od 3 sztuk tylko: 23,52 zł / szt. -2%
Hepatica Tulsi to suplement diety zawierający standaryzowany ekstrakt z liści tulsi - bazylii azjatyckiej (Ocimum sanctum, Ocimum tenuiflorum), tradycyjnej rośliny popularnej w medycynie ajurwedyjskiej. Jedna wegańska kapsułka dostarcza 200 mg wyciągu standaryzowanego na zawartość minimum 2% kwasu ursolowego i 1% kwasu oleanolowego.
Tulsi, inaczej święta bazylia, bazylia azjatycka (O. tenuiflorum), jest gatunkiem rośliny pochodzącym z Indii, należącym do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Surowiec stanowi ziele – liście, kwiaty i owoce. Ze względu na swoje lecznicze właściwości, tulsi jest stosowana od wieków w tradycyjnej medycynie hinduskiej, ale także wykorzystuje się ją w obrzędach religijnych. Obecnie w Europie powstaje wiele nowoczesnych preparatów na bazie tulsi.
Substancje aktywne obecne w zielu bazylii azjatyckiej to przede wszystkim związki triterpenowe - kwas ursolowy i oleanolowy, olejki eteryczne (m.in. metyloeugenol, eugenol, bisabolol, linalol, 1,8-cyneol), bioflawonoidy (apigenina, luteina), kwas rozmarynowy.
Tulsi wykazuje działanie immunomodulujące. Badania potwierdziły przeciwzapalne właściwości liści bazylii azjatyckiej. Regularna suplementacja powodowała wzrost poziomu głównych cytokin przeciwzapalnych (IL-4, IFN-gamma), limfocytów Th oraz komórek NK (natural-killer). Działanie to przypisywane jest głównie obecności flawonoidów. Flawonoidy, jako związki polifenolowe, wykazują także silne działanie antyoksydacyjne, co dodatkowo wzmacnia efekt przeciwzapalny tulsi. Zmniejszenie stanów zapalnych i wzrost mediatorów przeciwzapalnych powoduje efekt przeciwbólowy, przeciwświądowy. Obserwowane jest również zmniejszenie wrażliwości na ból.
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze tulsi uwarunkowane jest obecnością olejków eterycznych. Tulsi obfituje w olejki eteryczne zawierające dużo związków o budowie fenolowej (metyloeugenol, eugenol, 1,8-cyneol). Wykazują one silne właściwości antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe. Fenole hamują rozwój bakterii m.in. z rodzaju Staphylococcus aureus, S. citreus i Mycobacterium tuberculosis. Zatem bazylia azjatycka jest pomocna w terapii infekcji bakteryjnych i grzybic występujących w obrębie układu pokarmowego i oddechowego. Może hamować rozwój Candida w jelicie grubym i jamie ustnej. Zwalcza nieprzyjemny zapach z ust.
Tulsi wykazuje ochronne działanie na wątrobę oraz może zmniejszać kumulację metali ciężkich (kadm). Wykazano, że bazylia azjatycka może być efektywna w zapobieganiu uszkodzeń wątroby indukowanych przez toksyny. Najprawdopodobniej jest to spowodowane stabilizującym wpływem na błony komórkowe przez substancje aktywne obecne w roślinie. Flawonoidy mają zdolność do redukowania stresu oksydacyjnego wywołanego przez toksyczne działanie kadmu na wątrobę. Tulsi wykazuje synergistyczne działanie hepatoprotekcyjne z ostropestem plamistym.
Tradycyjnie tulsi jest z powodzeniem stosowana w leczeniu nieżytów układu oddechowego, astmy, zapalenia zatok obocznych nosa, alergii, anginy, dolegliwości trawiennych, cukrzycy i chorób skóry (ropne choroby skóry, wypryski). W niektórych krajach bazylia azjatycka jest rekomendowana jako środek wspomagający w leczeniu nowotworów i chorób reumatycznych. Jest pomocna w przeziębieniu, suchym kaszlu i chrypce. Dzięki obecności olejków eterycznych zwiększa wydzielanie żółci i soku żołądkowego, wspomagając procesy trawienia i pobudza metabolizm.
Podsumowując, Hepatica Tulsi to produkt o unikalnych właściwościach i szerokim zastosowaniu leczniczym. Polecany szczególnie w dolegliwościach ze strony układu oddechowego i pokarmowego, profilaktycznie, w osłabieniu odporności, wspomagająco w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych, a także dla osób prowadzących stresujący tryb życia.
w 1 kapsułce | zawartość | %RWS |
---|---|---|
Standaryzowany wyciąg z liści bazylii azjatyckiej (Tulsi, Ocimum sanctum L.) | 200mg | * |
Stabilizator – hydroksypropylometyloceluloza (składnik kapsułki)
Biuro obsługi klienta
Pomoc i konsultacje
Reklamacje