Rhodiola rosea (różeniec górski) to niezwykła roślina zwana również „korzeniem arktycznym”, która przywraca równowagę ustrojową i adoptuje organizm do radzenia sobie z nadmiernym napięciem psychofizycznym. Szeroko stosowana w medycynie tradycyjnej ze względu na pozytywne oddziaływanie na funkcje poznawcze, wydajność, pamięć oraz zdolność zachowania optymalnych i stabilnych funkcji mózgu.
Rhodiola Rosea właściwości
Stres zawsze będzie zakłócał prawidłowe działanie układu nerwowego i negatywnie wpływał na funkcje poznawcze. Rhodiola rosea obniża poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu), zapewnia uspokojenie emocji i wzmocnienie odporności na działanie czynników stresogennych, co z kolei stwarza optymalne warunki dla dobrego samopoczucia i prawidłowego działania mózgu.
Różeniec górski wykazuje silne działanie antydepresyjne, a w leczeniu depresji jest niemal tak samo skuteczny, jak popularne środki farmakologiczne. Oddziałuje na poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację emocji, nastroju i niepokoju. Tym samym zmniejsza zmęczenie psychiczne, niweluje lęki i poprawia humor. Wpływa również na jakość naszego snu – skraca czas oczekiwania na sen i wydłuża czas spania.
Rhodiola Rosea przeciwwskazania i skutki uboczne
Ze względu na pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i brak skutków ubocznych, nie ma oficjalnych przeciwwskazań do stosowania różeńca górskiego, a suplementacja tą rośliną staje się coraz bardziej popularna. Wśród działań niepożądanych jakie mogą wystąpić jest pobudzenie i bezsenność - ma to miejsce w przypadku stosowania substancji w godzinach wieczornych.
Rhodiola Rosea dawkowanie
Ekstrakt z tej byliny najczęściej jest dostępny w formie kapsułek albo proszku. Średnia dawka ekstraktu wynosi do 200 mg do 400 mg na dobę, który jest standaryzowany na zawartość rosawiny i salidrozydu (związki czynne) w stosunku 1:3 (czyli podobnie do stosunku, jaki występuje naturalnie w korzeniu różeńca górskiego).