Kreatyna jest najpopularniejszym i najbardziej skutecznym suplementem promującym przyrost masy mięśniowej na świecie. Jej anaboliczne działanie potwierdza wiele badań klinicznych. W ustroju syntetyzowana jest z aminokwasów: L-argininy, glicyny i L-metioniny. Jej największa koncentracja występuje w tkankach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym – mięśniowej i nerwowej.
Korzyści płynące z suplementacji tego tripeptydu różnią się w zależności od zastosowanej w preparacie formy, jednak posiadają wspólny mianownik. Wysokie śródkomórkowe stężenie kreatyny jest gwarantem dostępności „szybkiej” energii metabolicznej. Przede wszystkim stanowi ona magazyn wysokoenergetycznych reszt fosforanowych, służących do resyntezy ATP. Ponadto istnieją przesłanki, które donoszą o jej hamującym wpływie na działanie miostatyny – białka fizjologicznie ograniczającego rozwój muskulatury.
Warto podkreślić rolę kreatyny w potreningowej regeneracji. Dzięki jej właściwościom buforującym, zapobiega szkodliwemu działaniu kwasu mlekowego. Co więcej, ogranicza rozpad glikogenu, oszczędzając zapasy glukozy. Prowadzi to do redukcji uczucia zmęczenia, a zarazem umożliwia wykonywanie dłuższych sesji treningowych.
Dodatkowo kreatyna może być stosowana w leczeniu klinicznym: w chorobach serca i Alzheimera (poprzez obniżanie homocysteiny), w upośledzeniu funkcjonowania układu odpornościowego (synteza glutationu) oraz w zaburzeniach funkcji poznawczych.