OLIMP Żurawina Uro-Complex to suplement diety ukierunkowany na zdrowie układu moczowo-płciowego i profilaktykę schorzeń urologicznych. W skład preparatu wchodzi silnie skoncentrowany ekstrakt z żurawiny, standaryzowany na zawartość proantocyjanid (PAC). Jego działanie wzmacniają wyciągi ze skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej, zielonej herbaty oraz owsa zwyczajnego.
Suplement jest polecany osobom, które borykają się z nawracającymi zakażeniami bakteryjnymi oraz stanami zapalnymi w obrębie dróg moczowych i pęcherza. W grupie tej przeważają kobiety, które z racji budowy anatomicznej (krótsza cewka moczowa), są szczególnie predystynowane do tego rodzaju schorzeń. Szacuje się, że nawroty infekcji dotyczą aż 80% osób, dlatego warto położyć nacisk na ochronę układu moczowego. Specjaliści podkreślają, że w profilaktyce idealnie sprawdzają się preparaty ziołowe.
Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) obfituje w liczne związki biologicznie czynne o działaniu antyoksydacyjnym i antybiotycznym. Do najbardziej aktywnych należą proantocyjanidyny (PAC). W badaniach wykazano, że mają one zdolność osłabiania przyczepności fimbrii, za pomocą których uropatogenne bakterie (m.in. E.coli, Proteus spp., S. aureus, K. pneumoniae, S. typhimurium) mocują się do błon śluzowych komórek układu moczowego. Ograniczenie ilości chorobotwórczych mikroorganizmów jest kluczowe w terapii i prewencji nawracających zakażeń układu moczowego. Co ważne, PAC nie mają negatywnego wpływu na pożyteczną mikroflorę organizmu.
Owoce żurawiny zawierają również dwa związki, które wykazują zdolność do obniżania pH moczu. Są nimi kwas benzoesowy oraz kwas hipurowy. Kwaśne środowisko także mocno ogranicza możliwość namnażania i przeżywalności patogenów, a tym samym zmniejsza ryzyko występowania infekcji układu moczowego.
Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest skarbnicą naturalnej krzemionki. Oprócz niej zawiera również bioaktywne flawonoidy i saponiny. Dzięki ich obecności wyciąg ze skrzypu wykazuje właściwości moczopędne i może zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni w drogach moczowych. Tradycyjnie stosuje się go w celu nasilenia diurezy, jak również w terapii i profilaktyce kamicy nerkowej.
Zielona herbata (Camellia sinensis) służy przede wszystkim do przyrządzania smacznego i niezwykle popularnego napoju. Liście rośliny dostarczają licznych związków aktywnych biologicznie, które wykazują działanie prozdrowotne. Są one silnymi przeciwutleniaczami, korzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych i sprzyjają redukcji stanów zapalnych w organizmie. Jednym ze składników obecnych w liściach zielonej herbaty jest znana ze stymulującego działania kofeina. Jej ilości nie są ta duże, by dawały efekt pobudzający, ale wystarczają do nasilenia diurezy i zwiększenia przepływu moczu.
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), podobnie jak skrzyp polny i zielona herbata, również wykazuje działanie moczopędne. Ekstrakty z jej liści często stosuje się w terapii zaburzeń oddawania moczu towarzyszących łagodnemu przerostowi gruczołu krokowego (BPH) oraz w profilaktyce kamicy nerkowej. Pokrzywa zwyczajna wykazuje ponadto silne działanie bakteriobójcze, co w połączeniu z jej działaniem moczopędnym sprawia, że jest wyjątkowo skuteczna w przypadku zakażeń bakteryjnych w obrębie układu moczowego.
Owies zwyczajny (Avena sativa) przynależy do roślin zbożowych i rzadko jest kojarzony z fitoterapią. Tymczasem ziele owsa zwyczajnego znakomicie sprawdza się przy problemach urologicznych. Roślina ta posiada silne właściwości moczopędne, a ponadto ogranicza powstawanie kamieni nerkowych. Dostarcza również unikalnych saponin sterydowych, które korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną, zwłaszcza w męskim organizmie. Ekstrakty z owsa zwyczajnego często wchodzą w skład złożonych preparatów wspomagających zdrowie prostaty.
Podsumowując, OLIMP Żurawina Uro-Complex to suplement, który pomaga zadbać o zdrowie układu moczowo-płciowego. Dzięki precyzyjnemu dobraniu składników jednakowo dobrze sprawdzi się u obu płci. Śmiało można polecić go kobietom, które znacznie częściej niż mężczyźni doświadczają infekcji w obrębie dróg moczowych i pęcherza. Zda egzamin również u mężczyzn, zwłaszcza borykających się z problemami z prostatą.
w 1 kapsułce | zawartość | %ZDS |
---|---|---|
Ekstrakt z owoców żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon) (10% PAC) | 360 mg | - |
w tym proantocyjanidyny (PAC) | 36 mg | - |
Ekstrakt ze skrzypu polnego (Equisetum arvense) (7% krzemionki) | 75 mg | - |
Ekstrakt z zielonej herbaty (Camellia sinensis) (55% EGCG) | 50 mg | - |
Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) | 25 mg | - |
Ekstrakt z owsa zwyczajnego (Avena sativa) (7% flawonoidów) | 25 mg | - |
Celuloza mikrokrystaliczna – substancja wypełniająca, stearynian magnezu – substancja przeciwzbrylająca, kapsułka (żelatyna – składnik otoczki, barwnik: E171).
Żurawina (Oxycoccus) - posiada owoce będące źródłem wielu witamin (m.in. C, E, B1, B2) oraz substancji aktywnych (np.flawonoidy, kwasy cytrynowy i chinowy, proantycyjanidyny). Stosowanie preparatów zawierających żurawinę przeciwdziała zapaleniom dróg moczowych, powoduje zakwaszenie moczu oraz utrudnia rozwój bakterii na ściankach pęcherza moczowego (tj. adhezji). Korzystnie wpływa na pracę układu krwionośnego – poprawia krążenie i reguluje poziom cholesterolu (zwłaszcza LDL – złego), zmniejsza ryzyko zawału serca; jest silnym przeciwutleniaczem, wspomagającym usunięcie z organizmu toksyn. Stosowanie preparatów żurawiny, powoduje poprawę przemiany materii. Ze względu na swe walory stosowana również (w postaci dżemów lub owoców) jako dodatek do mięs (szczególnie drobiu). Preparaty, przetwory zawierające żurawinę zapewniają komfort pracy układu moczowego i krążenia człowieka.
Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest pospolitym chwastem rosnącym na glebach kwaśnych. Jego surowcem leczniczym jest ziele skrzypu polnego (Herba Equiseti) bogate źródło dlawonoidów, minerałów (potas, magnez, krzemionka rozpuszczalna w wodzie), kwasy organiczne, saponiny, fitosterole, garbniki, karoteny oraz kwas askorbinowy (witaminę C). Ziele skrzypu polnego posiada liczne właściwości pozwalające na utrzymanie organizmu w odpowiednim zdrowiu. Ma działanie diuretyczne, pobudzające metabolizm, krwiotwórcze, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odtruwające, stosowany również w dolegliwościach stawowych. Stosowany zewnetrznie goi rany i oparzenia. Stosowanie ziela skrzypu polnego w dłuższym okresie może powodować niedobory witaminy B1 (zawiera antywitaminę B1). Szczególne zalecane używanie preparatów skrzypu polnego dla kobiet przy obfitych krwawieniach macicznych oraz dla osób starszych w chorobach wrzodowych. Preparaty ziołowe dostępne na www.muscle-zone.pl
Ekstrakt z zielonej herbaty jest koncentratem zawierającym związki biologicznie aktywne: polifenole (m.in. katechinę, w postaci EGCG – galusan epigalokatechiny), wykazujące właściwości antyoksydacyjne oraz niewielki potencjał termogeniczny, modyfikujący działanie metabolity testosteronu DTH. Ekstrakt z zielonej herbaty jest składnikiem wielu suplementów diety sportowej, zawierającej spalacze tłuszczu, działających prozdrowotnie i witaminizująco; jak i dla osób o niewielkiej aktywności fizycznej jako przeciwutleniacz i środek odchudzający. Dostępny zarówno w postaci monopreparatów, gotowych napoi, a przede wszystkim ekstraktu w sprzedaży.
Dawkowanie: 200–500 mg na dobę (zależnie od zawartości innych bioskładników aktywnych).
EGCG (galusan epigalokatechiny) - związek występujący w postaci naturalnej w liściach herbaty zielonej i szałwi muszkatołowej. Silny przeciwutleniacz powodujący usuwanie wolnych rodników tlenowych poza organizm. Posiada potencjał termogeniczny (spotęgowany przy połączeniu z innymi substancjami m.in. kofeiną, kapsaicyną itp.), pozwalający na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Wpływa profilaktycznie na skutki przerostu gruczołowego krokowego (prostaty) i łysienia typu męskiego. Zalecany do stosowania osobom aktywnym fizycznie i zawodowo, dla utrzymania składu ciała i estetyki sylwetki. Jest składnikiem spalaczy tłuszczu, pozwalających na szybsze odchudzenie.
Dawkowanie: 50–500 mg na dobę.
Pokrzywa zwyczajna (Urtrica dioica) jest rośliną pospolitą, rosnącą na całej kuli ziemskiej (za wyjątkiem strefy tropikalnej). Rośnie również w Polsce, nawet przy drogach i na podwórkach. Działanie lecznicze mają stanowiące surowiec liście pokrzywy (Folium Urticae) i jej korzenie (Radix Urticae) . opisane pod odrębnymi hasłami.
Zob. liść pokrzywy
Zob. korzeń pokrzywy
Owies zwyczajny (Avena sativa)uprawiany w Polsce jako zboże, stanowi cenny surowiec spożywczy dla ludzi i zwierząt oraz posiada szerokie zastosowanie farmakologiczne. Surowcami są: ziele (zielony owies –Herba Avenae, słoma owsiana – Stramen Avenae, ziarno – Fructus Avenae, płatki owsiane – Fructus Avenae exorticatus oraz mąka owsiana – Farina Avenae. W składzie chemicznym owsa zwyczajnego znajdują się: saponina, sole mineralne (rozpuszczalna krzemionka i wapń) oraz węglowodany. Surowce występujące w owsie zwyczajnym pobudzają przemianę materii, działają uspokajająco i nasennie, wspomagają środki farmakologiczne w leczeniu chorób nerek i pęcherza. Płatki owsiane łagodzą dolegliwości przewodu pokarmowego oraz działają witaminizująco, dostarczając witamin z grupy B. Stosowane zewnętrznie dają ulgę w chorobach stawów (reumatyzmie i artretyzmie) słoma owsiana działa rozgrzewająco, leczą niektóre choroby skórne (np. trądzik wieku dziecięcego i młodzieżowego), znajdują zastosowanie w kosmetykach. W suplementacji stosowana w postaci Avena sativa extract ekstraktu dostępnego na www.muscle-zone.pl
Zob. także – Avena sativa extract
Flawonoidy są pochodnymi chromonu, ich bogatym źródłem witamina P (zawierająca rutynę i kwercetynę oraz inne flawonoidy). Mają zdolność przywracania elastyczności naczyniom krwionośnym, wspomagają pracę mięśnia sercowego (działają przeciwmiażdżycowo). Są antytoksyną w przypadku zatruć mięśnia sercowego kwasem mlekowym. Stosowane w stanach zapalnych układu moczowego, mają również działanie moczopędne. Opóźniają cukrzycę, pomagając w zachowaniu równowagi cukrowej organizmu. Surowcem flawonoidów są m.in. bez czarny (liście i owoce), liście mącznicy i brzozy, ziele skrzypu polnego, rdestu ptasiego. Stanowią osłonę przed promieniem ultrafioletowym, stanowią ochrone organizmu przy naświetlaniu komórek rakowych pierwiastkami promieniotwórczymi. Najpopularniejszy z nich – rutyna, może być stosowana bez skutków ubocznych, nawet przez okres 1 roku. Flawonoidy są słabo rozpuszczalne w wodzie, dlatego częściej stosowane są ich wyciągi alkoholowe.