0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Witaminy – związki organiczne niezbędne do przebiegu procesów metabolicznych dostarczane w pożywieniu lub poprzez suplementację. Ze względu na sposób przyswajania dzielą się na: rozpuszczalne w tłuszczach (A [retinol, beta-karoten, prowitamina A], D [D1 – kalcyferol, D2 – ergokalcyferol, D3 cholekalcyferol), E (tokoferol) ,K (K1 – filochin, K2 – menachinon, K3 – menadion) oraz rozpuszczalne w wodzie (B1 – tiamina, B2 – ryboflawina, B6 – pirydoksyna, B12 – cyjanokobalamina, C – kwas askorbinowy, H – biotyna, B3 – niacyna, oraz Kwas pantotenowy i kwas foliowy). Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane w tkankach i narządach, dlatego wskazane jest oszczędne ich spożywanie, natomiast witaminy rozpuszczalne w wodzie powinny być dostarczane z pokarmem lub poprzez suplementację witaminizującą codziennie.

Składniki mineralne, to pozostałość po spaleniu tkanek popioły, stanowią ok. 4 % masy człowieka. Dzielą się na: mikroelementy czyli pierwiastki występujące w organizmie człowieka w ilości poniżej 100 g/24h  (m.in. chrom, cynk, fluor, jod, mangan, miedź, selen, żelazo), niektóre z nich występują w formie szczątkowej stąd pierwiastki śladowe;  makroelementy czyli pierwiastki, których zawartość przekracza 0,01 % masy ciała, zaś zapotrzebowanie przekracza 100 mg/24h (m.in. chlor, fosfor, magnez, potas, siarka, sód, wapń). Wszystkie składniki stanowią niezbędny element diety i muszą być dostarczane zarówno w postaci naturalnej z pokarmem, lub w postaci suplementów.

Witaminy i minerały to organiczne związki chemiczne, które są uznawane za niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W ustroju pełnią rozmaite funkcje, m.in. regulacyjne i budulcowe. Substancje te są egzogenne, co oznacza, że organizm ich nie produkuje samodzielnie, albo produkuje w zbyt małej ilości. Muszą być dostarczane z zewnątrz – wraz z pokarmem, albo w postaci suplementów diety. Przyjmuje się, że dobrze zbilansowana, urozmaicona dieta powinna pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Trzeba też pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór poszczególnych witamin oraz minerałów może być niekorzystny dla zdrowia.  

   Dlaczego witaminy są tak ważne dla organizmu?

Witaminy to duża grupa różnie zbudowanych związków. Najczęściej dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) oraz rozpuszczalne w wodzie (C i witaminy z grupy B). Pełnią one głównie funkcje regulacyjne i są swego rodzaju katalizatorami procesów metabolicznych, które zachodzą w komórkach. Z tego względu wpływają na pracę bardzo wielu układów i organów w ciele. Oprócz tego niektóre witaminy są silnymi antyoksydantami i pomagają chronić DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. 

    Gdzie szukać witamin?

Witaminy są dość powszechne i występują w bardzo wielu produktach spożywczych. Najlepszym ich źródłem są świeże warzywa i owoce. Oprócz tego niektóre witaminy można znaleźć w produktach pełnoziarnistych, jajkach, mleku i jego przetworach, mięsie, orzechach. Stąd tak ważne jest, aby codzienny jadłospis był różnorodny i opierał się na nieprzetworzonej żywności. 

   Jaką rolę w organizmie pełnią minerały? 

Minerały, a dokładnie sole mineralne, stanowią ok 4-5% ludzkiego organizmu. Dzielimy je na makroelementy, które występują w ustroju w większych ilościach i mikroelementy, których organizm potrzebuje znacznie mniej, ale nadal są one uznawane za konieczne do właściwego funkcjonowania. Związki mineralne są ważnymi regulatorami i budulcami w ciele. Regulują procesy zachodzące w komórkach i budują tkanki kości, zębów, skóry, włosów, paznokci. Ich niedobór w diecie może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.  

    Gdzie występują minerały?

Wśród produktów cechujących się wysokim poziomem mikro- i makroelementów można wymienić warzywa, owoce, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, mięso, ryby i owoce morza, wodę. Warto jednak podkreślić, że obecnie obserwuje się wyjałowienie gleb, stąd zawartość pierwiastków np. w owocach, warzywach i roślinach, jest niższa niż kiedyś. 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje