HealthLabs BoostMe to zaawansowany preparat ukierunkowany na wsparcie pracy mózgu i optymalizację funkcji układu nerwowego. W swoim składzie zawiera kluczowe witaminy z grupy B, składniki mineralne (cynk i magnez), adaptogeny oraz związki bioaktywne.
NALT (N-Acetylo-L-Tyrozyna) to acetylowana forma tyrozyny – aminokwasu ważnego dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego. Jako prekursor dopaminy i noradrenaliny może wywierać korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne, sprzyja zwiększeniu witalności życiowej i motywacji.
Witaminy z grupy B są zaangażowane w rozmaite procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i wspierają pracę mózgu. Ponadto sprzyjają redukcji uczucia znużenia i zmęczenia. Umieszczone w składzie preparatu witaminy (B3, B6,B9 i B12) są dostępne w aktywnych biologicznie formach i odpowiednio wysokich dawkach.
Magnez to pierwiastek silnie zaangażowany w proces wytwarzania energii w organizmie. Ponadto jest on uczestnikiem wielu reakcji chemicznych wpływających na pracę układu mięśniowego i nerwowego. Suplement zawiera taurynian magnezu - innowacyjną formę tego pierwiastka, która powstała z połączenia magnezu i tauryny. Cechuje się ona doskonałą przyswajalnością i jest często wykorzystywana w celach prokognitywnych.
Alpha-GPC (alfosceran choliny) jest uznawany za bardzo dobre źródło choliny, z której to powstaje acetylocholina – neuroprzekaźnik odpowiedzialny m.in. za procesy pamięciowe.
Urydyna to związek chemiczny z grupy nukleozydów, wchodzący w skład kwasów nukleinowych (głównie RNA). Wykazuje właściwości nootropowe i może przyczynić się do lepszego funkcjonowania centralnego układu nerwowego.
Żeń-szeń syberyjski to roślina zaliczana do adaptogenów. Według tradycji chińskiej może dodawać sił witalnych, wspierać funkcje kognitywne i zwiększać wytrzymałość.
Cynk należy do kluczowych modulatorów wewnątrzkomórkowej i międzykomórkowej sygnalizacji neuronalnej. W dużych ilościach występuje w mózgu, a szczególnie w rejonach hipokampu, obszaru zaangażowanego w uczenie się i zapamiętywanie
Podsumowując, HealthLabs BoostMe to formuła, która może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób narażonych na nadmierny wysiłek intelektualny. Powinna sprawdzić się również u osób potrzebujących dodatkowego zastrzyku energii i motywacji.
w dziennej porcji (4 kapsułki) | zawartość | %ZDS |
---|---|---|
NALT (N-acetylo-L-tyrozyna) | 500 mg | ** |
Alfosceran choliny | 400 mg | ** |
Suchy ekstrakt z korzenia żeń-szenia syberyjskiego (Acanthopanax senticosus) DER 4:1 | 300 mg | ** |
Urydyna (sól sodowa monofosforanu urydyny) | 50 mg | ** |
Niacyna (witamina B3) (jako amid kwasu nikotynowego) | 16 mg | 100% |
Witamina B6 (pirydoksalo 5’ fosforan) | 5 mg | 357% |
Kwas foliowy (L metylofolian wapnia) | 200 µg | 100% |
Witamina B12 (metylokobalamina) | 100 µg | 4000% |
Cynk (jako pikolinian cynku) | 15 mg | 150% |
Magnez (jako taurynian magnezu) | 114 mg | 30% |
Substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu.
Tyrozyna - aminokwas endogenny (syntezowany wewnątrz organizmu), jeden z 22 aminokwasów budujących białka. W stanie naturalnym występuje w produktach żywnościowych zwierzęcych (jaja, nabiał, mięso). W razie niedoborów może być syntezowana w procesie hydroksylacji fenyloalaniny, ulegającej przekształceniu w tyrozynę w obrębie wątroby. Jest prekursorem neuroprzekaźników : dopaminy (z grupy katecholamin, uczestniczących w procesach zachodzących w układzie nerwowym, powodujących koordynację mięśni oraz uczestniczy w syntezie wielu hormonów) i noradrenaliny (przeciwdziałającej stresowi, stymulującej pracę serca i układu krążenia oraz nasilającej glikogenolizę i lipolizę uczestnicząc w procesach przemian energetycznych). Tyrozyna jest prekursorem hormonów tarczycy odpowiedzialnych za tempo przemian w procesach metabolicznych oraz barwnikiem (melanina). W suplementacji preparaty zawierające tyrozynę stosowane są w programach redukcji tkanki tłuszczowej (odchudzanie), poprawiających natrój i pobudzających.
Dawkowanie: Zwyczajowo 500–2000 mg na dobę.
Urydyna - nukleozyd naturalnie występujący w organizmie człowieka jako budulec nici RNA. Ze względu na istotną rolę RNA w obrębie układu nerwowego to właśnie wobec jego funkcji skupiona jest efektywność urydyny.
Suplementowana jest ona w celu promocji funkcji układu nerwowego. Urydynę szczególnie poleca się osobom intensywnie pracującym umysłowo. Może zwiększać zdolności poznawcze, ułatwiać koncentrację, kojarzenie faktów i zapamiętywanie. Wskazuje się, że suplementacja tym nukleozydem korzystnie wpływa na zdolność organizmu do tworzenia połączeń międzysynaptycznych.
Swój korzystny wpływ na funkcje umysłowe urydyna może również wykazywać wpływając pośrednio na syntezę acetylocholiny.
Poza tym, suplementacja urydyną może wykazywać pozytywną efektywność u osób borykających się z negatywnymi stanami emocjonalnymi (niektóre źródła podają efektywność tego nukleozydu nawet wobec redukcji objawów depresji). Promuje aktywność dopaminy odpowiadającej za dobry nastrój oraz poczucie motywacji.
Salt (chlorek sodu, inaczej sól kuchenna), naturalne źródło elektrolitów (chloru i potasu), regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu, wpływających na układ nerwowy i ciśnienie krwi. Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu. Prawidłowa dawka soli zapobiega przegrzaniu organizmu i udarowi słonecznemu. Zapewnia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów. Chlor w połączeniu z sodem, bierze udział w procesie trawienia i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, jako antytoksyna usuwa toksyczne produkty przemiany materii w wątrobie. Sól kuchenna (Salt) jest składnikiem smakowym i konserwującym wielu produktów spożywczych, preparatów odżywczych i mieszanek elektrolitowych, dostępnych na www.muscle-zone.pl
Dawkowanie: brak określonych norm zużycia, stosowana tak, by zapewnić dostateczną ilość elektrolitów do organizmu (sodu i chloru).
Witamina B3 (witamina PP, niacyna, kwas nikotynowy, nikotynamid) jest amidem kwasu nikotynowego niacyny. Jest stosowana we współdziałaniu z witaminami B1, B2 i B6 w syntezie hormonów w okresie karmienia piersią. Zapewnia prawidłowe działanie mózgu i układu nerwowego. Jest pomocna w stanach zapalnych skóry. Konieczna do procesów syntezy hormonów płciowych, estrogenów, testosteronu, kortyzonu i insuliny. Nie traci swych właściwości w procesie wytwarzania i magazynowania. Źródłem pozyskiwania witaminy PP są zarówno produktu pochodzenia zwierzęcego (chude mięso, jaja, ryby), jak i roślinnego (daktyle, figi, orzechy, śliwki).
Dawkowanie: 2-12 mg/dzień dla dzieci, 14 mg/dzień dla kobiet, 16 mg/dzień dla mężczyzn oraz 17-18 mg/dzień dla kobiet w ciąży czy też karmiących.
Witamina B6 (pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina) jest rozpuszczalna w cieczach. Bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Poprzez obniżenie poziomu tłuszczu we krwi nie pozwala na odkładanie się ich w organizmie. Jest pomocna przy wchłanianiu magnezu i witaminy B12 (kobalaminy). Działa przeciwskurczowo na mięśnie i przeciwzapalnie w bólach stawów. Działa przeciwmiażdżycowo. Zapewnia efektywną pracę mózgu. Zwiększa energię podnosząc wigor człowieka. Zapotrzebowanie na witaminę B6 zwiększa się w okresie ciąży i karmienia piersią niemowląt. W produktach naturalnych znajduje się: drożdżach, jajach, kiełkach pszenicy, mięsie (wątroba), otrębach pszennych, orzechach, orzeszkach arachidowych, soi. Istnieje hipoteza, że może być syntetyzowana przez bakterie jelitowe.
Niedobór witaminy B6 powoduje zaburzenia przemiany białek, spadek limfocytów we krwi , powoduje uczucie ospałości i potęguje zmęczenie.
Dawkowanie: 1,5–2,5 mg na dobę (zwiększone zapotrzebowanie podczas ciąży i laktacji).
Kwas foliowy - znany również jako witamina B9, jest syntetyczną wersją folianów występujących naturalnie. Również w organizmie człowieka, w celu osiągnięcia aktywności biologicznej, musi być przekształcony do folianów. W związku z tym, jego suplementacja polecana jest osobom nie mającym problemów ze sprawnością procesu metylacji.
Większości kwas foliowy kojarzy się głównie z okresem okołociążowym. Jest to jak najbardziej uzasadnione skojarzenie. Odpowiednia podaż witaminy B9 warunkuje prawidłowy rozwój płodu i zapobiega zaburzeniom wykształcania się cewy nerwowej u dziecka.
Suplementacja kwasem foliowym wykazuje również korzystny wpływ na funkcje układu nerwowego u osoby dorosłej. Niektóre źródła wskazują, że sprzyja on zachowaniu korzystnych stanów emocjonalnych. Ponadto, kwas foliowy bierze udział w procesie erytropoezy, przez co jego odpowiednia podaż umożliwia sprawną produkcję krwinek czerwonych.
Suplementację kwasem foliowym powinni rozważyć również mężczyźni borykający się z niską jakością nasienia. Wskazuje się, że wyrównanie podaży witaminy B9 sprzyja zwiększeniu zdolności reprodukcyjnych mężczyzny.
Witamina B12 (kobalamina, cyjanokobalamina) należy do witamin rozpuszczalnych w cieczach. Uczestniczy w produkcji erytrocytów i jest niezbędna w przyswajaniu żelaza przez organizm. Działa uspokajająco, wpływa pozytywnie na koncentrację oraz dodatnio na pamięć. Potęguje swe działanie we współpracy z kwasem foliowym (witaminą M). Występuje na ogół w produktach pochodzenia zwierzęcego, rybach i nabiale. Zawiera mikroelementy.
Niedobór witaminy B12 może doprowadzić do złośliwej anemii, ogólnego osłabienia i odporności organizmu, zahamowania wzrostu oraz uszkodzenia mielinowej otoczki nerwów.
Co to jest za składnik metylokabalamina?
Metylokobalamina to aktywna biologicznie forma witaminy B12. Jest to jedna z dwóch form tej witaminy, które mogą być wykorzystywane jako kofaktory w różnych reakcjach. Od popularnej cyjanokobalaminy różni się obecnością grupy metylowej zamiast cyjanku, dzięki czemu uwalnia organizm od potrzeby neutralizowania tego szkodliwego czynnika.
Grupa metylowa z metylokobalaminy może być transferowana na homocysteinę, dzięki czemu ta wraca do postaci metioniny, by następnie konwertować w SAMe, który jest głównym donorem grup metylowych w naszym organizmie. Te grupy metylowe następnie mogą być użyte w procesie produkcji kreatyny, w metabolizmie neuroprzekaźników oraz w ramach metylacji DNA, dzięki czemu zyskujemy odpowiedni poziom energii, lepsze samopoczucie i ogólnie lepszą kondycję organizmu. B12 jest koenzymem dla trzech grup enzymów: izomeraz, metylotransferaz oraz dehalogenaz.
Poza wpływem na układ nerwowy, podaż witaminy B12 jest także bardzo ważna dla właściwej syntezy czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz w prewencji anemii.
Metylokobalaminę w monosuplementach oraz złożonych kompleksach witaminowych znaleźć można w ofercie sklepu muscle-zone.pl
Cynk (pierwiastek chemiczny z grupy pobocznej cynkowców) zaliczany do pierwiastków śladowych, wpływa na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, przemiany białkowe, energetyczne, lipidowe i węglowodanowe. Zapewnia metabolizm kości i transport tlenu. Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Niezbędny do prawidłowego działania zmysłów smaku i zapachu. Pozytywnie wpływa na proces tworzenia insuliny w trzustce. Wspomaga adaptację wzroku w ciemności, wywierając istotny wpływ na czynności mózgu. Jest pomocny w leczeniu bezpłodności i chorób umysłowych.
Niedobór cynku prowadzi do zmniejszenia odporności na infekcje oraz zahamowaniu wzrostu. Niedobór cynku może występować w przypadku nadmiernego spożywania cukrów prostych. W przypadku nieregularnego miesiączkowania u kobiet leczenie hormonalne powinno wiązać się ze zwiększeniem spożycia cynku. W produktach spożywczych występuje w: fasoli, jajach, marchwi, mięsie wołowym i wieprzowym, mleku, orzechach, owocach cytrusowych, owocach morza, ryżu, twarogu, sałacie .
Dawkowanie: Dzienne zapotrzebowanie cynku 12–15 mg . Przekroczenie dobowej dawki 20 mg powoduje objaw zatrucia w organizmie.
Pikolinian cynku - sól organiczna cynku, jego wysokoprzyswajalna forma o udowodnionej zdolności do zwiększania poziomu tego pierwiastka w ustroju. Cynk należy do niezbędnych dla organizmu człowieka mikroelementów, a potrzeba ta wynika głównie z faktu, że znajduje się on w centrach aktywnych wielu enzymów przeprowadzających niezbędne dla zachowania homeostazy reakcje.
Buduje również domeny białkowe wiążące DNA, zwane palcami cynkowymi, przez co warunkuje aktywność wielu protein regulatorowych. Odpowiednia podaż cynku zapewnia sprawne działanie układu odpornościowego. Oddziałuje także na metabolizm, zarówno poprzez modyfikacje aktywności enzymów trawiennych, jak i poprzez wpływ na sekrecję insuliny w komórkach beta trzustki.
Cynk ma też protekcyjne działanie wobec komórek względem wolnych rodników w ustroju. Odpowiednia podaż tego pierwiastka może również zwiększać syntezę testosteronu poprzez ograniczenie aktywności aromatazy. U mężczyzn cynk zapobiega chorobom prostaty, zaś u kobiet reguluje miesiączkowanie.
Magnez (pierwiastek z grupy berylowców, la 12, symbol chem. Mg), jeden z najważniejszych dla zdrowia mikroelementów, bierze udział w procesie syntezy rozpadu związków wysokoenergetycznych oraz w procesach przemiany węglowodorów i tłuszczy. Wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi, przeciwdziała nadkrzepliwości. Niedobory wpływają na zaburzenia rytmu serca, złośliwe kurcze mięśni, bezsenność i stany lękowe. Jest składnikiem wielu suplementów diety oraz występuje w produktach spożywczych, takich jak: chleb pełnoziarnisty, rośliny strączkowe, kasza gryczana, ryż, ryby, mięso, a także czekolada, kakao i orzechy.
Dawkowanie 100 – 500 mg/dzień
Taurynian magnezu jest to chelat aminokwasowy, stanowiący połączenie magnezu z tauryną. Oznacza to, że poza niezwykle dla nas istotnym magnezem, forma ta jest źródłem niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu anionu, jakim jest tauryna.
Unikalne połącznie magnezu z tauryną nie tylko potęguje bioprzyswajalność (tauryna usprawnia transport magnezu przez błony komórkowe), ale również wywiera pozytywny wpływ na nasz ustrój, szczególnie układ krwionośny i układ nerwowy.
Magnez pomaga w normalizacji ciśnienia tętniczego, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwarytmiczne oraz przeciwmiażdżycowe. Tauryna, podobnie jak magnez, redukuje ciśnienie krwi oraz optymalizuje pracę serca. Dodatkowo, substancje te pomagają zwiększyć wrażliwość na insulinę oraz obniżać ryzyko mikro- i makronaczyniowych powikłań cukrzycy.
Suplementacja taurynianu magnezu jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących wsparcia układu sercowo-naczyniowego (problemy z nadciśnieniem, insulinoopornością, cukrzycą, zaburzeniami rytmu serca) oraz nerwowego.