od 3 sztuk tylko: 97,02 zł / szt. -2%
Keto Sports MCT Powder to źródło najwyższej jakości kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcuchach w innowacyjnej, wygodnej formie proszku. Produkt ten skierowany jest głównie do osób stosujących dietę ketogeniczną, ale zalety jego stosowania docenią również wszyscy sportowcy chcący korzystać z zalet MCT.
Suplement ten stanowi źródło kwasów tłuszczowych MCT, szczególnie popularnych ostatnimi czasy ze względu na modę na diety wysokotłuszczowe. Często kojarzony jest z olejem kokosowym. Cechuje się wyjątkowym szlakiem metabolizmu w organizmie, pozwalającym na czerpanie z niego energii szybciej niż z innych tłuszczy. Oryginalny sposób ich konwersji w organizmie człowieka jest również przyczyną, przez którą olej MCT, będąc źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, nie wykazuje charakterystycznych dla nich negatywnych efektów zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, wskazuje się na prozdrowotne aspekty stosowania MCT.
Innowacyjna forma dla maksymalnej wygody stosowania
Produkt ten wyróżnia się na tle innych źródeł kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcuchach swoją innowacyjną formą. W przeciwieństwie do standardowych, płynnych źródeł MCT, jest on w pełni sproszkowany. Pozwala to na zwiększenie wygody korzystania z suplementu. Jest to także rozwiązanie dla osób nie lubiących smaku olejów MCT. Forma proszku pozwala zarówno na bezpośrednie stosowanie suplementu po rozpuszczeniu w wodzie, jak i na bardziej kreatywne wykorzystywanie go podczas przygotowywania posiłków.
Maksymalnie efektywne źródło energii
Olej MCT dzięki swojemu specyficznemu szlakowi metabolicznemu stanowi doskonałe źródło energii, przez co wskazane jest jego stosowanie okołotreningowo. Pozwala na dostarczenie wysoko efektywnej porcji kalorii w szybkim tempie przekładających się na energię bezpośrednio dostępną dla mięśni. Pozwala tym samym na ograniczone korzystanie przez organizm z rezerw glikogenu mięśniowego, przez co może istotnie wpływać na zwiększenie możliwości wysiłkowych.
Ponadto, stanowiąc łatwo przyswajalne źródło energii, MCT zabezpiecza także przed korzystaniem z aminokwasów jako źródła energii. Nadaje mu to działanie antykataboliczne, szczególnie doceniane w okresach redukcji masy ciała, cechujących się restrykcjami kalorycznymi idącymi w parze z intensywnymi treningami.
Suplement idealny dla osób na diecie wysokotłuszczowej
Kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcuchach są dobrze znane osobom stosującym diety wysokotłuszczowe, a w szczególności ketogeniczne. Jego suplementacja sprzyja produkcji ciał ketonowych, ułatwiając utrzymanie organizmu w stanie ketozy. Przyjmowanie MCT jest też przez niektórych wskazywane jako metoda na szybsze osiągnięcie stanu ketozy.
Osoby na diecie wysokotłuszczowej docenią z kolei olej MCT jako składnik o wysokim potencjale energetycznym. Będąc produktem czysto tłuszczowym, pozwala na przyjęcie porcji kalorii mogących być efektywnie przetworzonych na energię, przez co średniej długości łańcuchy tłuszczowe są doskonałą alternatywą dla węglowodanów. Szczególnie doceniane są jako dodatek do tzw. „bulletproof coffee”, czyli połączenia czarnej kawy z tłuszczem, zapewniającym maksymalny zastrzyk energii.
Wsparcie odchudzania
Przez niektórych olej MCT jest też polecany dla osób odchudzających się, szczególnie stosujących w tym celu diety wysokotłuszczowe. Działa on bowiem termogenicznie stymulując organizm do produkcji ciepła, przez co może zwiększać dobowy wydatek energetyczny ustroju. Jest to jeden ze sposobów na zwiększenie deficytu kalorycznego bez ograniczania ilości przyjmowanych kalorii.
Podsumowując, Keto Sports MCT Powder to innowacyjna forma oleju zawierającego średniej długości łańcuchów kwasy tłuszczowe. Stanowi suplement idealny zarówno dla osób na diecie ketogenicznej, jak i dla wszystkich chcących skorzystać z jego wyjątkowych właściwości. Łączy w sobie najwyższą jakość z wygodną w stosowaniu, uniwersalną postacią proszku.
w porcji (9 g) | zawartość | %ZDS |
---|---|---|
Kalorie | 64 kcal | - |
Kalorie z Tłuszczu | 55 kcal | - |
Tłuszcz | 6 g | 11% |
Tłuszcze Nasycone | 6 g | 35% |
Tłuszcze Trans | 0 g | - |
Cholesterol | 0 g | - |
Sód | 53 mg | 0% |
Węglowodany Łącznie | 1 g | - |
Błonnik Pokarmowy | 0 g | - |
Cukry | 1 g | - |
Odtłuszczone Mleko w Proszku, Fosforan Disodu, Dwutlenek Krzemionki.
Kalorie to umowna nazwa jednostki wyrażającej wartość energetyczną pożywienia, zapotrzebowanie i wydatków energii przez organizm człowieka, którą w rzeczywistości jest 1 kilokaloria (1 kcal). 1 kilokaloria jest to ilość energii cieplnej koniecznej do podgrzania 1 g wody i 1 stopień Celsjusza. W układzie SI jednostką energii cieplnej jest 1 dżul (1J), równy w przybliżeniu 4,185 kcal.
Wartość energetyczna jest określana po podstawie składu chemicznego danego produktu żywnościowego, przy pomocy tzw. fizjologicznych równoważników energetycznych.. Najczęściej stosowany jest równoważnik Atwatera wynoszący: dla białka 4 kcal/g, dla węglowodanów 4kcal/g i dla tłuszczu – 9kcal/g.
Wartość energetyczna wykonywana przy tzw. „bombie kalorycznej” stanowi równoważnik energetyczny fizyczny, wynoszący: 4,1 kcal na 1 g węglowodanów, 5,65 kcal na 1 g białka, 9,45 kcal na 1 g tłuszczu.
Wartość odżywcza, określa stopień przydatności produktu żywnościowego do realizacji funkcji życiowych człowieka, tym wyższa im wyższa jest jej biodostępność i mniejsza ilość jej spożywania dla uzyskania efektów.
Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem pokarmowym organizmów roślinnych i zwierzęcych. Ze względu na wartość odżywczą i skład dzielimy tłuszcze na : nasycone (jednonasycone- i wielonasycone- kwasy tłuszczowe) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – NNKT). Do grupy tłuszczowców należą: tłuszcze właściwe (triacyloglicerole, woski), tłuszcze złożone (glikolipidy, fosfolipidy), sterole i izoprenoidy. Nasycone kwasy tłuszczowe, to grupa kwasów tłuszczowych posiadających różnej długości łańcuch węglowy, w którym za wyjątkiem grupy karboksylowej, każdy z atomów węgla jest połączony pojedynczym wiązaniem. Mogą wpływać niekorzystnie na profil lipidowy, dlatego powinno się ich używać w ograniczonych ilościach. Tłuszcze stanowią skoncentrowane źródło energii, o różnym smaku, ułatwiających spożycie i przełykanie pokarmów. Pełnią funkcje budulcowe (wchodzą w skład błon komórkowych i współtworzą istotę białą mózgu). NNKT są prekursorami hormonów tkankowych i aktywnych biologicznie związków. Do nienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczamy kwasy z grup Omega-3, Omega-6 i Omega-9 (ostatnia cyfra informuje, na którym licząc od końca łańcuchu występuje podwójne wiązanie W odpowiedzi łańcuchu węglowym. Do NNKT należą: kwasy średniołańcuchowe Omega 3 [n-3] zaliczane do NNKT [niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych] oraz długołańcuchowe (kwas eikozapentaenowy [EPA] i kwas dokozaheksaenowy [DHA]), Omega-6 i Omega-9. Liczba informuje, że ostatnie podwójne wiązanie w łańcuchu węglowym występuje przy trzecim od końca atomie węgla. Kwasy z grupy Omega 3 są istotnym składnikiem błon komórkowych, są prekursorami i aktywatorami biologicznymi eikozanoidów. Muszą być łączone ze spożyciem w odpowiednich proporcjach kwasów grupy Omega-6.
Dawkowanie: W zależności od zapotrzebowania i stosowane diety. Zasadniczo przyjmuje się, że tłuszcze powinny stanowić 20–30% wartości energetycznej (kaloryczności) codziennych posiłków.
Nasycone kwasy tłuszczowe to grupa kwasów tłuszczowych posiadających różnej długości łańcuch węglowy, w którym za wyjątkiem grupy karboksylowej, każdy z atomów węgla jest połączony pojedynczym wiązaniem. Nasycone kwasy tłuszczowe określane są potocznie złym tłuszczem, mogącym wpływać niekorzystnie na poziom cholesterolu, szczególnie poprzez działanie kwasów: laurynowego, mirystynowego i palmitynowego, w związku z czym ich spożycie powinno być ograniczane. Badania naukowe przeprowadzone w tej materii nie potwierdzają w całości panujących przekonań.
Tłuszcze trans (trans fat ) są efektem procesu utwardzania płynnej frakcji tłuszczów roślinnych, poprzez wprowadzenie wiązań wodorowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, tworząc izomery trans, powodujące zmianę właściwości odżywczych kwasów tłuszczowych, pozostając wyłącznie źródłem energii. Znajdują zastosowanie w margarynach twardych oraz wyrobach spożywczych (produktach cukierniczych wypiekanych). Zalecane jest całkowite wyeliminowanie (lub co najmniej ograniczenie) spożywania tłuszczy trans, ze względu na ich niekorzystny wpływ na organizm ludzki (m.in. podnoszą poziom cholesterolu całkowitego zakłócają proporcje pomiędzy jego frakcjami LDL i HDL, osłabiają odporność immunologiczną organizmu oraz wpływają negatywnie na gospodarkę insulinową, utrudniając transport pożywienia do komórek mięśniowych, odnotowani również ich wpływ na rozwój nowotworów. Bardzo rzadko stosowane w odżywkach sportowych o charakterze termogenicznym (np. batonach energetycznych).
Cholesterol jest pochodną cyklopentenoperhydrofenantrenu, wytwarzaną wewnątrz organizmu lub dostarczaną z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego (m.in. mięso, owoce morza, podroby, tłuszcze, wędliny i żółtko jaja). Poszczególne frakcje cholesterolu mają różny wpływ na organizm ludzki. Jest wykorzystywany do produkcji związków o wysokiej aktywności biologicznej (kwasów żółciowych, hormonów steroidowych, witaminy D3), jest budulcem błony komórkowej. Pojęcia „zły cholesterol” (LDL – zawierający lipoproteiny o niskiej wartości) i „dobry cholesterol” (HDL – lipoproteidy o wysokiej gęstości) są terminami umownymi. Cholesterol jest tylko jeden. Jego frakcje przenoszone są przez białka, które przenoszą go na ścianki naczynia krwionośnego (LDL), lub do wątroby (HDL). Poziom poszczególnych frakcji cholesterolu określa tzw. profil lipidowy, który, prawidłowo regulowany przez pożywienie, nie powinien powodować zaburzeń w relacji LDL - HDL..
Sód jest ważnym składnikiem płynów wewnątrzkomórkowych i jest regulatorem gospodarki kwasowo-zasadowej. Wraz z potasem wpływa na prawidłowość wzrostu oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów. Źródłem pozyskiwania jest sól kuchenna (NaCl) oraz morszczyn pęcherzykowaty, mięczaki, bekon, wołowina, a z produktów roślinnych buraki i marchew. Osoby, utrzymujące dietę bezsolną powinny unikać m.in. ostrych sosów i wędzonych mięs i wędlin.
Niedobór sodu występuje bardzo rzadko, przy obfitym poceniu się po długim wysiłku (np. u maratończyków).
Nadmiar sodu powoduje wzrost ciśnienia tętniczego (szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku), obrzęki oraz zwiększa pragnienie. Przekroczenie dawki dobowej wynoszącej 14g na dobę może powodować zatrucia.
Węglowodany są podstawowym składnikiem odżywczym. Dzieli się je na: cukry proste (monosacharydy), dwucukry (disacharydy) i wielocukry (polisacharydy). Pod względem przyswajalności przez organizm ludzki dzieli się węglowodany na: przyswajalne tj. takie, które ulegają strawieniu w przewodzie pokarmowym przenosząc energię do tkanek i komórek (m.in. skrobia, fruktoza) i nieprzyswajalne, odporne na działanie enzymów trawiennych (np. błonnik). Wpływają na poziom glukozy we krwi (indeks glikemiczny) i gospodarkę insulinową (indeks insulinowy). Największe zapotrzebowanie na węglowodany następuje przed aktywnością fizyczną lub w jej trakcie, gdyż potęgują zdolności wysiłkowe, spożywane po wysiłku zapewniają regenerację organizmu. W diecie sportowej duże znaczenie ma tempo wchłaniania węglowodanów i reakcja na nie organizmu. Dostępne w postaci monopreparatów oraz wchodzą w skład preparatów energetycznych, odżywek, stacków kreatynowych, boosterów azotowych.
Dawkowanie: wg statystyk Instytutu Żywności i Żywienia, węglowodany powinny zawierać 50 % wartości energetycznej dobowego spożycia. W niektórych dietach stosuje się szczątkowo spożycie węglowodanów nie przekraczające 30g/24h.
Błonnik pokarmowy jest mieszaniną substancji niestrawionych i nie wchłoniętych przez organizm ludzki. Ze względu na właściwości dzieli się na: błonnik nierozpuszczalny (m.in. celuloza [polisacharyd] znajdujący się w owocach i warzywach), błonnik częściowo rozpuszczalny (m.in. hemicelulozy występujące z ziarnie zbóż i błonnik rozpuszczalny (m.in. pektyny, gumy, śluzy [polisacharydy]). Błonnik wpływa na układ pokarmowy i trawienny regulując jego działanie. Dzięki wypełnieniu żołądka (poczucia sytości) obniża łaknienie, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu a w konsekwencji może wspomagać proces odchudzania i utrzymanie szczupłej sylwetki. Wpływa również na poziom glukozy we krwi oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Dostępny w postaci preparatów sproszkowanych (kapsułek i proszków), zawierających w większości frakcje rozpuszczalne (pektyny, gumy i śluzy) odchudzających i zamienników posiłków.
Dawkowanie: 10–20 gramów na dobę, przed lub w czasie posiłków, obficie popijając wodą.
Cukry są głównym łatwo przyswajalnym paliwem w organizmie. Dzielimy je na monosacharydy (cukry proste) – glukoza (cukier gronowy), fruktoza (cukier owocowy) ; dwucukry (di-sacharydy) – laktoza, maltoza, sacharoza; cukry złożone – skrobia. Większość z nich w procesie spalania przechodzi w glukozę. Cukry charakteryzują się słodkością i podwyższają indeks glikemiczny (wyjątkiem jest fruktoza). Najzdrowszym źródłem pozyskiwania cukrów prostych jest dieta zawierająca tzw. Produkty pierwszego przemiału oraz świeże owoce i warzywa w postaci nieprzetworzonej.
Przy obciążeniach siłowych spożywane w trakcie treningu opóźniają objawy zmęczenia, wpływając na odpowiednie nawodnienie organizmu i zachowanie części glikogenu. Po skończonym treningu przyspieszają regenerację organizmu i uzupełniają wydatki energetyczne. Nadmiar cukrów prostych powoduje nagromadzenie nadmiaru tłuszczu i wzrost tkanki tłuszczowej. Zaleca się odpowiedzialne korzystanie z cukrów prostych u diabetyków, zarówno w przypadku hiperglikemii (poziomu cukru przewyższającego dopuszczalne normy), jak i hipoglikemii (poziomu cukru spadającego poniżej dolnej granicy normy). Nadmiar spożywania cukrów prostych może powodować próchnicę zębów.
Cukry proste wchodzą w skład wielu suplementów diety, najczęściej stosowane w preparatach węglowodanowo-białkowych i węglowodanowych.
Dawkowanie: Uprawiającym wyczynowo sport zaleca się spożywanie cukrów prostych jedynie podczas wysiłku i bezpośrednio po zakończeniu treningu.