazania do stosowania Ashwagandhy uznaje się problemy z tarczycą. Wpływa bowiem oba na tyroksynę, czyli bardzo ważny hormon tarczycy - jeśli posiadasz dolegliwości ze strony tarczycy - skonsultuj się z lekarzem odnośnie stosowania adaptogenu.
W kwestii skutków ubocznych najczęściej występującymi są dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności oraz wymioty. Ponadto może wystąpić świąd i pieczenie na skórze. Ashwagandha jest środkiem nie tylko skutecznym, ale też całkowicie bezpiecznym. Nawet przy dłuższym stosowaniu nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Często jest polecana zwłaszcza młodym ludziom, dla których inne środki mogą być zbyt pobudzające.
Ashwagandha jak stosować - dawkowanie
Zależnie od przyjmowanej formy, należy ściśle stosować się do zaleceń producenta. Ashwagandha w postaci zmielonego korzenia, może być stosowana jako dodatek do jogurtów, bądź jako napar. Ashwagandha w kroplach zawiera mocno skoncentrowany ekstrakt, który najlepiej stosować bezpośrednio aplikując do jamy ustnej. Ashwagandha w formie kapsułek (lub tabletki) to najpopularniejsza forma stosowania, oraz najwygodniejsza.
W każdym z powyższych przykładów nienależy przekraczać 500-1000 mg ekstraktu dziennie. W przypadku mielonego korzenia mamy do czynienia z ekstraktem o braku standaryzacji, co może skutkować brakiem odczuwania działania, wówczas należy zwiększyć porcję. Odnośnie standaryzacji - to główne kryterium którym powinniśmy się kierować przy wyborze adaptogenów.
Ashwagandha standaryzacja
Za słowem standaryzacji kryje się pojęcie "jakość oraz ilość". Dzięki używaniu ekstraktów podlegajacych standaryzacji mamy pewność co do ilości substancji aktywnych jaką przyjmujemy. Pozwala to określić bezpieczny próg dawkowania produktów oraz sprawia że suplement którego używamy posiada je w swoim składzie. Standaryzację dla Ashwagandhy najczęściej występują w kilku poziomach procentowych. Standraryzacja na 5% - KSM-66, na 8% - Sensoril - te dwa ekstrakty są najczęściej używanymi wśród markowych produktów.