Fenugreek Seed 90 kaps. Swanson |
25,00 zł |
Now Foods Fenugreek to suplement diety zawierający w jednej kapsułce 500 mg wyciągu z organicznie hodowanych nasion Kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum). Bogata zawartość związków biologicznie czynnych o szerokim spektrum działania farmakologicznego, czyni tę roślinę wartościowym surowcem leczniczym pochodzenia naturalnego.
Kozieradka pospolita jest jednoroczną rośliną zielną, należącą do rodziny bobowatych. Jej nasiona stosowane są zarówno w azjatyckim, jak i w hinduskim systemie medycyny naturalnej. Najczęściej wykorzystuje się ją we wspomaganiu leczenia cukrzycy, jako środek wzmacniający podczas rekonwalescencji, w terapiach chorób pasożytniczych, jako środek odżywczy, pobudzający apetyt i wspomagający trawienie w dolegliwościach przewodu pokarmowego (dyspepsje, wzdęcia, zapalenia błony śluzowej żołądka), chorobach wątroby oraz jako surowiec o działaniu wykrztuśnym w chorobach górnych dróg oddechowych.
Kozieradka jest bogatym źródłem związków aktywnych biologicznie o różnorodnej budowie chemicznej. Jej nasiona zawierają śluzy, galaktomannan, saponiny sterydowe, witaminy (PP, H, F, B1 karoten), biopierwiastki (żelazo, fosfor, potas, wapń), kumaryny, olejki eteryczne, fosfolipidy, aminy biogenne (cholina, trimetyloamina) oraz bogaty wachlarz związków z grupy flawonoidów, w tym fitoestrogeny – izoflawony.
Działanie hipoglikemiczne i przeciwhiperglikemiczne
Działanie nasion kozieradki obniżające poziom glukozy we krwi, znano już w starożytności, a ówczesne badania potwierdzają tą właściwość. Obecność galaktomannanu sprawia, że rozdrobnione nasiona kozieradki przyjmowane doustnie opóźniają opróżnianie żołądka, a dzięki temu niwelują poposiłkowy wzrost stężenia glukozy, redukują aktywność enzymów rozkładających węglowodany oraz obniżają poziom glukozy w moczu.
Potwierdzono także, że obecny w nasionach kozieradki aminokwas – 4-hydroksyizoleucyna, zwiększa uwalnianie insuliny z komórek trzustki (wysp Langerhansa). Działanie te jest dwufazowe, zależy od stężenia glukozy i zostało udowodnione przy braku obecności innych substancji powodujących uwalnianie insuliny. Właściwości insulinotropowe i redukcję stężenia glukozy we krwi obserwowano również u zwierząt z cukrzycą typu 2 oporną na insulinę.
Poprawa parametrów lipidowych
Podane doustnie nasiona kozieradki powodują obniżenie we krwi stężenia całkowitego cholesterolu, jego frakcji LDL i VLDL oraz trójglicerydów. Redukcji ulega również ogólny poziom lipidów oraz białek zawierających apolipoproteinę B - główny białkowy składnik LDL. Przypuszcza się, że wpływa na to obecność saponin steroidowych, które częściowo rozkładane w przewodzie pokarmowym do sapogenin, nasilają metabolizm cholesterolu i jego wątrobową przemianę do kwasów żółciowych oraz stymulują ich wydalanie. Ponadto, hamują one aktywność lipazy i opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych.
Badania dostarczają nam dowodów, że po podaniu doustnym nasion kozieradki, obserwuje się działanie przeciwzapalne, a dodatkowo również przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Właściwości te są porównywalne z działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a mianowicie pentazocyną i diklofenakiem sodu lub potasu. Ekstrakty z nasion tej rośliny stymulują uwalnianie interleukin (IL-6, IL-10) oraz czynnika martwicy nowotworu (TNFα) i nasilają ekspresję COX-2, która ulega aktywacji w czasie reakcji zapalnej, kiedy dochodzi do rozwoju odpowiedzi immunologicznej.
Bardzo interesującym aspektem aktywności farmakologicznej ekstraktów z nasion kozieradki jest wpływ zawartych w nim związków biologicznie czynnych na układ nerwowy. Badania wskazują, że główny alkaloid kozieradki – trygonelina wpływa na regenerację neurytów, nasilając powstawanie synaps, co skutkuje poprawą procesów pamięciowych. Działanie neuroprotekcyjne surowca, obejmuje zapobieganie atrofii mózgowych neuronów w obecności β-amyloidu, a wyniki badań pozwalają zaliczyć nasiona kozieradki do grupy surowców roślinnych, potencjalnie użytecznych w profilaktyce i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, szczególnie choroby Alzheimera.
Wyciągi z kozieradki wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, które zostały potwierdzone badaniami mikrobiologicznymi. Wykazano działanie bakteriostatycznie wobec 26 drobnoustrojów chorobotwórczych z grupy bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych: S. aureus, E. coli, K. pneumoniae, Neisseria gonorrhoeae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhi i S. typhimurium, oraz T. vaginalis .
Kozieradka jest wykorzystywana we wspomaganiu leczenia różnych schorzeń układu pokarmowego. Jej ekstrakty wykazują działanie ochronne na błonę śluzową, objętą procesem zapalnym podczas choroby wrzodowej. Ten korzystny efekt przebiega wraz z redukcją obrzęku i przekrwienia błony śluzowej, a związany jest z hamowaniem wydzielania pepsyny i soku żołądkowego oraz działaniem antyoksydacyjnym. Ekstrakty z kozieradki wykazują działanie hepatoprotekcyjne porównywalne z sylimaryną, a pozytywny wpływ na układ pokarmowy dotyczy również ochrony przed rakiem jelita grubego.
Działanie kozieradki na układ hormonalny mężczyzn polega na jej możliwym zwiększeniu poziomów testosteronu. Dzieje się tak, ponieważ roślina zawiera substancje, które działają jak inhibitory 5-alfa-reduktazy. Ograniczają one konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), a to skutkuje relatywnym wzrostem męskiego hormonu płciowego. Dowody naukowe wskazują, że suplementacja ekstraktów z kozieradki pomaga młodym i zdrowym mężczyznom w uracie większej ilości tkanki tłuszczowej i skuteczniejszym budowaniu suchej masy mięśniowej.
Kozieradka zawiera diosgeninę, która jest saponiną steroidową oraz fitoestrogeny. Obie substancje ma właściwości podobne do estrogenów, które mogą pomóc zmniejszać objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, takie jak dyskomfort i ból menstruacyjny. Substancje te mogą również łagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i zmiany nastroju.
Biuro obsługi klienta
Pomoc i konsultacje
Reklamacje