0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Witaminy – związki organiczne niezbędne do przebiegu procesów metabolicznych dostarczane w pożywieniu lub poprzez suplementację. Ze względu na sposób przyswajania dzielą się na: rozpuszczalne w tłuszczach (A [retinol, beta-karoten, prowitamina A], D [D1 – kalcyferol, D2 – ergokalcyferol, D3 cholekalcyferol), E (tokoferol) ,K (K1 – filochin, K2 – menachinon, K3 – menadion) oraz rozpuszczalne w wodzie (B1 – tiamina, B2 – ryboflawina, B6 – pirydoksyna, B12 – cyjanokobalamina, C – kwas askorbinowy, H – biotyna, B3 – niacyna, oraz Kwas pantotenowy i kwas foliowy). Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane w tkankach i narządach, dlatego wskazane jest oszczędne ich spożywanie, natomiast witaminy rozpuszczalne w wodzie powinny być dostarczane z pokarmem lub poprzez suplementację witaminizującą codziennie.

Składniki mineralne, to pozostałość po spaleniu tkanek popioły, stanowią ok. 4 % masy człowieka. Dzielą się na: mikroelementy czyli pierwiastki występujące w organizmie człowieka w ilości poniżej 100 g/24h  (m.in. chrom, cynk, fluor, jod, mangan, miedź, selen, żelazo), niektóre z nich występują w formie szczątkowej stąd pierwiastki śladowe;  makroelementy czyli pierwiastki, których zawartość przekracza 0,01 % masy ciała, zaś zapotrzebowanie przekracza 100 mg/24h (m.in. chlor, fosfor, magnez, potas, siarka, sód, wapń). Wszystkie składniki stanowią niezbędny element diety i muszą być dostarczane zarówno w postaci naturalnej z pokarmem, lub w postaci suplementów.

Witaminy i minerały to organiczne związki chemiczne, które są uznawane za niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W ustroju pełnią rozmaite funkcje, m.in. regulacyjne i budulcowe. Substancje te są egzogenne, co oznacza, że organizm ich nie produkuje samodzielnie, albo produkuje w zbyt małej ilości. Muszą być dostarczane z zewnątrz – wraz z pokarmem, albo w postaci suplementów diety. Przyjmuje się, że dobrze zbilansowana, urozmaicona dieta powinna pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Trzeba też pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór poszczególnych witamin oraz minerałów może być niekorzystny dla zdrowia.  

   Dlaczego witaminy są tak ważne dla organizmu?

Witaminy to duża grupa różnie zbudowanych związków. Najczęściej dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) oraz rozpuszczalne w wodzie (C i witaminy z grupy B). Pełnią one głównie funkcje regulacyjne i są swego rodzaju katalizatorami procesów metabolicznych, które zachodzą w komórkach. Z tego względu wpływają na pracę bardzo wielu układów i organów w ciele. Oprócz tego niektóre witaminy są silnymi antyoksydantami i pomagają chronić DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. 

    Gdzie szukać witamin?

Witaminy są dość powszechne i występują w bardzo wielu produktach spożywczych. Najlepszym ich źródłem są świeże warzywa i owoce. Oprócz tego niektóre witaminy można znaleźć w produktach pełnoziarnistych, jajkach, mleku i jego przetworach, mięsie, orzechach. Stąd tak ważne jest, aby codzienny jadłospis był różnorodny i opierał się na nieprzetworzonej żywności. 

   Jaką rolę w organizmie pełnią minerały? 

Minerały, a dokładnie sole mineralne, stanowią ok 4-5% ludzkiego organizmu. Dzielimy je na makroelementy, które występują w ustroju w większych ilościach i mikroelementy, których organizm potrzebuje znacznie mniej, ale nadal są one uznawane za konieczne do właściwego funkcjonowania. Związki mineralne są ważnymi regulatorami i budulcami w ciele. Regulują procesy zachodzące w komórkach i budują tkanki kości, zębów, skóry, włosów, paznokci. Ich niedobór w diecie może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.  

    Gdzie występują minerały?

Wśród produktów cechujących się wysokim poziomem mikro- i makroelementów można wymienić warzywa, owoce, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, mięso, ryby i owoce morza, wodę. Warto jednak podkreślić, że obecnie obserwuje się wyjałowienie gleb, stąd zawartość pierwiastków np. w owocach, warzywach i roślinach, jest niższa niż kiedyś. 

Ostatnio na blogu

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich...

czytaj więcej

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Każdego roku zwiększa się świadomość społeczna, na temat wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia...

czytaj więcej

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

Idąc za ciosem postanowiliśmy po raz drugi zbadać suplement Ultra Fish Oil marki Apollo’s Hegemony celem weryfikacji jakości. Pierwsze badania były...

czytaj więcej

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu – kortyzolem. Istnieje wiele...

czytaj więcej

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Gdyby wśród przypadkowych osób przeprowadzić ankietę dotyczącą „najzdrowszych roślin znanych...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje