od 3 sztuk tylko: 63,70 zł / szt. -2%
![]() |
L-Dopa 120 kaps. Apollo's Hegemony |
109,00 zł |
Now Foods Dopa Mucuna to suplement diety zawierający ekstrakt z nasion świerzbca właściwego zawierający naturalnie występującą lewodopę (minimum 15%).
Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens) - roślina lecznicza; jej nasiona zawierają lewodopę, która jest bezpośrednim prekursorem dopaminy i skutecznym lekiem przy leczeniu choroby Parkinsona. Wpływa na polepszenie samopoczucia i wzrost aktywności, powodując zwiększenie zdolności wysiłkowych i funkcji seksualnych.
L-dopa (lewodopa) jest bezpośrednim prekursorem dopaminy, bardzo łatwo przenikającym przez barierę krew-mózg, dzięki czemu jest ważnym lekiem w terapii choroby Parkinsona. Synteza dopaminy z lewodopy wymaga katalizatora w postaci enzymu dekarboksylazy dopy, który potrzebuje obecności fosforanu pirydoksalu (witaminy B6) pełniącego rolę koenzymu. Ponadto podnosi poziom testosteronu oraz zwiększa syntezę i sekrecję hormonu wzrostu.
Dopamina – neuroprzekaźnik pobudzający syntetyzowany w większości przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego; podwzgórzowy hormon hamujący uwalnianie prolaktyny (prolaktostatyna). Należy do katecholamin; jest produktem pośrednim w syntezie noradrenaliny i adrenaliny oraz bezpośrednim prekursorem noradrenaliny w zakończeniach adrenergicznych.
Synteza dopaminy
Tyrozyna jest bezpośrednim prekursorem amin katecholowych (w tym dopaminy), a hydroksylaza tyrozynowa jest enzymem krytycznym w biosyntezie tych związków, decydującym o jej wydajności. Podawanie lewodopy omija ten proces, który podlega różnym ograniczeniom i sprzężeniom zwrotnym.
Mechanizm działania dopaminy
Dopamina działa poprzez pięć swoistych receptorów (D1, D2, D3, D4, D5). Związanie się z receptorami D1 i D5 w błonie postsynaptycznej powoduje aktywację enzymu – cyklazy adenylowej zależnej od dopaminy, zwiększając poziom cAMP (wtórnego przekaźnika wewnątrzkomórkowego), natomiast aktywacja receptorów D2, D3 i D4 skutkuje inaktywacją tego enzymu.
Dopamina uczestniczy w tworzeniu pamięci krótkotrwałej
Pamięć krótkotrwała (operacyjna) jest pamięcią o niewielkiej pojemności; pośredniczy w zapamiętywaniu informacji oraz wydobywaniu ich z pamięci długotrwałej. Zarejestrowane informacje zostają utracone w czasie od kilku sekund do kilku minut; w czasie jej trwania dochodzi do filtrowania docierającej informacji poprzez uruchomienie mechanizmów związanych z koncentracją uwagi oraz poprzez porównanie dopływających danych z informacjami wcześniej zgromadzonymi w pamięci długotrwałej.
Pamięć operacyjna ma ogromne znaczenie w codziennych czynnościach. Stanowi podstawę bieżącego scalania myśli, uczenia się i komunikowania - dzięki niej człowiek pamięta początek wypowiedzianego zdania, pamięta, z kim się przed chwilą spotkał na ulicy, oraz może odraczać na krótki czas pewne czynności bez obawy, że zapomni je wykonać. Jej głównym siedliskiem jest część kresomózgowia – hipokamp.
Dopamina pobudza układ nagrody
Układ nagrody (ośrodek przyjemności) jest związany z zaspokajaniem potrzeb organizmu, takich jak przyjmowanie pokarmu, wody czy kontakty seksualne, czemu towarzyszą pozytywne emocje (odczuwanie przyjemności). Aktywowany jest w sytuacjach zaspokajania popędów (pożywienie, zachowania seksualne), a także w trakcie wykonywania innych (niepopędowych) czynności ocenianych jako przyjemne. Neuroprzekaźnikiem pobudzającym ośrodek przyjemności jest dopamina.
Niedobór dopaminy prowadzi do choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona to choroba neurologiczna, w której obserwuje się uszkodzenie neuronów śródmózgowia wytwarzających dopaminę. W efekcie pojawiają się zaburzenia – początkowo spowolnienie ruchowe, a po pewnym czasie zaburzenia równowagi i trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych.
Dopamina hamuje uwalnianie prolaktyny
Prolaktyna (PRL) jest hormonem tropowym uwalnianym przez komórki prolaktynowe (laktotrofy) zlokalizowane w przednim płacie (części gruczołowej) przysadki mózgowej. Podobnie jak hormon wzrostu – wzmaga syntezę białka komórkowego w całym organizmie u obu płci. Aktywnie wydzielana w czasie snu, wysiłku fizycznego i stresu psychicznego. U kobiet w czasie ciąży wydzielanie prolaktyny zwiększa się, osiągając największe stężenie we krwi przed porodem.
Nadmiar prolaktyny u mężczyzn (hiperprolaktynemia) hamuje wydzielanie hormonów gonadotropowych (FSH i LH), obniża poziom testosteronu, prowadzi do bezpłodności, spadku libido, laktacji (wydzielania mleka) oraz pobudza wzrost gruczołów sutkowych (ginekomastii), co ma miejsce podczas stosowania niektórych środków dopingowych (sterydów) oraz w stanach patologicznych.
Podwzgórze hamuje wydzielanie prolaktyny wydzielając prolaktostatynę (dopaminę), której receptory typu D2 są zlokalizowane na laktotrofach (komórkach prolaktynowych) w przednim płacie przysadki.
Podsumowując, Now Foods Dopa Mucuna to suplement diety polecany dla osób, które doświadczyły wczesnych objawów chory Parkinsona, jak również dla pracowników umysłowych i studentów w celu wsparcia funkcji intelektualnych i koncentracji uwagi.
W suplementacji sportowej polecany jako element wspomagania wysiłku i odnowy biologicznej po wyczerpujących treningach, a także dla poprawy samopoczucia w okresie przemęczenia, przetrenowania lub nadmiernego stresu.
Ostatnio na blogu
Biuro obsługi klienta
Pomoc i konsultacje
Reklamacje