od 3 sztuk tylko: 32,34 zł / szt. -2%
NOW L-OptiZinc jest produktem uzupełniającym dietę w wysoko bioprzyswajalne, chelatowane aminokwasami formy cynku i miedzi. Dostarczając składników mineralnych pozwalających na pracę kilkuset enzymom, wpływających na kreowanie gospodarki hormonalnej i energetycznej, prawidłowe działanie układów immunologicznego, nerwowego i rozrodczego, jak również angażujących się w silne wzmacnianie bariery antyoksydacyjnej oraz sprawne zachodzenie procesów detoksykacyjnych, istotnie wspiera funkcjonowanie całego ustroju. Ogromną skuteczność działania produktu gwarantuje zawarty w produkcie monometioninian cynku, sygnowany prawnie chronionym znakiem L-OptiZinc. Zamknięcie składników aktywnych w celulozowej kapsułce niezawierającej składników odzwierzęcych pozwala na przyjmowanie produktu także przez wegan.
Cynk – w skrócie Zn, pierwiastek chemiczny z grupy cynkowców, odgrywający ważną rolę w ustroju człowieka. Trwające po dziś dzień pasmo badań nad danym składnikiem mineralnym, jako istotnym dla funkcjonowania organizmów żywych, rozpoczął w 1869 roku uczeń Louis’a Pasteur’a – Jules Raulin. Od tamtego czasu dowiedziono ogromnej roli cynku we wzroście, rozwoju i funkcjonowaniu ustroju ludzkiego. Swoje zadanie cynk pełni przede wszystkim poprzez zdolność do tworzenia i aktywacji ponad 300-tu enzymów, która wynika m.in.: z jego tetraedralnej struktury przestrzennej determinującej bezproblemową wymianę ligandów, braku potencjału redoks w środowisku biologicznym oraz faktu nie podlegania hydrolizie do hydroksokompleksów w środowisku o bardzo niskim pH.
Istotnym zagadnieniem związanym z cynkiem jest jego udział w tworzeniu tzw. „palców cynkowych”, czyli motywów w sekwencji aminokwasowych w białku stabilizowanych cynkiem, co pozwala na przybranie domenie danego białka odpowiedniego kształtu i determinuje jej funkcje.
Zapotrzebowanie na cynk dla prawidłowego funkcjonowania przeciętnego, dorosłego organizmu ludzkiego ustalono w przedziale 10-15 mg/dobę. Najlepszymi źródłami pokarmowymi zasobnymi w wysoko przyswajalną formę cynku są owoce morza, ryby, wątroba, mięso, szczególnie czerwone, jaja i mleko. Pośród produktów roślinnych wyróżnić można: wyroby z pełnego ziarna zbóż, pestki dyni, migdały, ziarno sezamu, czy czerwoną herbatę. Cynk nie ulega kumulacji w ustroju. Jego wykorzystanie w procesach biochemicznych zachodzi na bieżąco, po czym dany mikroelement usuwany jest z organizmu. Ze względu na ubogą ilość cynku w produktach roślinnych oraz niezdolność gromadzenia cynku w ustroju, grupą konsumentów szczególnie narażoną na braki danego składnika mineralnego w diecie są weganie.
Właściwości cynku
Umożliwia tworzenie, rozwój i przetrwanie wielu struktur
Wchodząc w skład, bądź aktywując liczne enzymy, w tym polimerazę RNA i polimerazę DNA, jak również biorąc udział w tworzeniu palców cynkowych służących wiązaniu kwasów nukleinowych do białka, wpływa na syntezę, przemiany i przetrwanie materiału genetycznego oraz wielu związków i cząsteczek, w tym białkowych, a w konsekwencji także całych komórek i struktur w które wchodzą.
Bierze udział w syntezie ważnych związków i utrzymaniu równowagi mineralnej
Uczestnicząc w produkcji kwasu retinolowego i witaminy D, wpływa na wewnątrzustrojowy poziom danych witamin. Konkurując z licznymi metalami, w tym: miedzią, chromem czy manganem, kształtuje poziom i wzajemne proporcje danych składników mineralnych w organizmie.
Wzmacnia barierę antyoksydacyjną
Zapewniając aktywność dysmutazie ponadtlenkowej, enzymowi degradującemu rodnik ponadtlenkowy, który do cząsteczki tlenu i nadtlenku wodoru, blokując receptory NMDA poprzez co normalizuje pobudliwość oksydazy NDPH i syntazy tlenku azotu, konkurując z jonami miedzi i żelaza za sprawą czego zmniejsza peroksydację lipidów, chroniąc grupy sulfhydrylowe białek przed utlenianiem, regulując reakcję na stres oksydacyjny za pośrednictwem czynnika transkrypcyjnego NTF2 oraz wzmagając tworzenie metalotionein zmiatających wolne rodniki, angażuje się w wielokierunkowe wzmocnienie procesów antyoksydacyjnych zachodzących w odpowiedzi na nadmierne utlenianie struktur organizmu.
Wspiera procesy detoksykacyjne
Występując w roli metalu konkurującego z kadmem i ołowiem o odpowiednie transportery znajdujące się w ustroju, zmniejsza nasilenie przemieszczania się metali ciężkich do wnętrza organizmu.
Wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej
Jako kofaktor anhydrazy węglanowej katalizującej reakcję przemiany dwutlenku węgla do jonu wodorowęglanowego i wodorowego, wspiera wydalanie CO2 wydalanie dwutlenku węgla przez płuca oraz jego neutralizację w kanalikach nerkowych, co pozwala na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej poprzez redukcję nadmiernego zakwaszenia powodowanego gromadzeniem zbytniej ilości dwutlenku węgla.
Przeciwdziała powstawaniu nowotworów
Wywierając wielokierunkowe działanie przeciwutleniajace chroniące prawidłowość istniejących i tworzonych struktur oraz wywierając wpływ na poprawny przebieg procesu syntezy nowych i naprawy istniejących struktur, przyczynia się do zmniejszenia powstawania patologii w rozwoju i istnieniu komórek.
Wpływa na gospodarkę energetyczną
Zapewniając wymaganą pobudliwość hormonów tarczycy, wspierając utrzymanie wymaganej kondycji trzustki oraz ingerując w stężenie insuliny i glukagonu,angażuje się w poprawne funkcjonowanie gospodarki energetycznej.
Umożliwia prawidłowe działanie układu immunologicznego
Wpływając na nasilającą odpowiedź immunologiczną adhezję neutrofili do komórek śródbłonka naczyń, hamując cytotoksyczną pobudliwość komórek NK, działając przeciwzapalnie wskutek tworzenia kompleksów z fitynianami i fosforanami, wspierając uwalnianie interleukin 1 i 6 oraz czynnika TNF-alfa, pobudzając monocyty do działania, indukując różnicowanie niedojrzałych limfocytów T, jak również wywierając wpływ na apoptozę i proliferację komórek odpornościowych, pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Promuje utrzymanie dobrej kondycji układu krążenia
Cynk uznaje się za czynnik anty-erytrogenny. Przy stosowaniu diet ubogich w cynk zauważa się występowanie skłonności do tworzenia zmian miażdżycowych. Ponadto utrzymanie odpowiedniego poziomu cynku pozwala na utrzymanie korzystniejszego poziomu cholesterolu i lipoprotein niskiej gęstości (LDL) we krwi.
Wspiera pracę układu pokarmowego
Zapewniając zdolność katalityczną karboksypeptydazie, umożliwia trawienie niedużych peptydów. Wzmacniając barierę nabłonkową, której szczelność zmniejsza wyciek płynów do światła jelita oraz regulując wydzielanie kwasu solnego do żołądka, wspiera zachowanie dobrej kondycji i wymaganej funkcjonalności układu pokarmowego.
Angażuje się w pracę układu nerwowego
W dużej części za sprawą tworzonego z glutaminianem kompleksu wywiera wpływ na pracę układu nerwowego, gdzie kreuje jakość sygnalizacji. Promuje m.in. działanie wobec receptorów GABA i NMDA oraz pobudza receptory AMPA. Kreując jakość sygnalizacji, wpływając na plastyczność synaps oraz biorąc udział w procesach zapamiętywania i uczenia się, pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Dba o dobry stan psychiczny
Podnosząc ilość czynnika neurotroficznego mającego wpływ na mózg (BDNF), zwiększając wychwyt serotoniny w wybranych rejonach mózgu, przejawiając potencjał anty-glutaminergiczny zmniejszający występowanie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, promuje utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego.
Zapewnia czucie smaku i odpowiedni apetyt
Będąc kofaktorem gustyny – białka zlokalizowanego w receptorach smakowych, umożliwia odczuwanie smaku. Utrzymując wymagane czucie smaku, przeciwdziała zmniejszaniu apetytu powodowanego ograniczoną zdolnością delektowania się spożywanymi pokarmami. Ingerując w stężenie leptyny – hormonu sytości, zapewnia wymagany stopień nasycenia po posiłku.
Wpływa na prawidłowość widzenia
Biorąc udział w procesie powstawania kwasu retinowego, zapewnia zdolność widzenia.
Umożliwia zachowanie atrakcyjnego wyglądu
Wywierając działanie przeciwodparzeniowe, wysuszające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz zmniejszające aktywność 5α-reduktazy, wspomaga procesy gojenia ran oraz dba o zachowanie dobrej kondycji skóry, paznokci i włosów.
Wspiera gospodarkę hormonalną mężczyzn
Umożliwiając prawidłową konwersję prekursorów cholesterolu i lipidów do hormonów płciowych, wspomagając produkcję testosteronu oraz zwiększając ilość receptorów androgenowych, wzmaga aktywność testosteronu. Zmniejszając pobudliwość 5α-reduktazy, ogranicza przemianę testosteronu do bardziej agresywnie działającej jego formy. Ograniczając nadekspresję receptorów estrogenowych, redukuje skutki działalności hormonów żeńskich.
Dba o dobrą kondycję prostaty
Odpowiednia ilość cynku w diecie, m. in. za sprawą redukowania nadaktywności 5α-reduktazy, pozwala na utrzymanie optymalnego rozmiaru gruczołu krokowego.
Promuje utrzymanie wysokiej płodności mężczyzn
Angażując się w procesy syntezy testosteronu, a także zwiększając efektywność procesu spermatogenezy, przyspieszając dojrzewanie plemników, chroniąc i stabilizując ich struktury przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz zwiększając stopień ruchliwości plemników, pozwala na zachowanie wymaganych zdolności rozrodczych mężczyzny.
Zmniejsza bóle menstruacyjne
Dieta zasobna w cynk zmniejsza uciążliwość bóli menstruacyjnych.
Konsekwencje niedoboru cynku
Osobami o zwiększonym zapotrzebowaniu są kobiety w ciąży i okresie laktacji, osoby intensywnie rosnące i rozwijające się oraz poddani ciężkiemu wysiłkowi sportowcy, czy inne wykonujące duży wysiłek fizyczny. Spożywanie żywności przetworzonej, pochodzącej z gleb ubogich w cynk, bądź zwyczajnie nieprawidłowo zbilansowana dieta mogą prowadzić do niedoborów danego pierwiastka. Niekorzystne ze względu na biodostępność wspomnianego składnika mineralnego są diety ubogie w produkty zwierzęce, w których to przewaga produktów roślinnych zasobnych w wiążący cynk kwas fitynowy, zmniejsza jego przyswajanie. Konsekwencjami tworzącego się niedoboru są: zahamowanie wzrostu i rozwoju, zwiększona podatność na infekcje, zaburzenia odczuwania smaku i widzenia, zaburzenia w gospodarce miedzią i żelazem, zachwianie komfortu psychicznego, czy pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Podobnie jak w przypadku wielu innych metali niekorzystny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar. Za bezpieczną dawkę uważa się ilość nieprzekraczającą 100 mg pobieraną w ciągu doby. Do objawów zatrucia cynkiem zaliczyć można: nudności, wymioty, bóle brzucha, gorączkę, osłabienie, nadmierne ślinienie, osłabienie odporności, pogorszenie pamięci i zdolności poznawczych, bezsenność, zaburzenia w gospodarce miedzią i żelazem prowadzące do anemii oraz spadek lipoprotein o dużej gęstości (HDL)
Bioprzyswajalność cynku
Szacuje się, że ilość przyswojonego z pokarmu cynku, mieści się w granicach 8-29%. Rzadko kiedy osoby posiadające niedobór danego pierwiastka, decydują się na znaczące zmiany w diecie, co mogłoby poprawić jego dostępność. Stąd celem skutecznego uzupełnienia braków cynku, tak niezwykle istotnym jest suplementowanie cynku w wysoko bioprzyswajalnych formach. Za najefektywniejsze pod tym kontem formy chemiczne uważa się chelaty aminokwasowe, w tym monometioninian cynku, stanowiący połączenie L-metioniny z danym składnikiem mineralnym.
Dostosowanie produktu dla wegan
Sporym ukłonem w stronę grupy szczególnie narażonej na niedobory cynku, tj. wegan, powinno być dostosowanie produktu w taki sposób, aby mogli przyjmować dany preparat zgodnie ze swoim światopoglądem. Istotna jest eliminacja składników odzwierzęcych i zastąpienie ich innymi, np. celulozową otoczką kapsułki, bądź stearynianem magnezu pochodzenia roślinnego.
Istotna miedź
Cynk i miedź są metabolicznymi antagonistami, które konkurując nieustannie ze sobą w organizmie, walczą o pełnienie przez siebie przypisanych im funkcji. Zaburzenie ich ilościowej równowagi, może prowadzić do licznych niekorzystnych efektów. Przykładowo zbyt duża podaż cynku obniżając wchłanianie miedzi, wpływa na nieodpowiedni obrót żelazem w ustroju, co w konsekwencji prowadzi do niewłaściwej syntezy hemu, skutkującej wystąpieniem anemii. Ponadto miedź wykazuje szereg innych istotnych właściwości, skąd też niezwykle ważne jest jej uzupełnianie w czasie długotrwałej suplementacji cynkiem.
Miedź – mikroelement, kofaktor licznych enzymów, antagonista metaboliczny cynku, składnik mineralny istotny dla funkcjonowania całego ustroju:
Wzmagając pobudliwość enzymów przeciwutleniających, ogranicza powstawanie reaktywnych form tlenu, w tym agresywnego anionorodnika ponadtlenkowego, poprzez co poprawia wydajność bariery antyoksydacyjnej,
Ograniczając utlenianie mitochondriów oraz wspierając poprawne przenoszenie elektronów z ferrocytochromu c do tlenu w IV łańcuchu oddechowym, wspomaga powstawanie energii,
Promując tworzenie określonych neurotransmiterów, uczestnicząc w mielinizacji włókien nerwowych oraz chroniąc neurony przed nadmiernym stresem oksydacyjnym, zapewnia wymaganą funkcjonalność układowi nerwowemu,
Wspierając produkcję melanin, poprawia wybarwienie skóry, czy włosów,
Zapewniając prawidłowość przebiegu procesom syntezy kolagenu i elastyny, promuje utrzymanie dobrej kondycji stawów oraz skóry,
Angażuje się w równoważenie aktywności licznych czynników endokrynnych, m.in. kalcytoniny, gastryny, czy wazopresyny,
Bierze udział w regulacji cieplnej organizmu.
NOW L-OptiZinc to przemyślany preparat uzupełniający niedobory cynku, z jednoczesną dbałością o zachowanie prawidłowego poziomu miedzi. Dostarczając składników mineralnych pod postacią wysoko przyswajalnych chelatów aminokwasowych, zapewnia wysoką skuteczność działania. Uzupełniając powstałe uprzednio braki danych pierwiastków, dostarcza kofaktorów i elementów strukturalnych do pracy setek enzymów odpowiedzialnych za funkcjonowanie organizmu. Tym samym wspiera prawidłową pracę licznych układów i narządów, pozwala na optymalizację gospodarki energetycznej, wspomaga zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, zapewnia wymaganą wydajność bariery antyoksydacyjnej i wydolność zachodzących w ustroju procesów detoksykacyjnych. Gwarancją skuteczności produktu jest włączenie do składu monometioninianu cynku L-OptiZinc. Uwzględnienie kapsułki celulozowej i stearynianu magnezu pochodzenia roślinnego, pozwala na przyjmowanie produktu przez wegan, bez uszczerbku dla przyjętego stylu życia.
Biuro obsługi klienta
Pomoc i konsultacje
Reklamacje