HealthLabs RestMe to unikalna formuła, która koi nerwy, ułatwia zasypianie i promuje efektywną regenerację organizmu podczas snu. W jej skład wchodzą ekstrakty roślinne, magnez w wysoce przyswajalnej formie cytrynianu, l-teanina oraz melatonina.
Potęga ziół: prezentowany preparat bazuje na ziołach, które od wieków są stosowane w walce z bezsennością. W jego składzie można znaleźć ekstrakt z kozłka lekarskiego, który sprzyja zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego, wykazuje właściwości przeciwlękowe i uspokajające. Stosowany regularnie pomaga wydłużyć czas snu i redukuje ilość nocnych pobudek. Podobne działanie ma wyciąg z szyszek chmielu, któremu przypisuje się właściwości nasenne i sedatywne. Doskonałym uzupełnieniem jest wyciąg z męczennicy lekarskiej, uznawanej za naturalny, roślinny anksjolityk. Naukowo udowodniono, że obecne w niej związki bioaktywne oddziałują na układ GABA-ergiczny, czego efektem jest redukcja lęku, łagodna sedacja i lepsza jakość snu. Całość dopełnia ekstrakt z ashwagandhy, która jest najbardziej znanym i najlepiej przebadanym adaptogenem. Wspomaga organizm w walce ze stresem, promuje dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną.
Pierwiastki, witaminy i aminokwasy a dobry sen: prezentowany preparat ma w składzie magnez - pierwiastek o ogromnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mało kto wie, że działa on łagodnie rozluźniająco i może wspomagać sen oraz nocną regenerację. Obok niego występuje l-teanina, niebiałkowy aminokwas wyizolowany z liści zielonej herbaty. Wyzwala on uczucie relaksu i odprężenia, tak potrzebne do tego, by po całym dniu opanować natłok myśli i spokojnie zapaść w sen. Jest też tauryna – aminokwas niebiałkowy, neuromodulator, agonista receptora GABAA, który wspomaga zasypianie. Jej działanie wspiera glicyna, uczestnicząca w ważnych procesach zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym i promująca dobry sen. Istotną rolę odgrywa również pirydoksyna – witamina zaangażowana w przemiany tryptofanu, w wyniku których powstaje m.in. melatonina.
Melatonina na straży rytmu dobowego: w składzie prezentowanego preparatu umieszczono również melatoninę, która jest odpowiedzialna za synchronizację zegara biologicznego i prawidłowy cykl snu. Jej niedobór jest częstą przyczyną bezsenności. Przyjęta przed planowanym nocnym odpoczynkiem wzbudza potrzebę snu, pomaga utrzymać jego ciągłość i poprawia jakość.
Podsumowując, HealthLabs RestMe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które czują się przemęczone, wiecznie niewyspane i zestresowane. Preparat łagodnie uspokaja, wycisza i pomaga spokojnie zasnąć. Co ważne, bazuje on na naturalnych składnikach, nie ma działania otumaniającego i nie uzależnia.
w porcji (2 kapsułki) | zawartość | %ZDS |
---|---|---|
Ekstrakt suchy z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) 10:1 | 300 mg | ** |
Ekstrakt suchy z ziela męczennicy cielistej (Passiflora incarnata L.) 10:1 | 100 mg | ** |
Ekstrakt suchy z korzenia witanii ospałej (Withania somnifera) 12:1 | 100 mg | ** |
- standaryzowana na 4,5% witanolidów | 4,5 mg | ** |
Ekstrakt suchy z szyszek chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) 4:1 | 50 mg | ** |
Magnez (sole magnezowe kwasu cytrynowego) | 56,26 mg | 15% |
Glicyna | 200 mg | ** |
Tauryna | 200 mg | ** |
L-teanina | 50 mg | ** |
Witamina B6 (pirydoksalo-5-fosforan) | 9 mg | 643% |
Melatonina | 0,5 mg | ** |
Substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza; substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu.
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) jest rośliną zielarską (byliną rosnącą dziko lub uprawianą), której surowcem lekarskim jest korzeń kozłka (Radix Valerianae) oraz jego kłącze ( Rhizoma Valerianae cum radicibus), bogaty w liczne składniki aktywne: flawonoidy (hesperydyna, 6-metyloapigenina), terpeny (pinen, felandren), monoterpeny, dwuterpeny, seskwiterpeny (walerenal, maaliol), gflilkozyd trójterpenowy, alkaloidy monoterpenowe, olejek eteryczny, kwasy organiczne, fenole i alkohole oraz sole mineralne, o działaniu uspokajającym (poprawiającym jakość snu), przeciwskurczowym, przeciwpadaczkowym i łagodnie psychotropowym, nie wywołujące skutków ubocznych. W suplementacji sportowej stosowana jako składnik preparatów ułatwiających zasypianie i ułatwiających nocną odnowę biologiczną (zubery hormonu wzrostu) dostępnych na www.muscle-zone.pl
Dawkowanie:. Zależne od rodzaju surowca
Ashwagandha (Wythania somnifera / Indian ginseng) – roślina z rodziny psiankowatych, stosowana w medycynie Wschodu, jako środek dodający sił witalnych, poprawiający kondycję psychofizyczną. Ma zastosowanie jako afrodyzjak. Korzeń rośliny stanowi bogate źródło związków bioaktywnych (fitosterole, glikozydy, witanolidy itp.). W suplementacji sportowej, jako składnik preparatów ziołowych, wpływa korzystnie na układ nerwowy (zmniejsza stres, oraz przyspiesza adaptację w zmiennych warunkach psychofizycznych), krwiotwórczy i immunologiczny. Ma decydujący wpływ na proces syntezy tlenków azotu oraz poziom niektórych hormonów, w tym testosteronu (poprawiając m.in. funkcje seksualne).
Ashwagandha (Witania ospała) jest składnikiem złożonych suplementów ziołowych (a także zestawów adaptogenów) podnoszących poziom męskiego hormonu płciowego (testosteronu), wspomagających funkcje seksualne organizmu, wspomagających regenerację i posiadających działanie uspokajające.
Dawkowanie: 300–600 mg ekstraktu na dobę.
Magnez (pierwiastek z grupy berylowców, la 12, symbol chem. Mg), jeden z najważniejszych dla zdrowia mikroelementów, bierze udział w procesie syntezy rozpadu związków wysokoenergetycznych oraz w procesach przemiany węglowodorów i tłuszczy. Wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi, przeciwdziała nadkrzepliwości. Niedobory wpływają na zaburzenia rytmu serca, złośliwe kurcze mięśni, bezsenność i stany lękowe. Jest składnikiem wielu suplementów diety oraz występuje w produktach spożywczych, takich jak: chleb pełnoziarnisty, rośliny strączkowe, kasza gryczana, ryż, ryby, mięso, a także czekolada, kakao i orzechy.
Dawkowanie 100 – 500 mg/dzień
Glicyna należy do grupy 22 aminokwasów endogennych (syntezowanych wewnątrz organizmu) budujących białka, a także niebiałkowego składnika enzymów tzw. hemu. Jest neuroprzekaźnikiem tłumiącym, pozwalającym na polepszenie komfortu snu już przy dawce 3 g przed snem. Glicyna (podobnie jak arginina) jest prekursorem kreatyny. Jest niezbędna w procesie syntezy silnego antyoksydanta usuwającego poza organizm wolne rodniki tlenowe, glutationu. Działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Dzięki oddziaływaniu na syntezę hormonów wzrostu przyspiesza odnowę biologiczna organizmu. W postaci naturalnej występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W suplementacji sportowej jest składnikiem stacków kreatynowych, suplementów aminokwasowych, odżywek białkowych opartych na składnikach naturalnych i węglowodanowo-białkowych.
Tauryna - aminokwas niebiałkowy zawierający siarkę, syntetyzowany w organizmie z metioniny i cysteiny, występujący wystarczająco w organizmach ludzkich i zwierzęcych (w obrębie mózgu, serca i szkieletu), choć w niektórych przypadkach musi być wspomagana suplementami diety. Wpływa znacząco na zawartość wapnia w komórkach oraz stabilizuje gospodarkę wodno-elektrolitową i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową., bierze udział w syntezie kwasów żółciowych. W organizmie pełni rolę neurotransmitera i neuromodulatora. Jest insulinomimetykiem poprawiającym gospodarkę insulinową, odpowiedzialną za transport składników odżywczych (m.in. aminokwasów, glukozy, kreatyny) do komórek i tkanek mięśniowych. Te właściwości decydują , że stanowi ceniony monopreparat oraz cenny dodatek do suplementów kreatynowych i aminokwasowych, zalecany do stosowania osobom aktywnym psychofizycznie oraz sportowcom wyczynowym w okresach okołotreningowych.
Dawkowanie: 3 gramy na dobę.
L-teanina jest aminokwasem niebudującym białek, występującym w postaci naturalnej w wysuszonych liściach zielonej herbaty (green tea), wchłanianym z przewodu pokarmowego, pokonującym z łatwością barierę krew-mózg, wpływając na układ nerwowy oraz relacje między neuroprzekaźnikami (tj. dopaminą, setononiną, kwasem gamma aminomasłowym), o działaniu relaksującym i zwiększającym zdolności wysiłkowe psychiczne (koncentrację, zapamiętywanie, czujność). Zalecana do stosowania dla osób obciążonym znacznym wysiłkiem fizycznym i fizycznym, oprócz sportowców trenujących dyscypliny wymagające koncentracji i zapamiętywania, również studentom w okresie przed egzaminami. Dostępna w postaci monopreparatów i wieloskładnikowych preparatów o działaniu relaksującym, zapobiegającym stresom powysiłkowym.
Dawkowanie: Zwyczajowo stosowane w suplementacji 50-200mg na dobę
Witamina B6 (pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina) jest rozpuszczalna w cieczach. Bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Poprzez obniżenie poziomu tłuszczu we krwi nie pozwala na odkładanie się ich w organizmie. Jest pomocna przy wchłanianiu magnezu i witaminy B12 (kobalaminy). Działa przeciwskurczowo na mięśnie i przeciwzapalnie w bólach stawów. Działa przeciwmiażdżycowo. Zapewnia efektywną pracę mózgu. Zwiększa energię podnosząc wigor człowieka. Zapotrzebowanie na witaminę B6 zwiększa się w okresie ciąży i karmienia piersią niemowląt. W produktach naturalnych znajduje się: drożdżach, jajach, kiełkach pszenicy, mięsie (wątroba), otrębach pszennych, orzechach, orzeszkach arachidowych, soi. Istnieje hipoteza, że może być syntetyzowana przez bakterie jelitowe.
Niedobór witaminy B6 powoduje zaburzenia przemiany białek, spadek limfocytów we krwi , powoduje uczucie ospałości i potęguje zmęczenie.
Dawkowanie: 1,5–2,5 mg na dobę (zwiększone zapotrzebowanie podczas ciąży i laktacji).
Melatonina – powstająca w największych ilościach w pinealocytach szyszynki indoloamina, syntetyzowana naturalnie przy wykorzystaniu N-acetyloserotoniny powstałej uprzednio z serotoniny. Swoje właściwości przejawia poprzez interakcję z receptorami melatoninowymi MT1, MT2 i MT3 oraz receptorami jądrowymi. Wpływając na pracę zegara biologicznego, reguluje procesy zachodzące zarówno w cyklu dobowym, jak długoterminowym, np. rocznym. Daje organizmowi sygnał do snu. Przygotowując ustrój do nocnego wypoczynku zmniejsza temperaturę ciała, obniża ciśnienie krwi, spowalnia procesy trawienne i dopasowuje tempo przemian biochemicznych. Poprawia samopoczucie i nastawienie do życia po dobrze przespanej nocy. Wywiera istotny wpływ na wyrzut hormonów podwzgórza, przysadki i gonad, szczególnie hormon folikulotropowy (FSH) i luteinizującego (LH), co znajduje przełożenie w normowaniu zdolności rozrodczej. Obniżając ekspresję Erα, hamując asocjację kompleksu estradiol-ER z miejscem ERE na DNA oraz redukując aktywność aromatazy, wykazuje działanie antyestrogenowe. Optymalizując stężenie hormonu wzrostu i poziom kortyzolu, poprawia nocną odnowę ustroju, wzrost pożądanych struktur i spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.