Popularne artykuły

Czy trening siłowy wpływa na wydajność umysłową?
Ciekawostki treningowe

Czy trening siłowy wpływa na wydajność umysłową? 

Być może doświadczyłeś/aś, że praca umysłowa poprzedzona treningiem atletycznym staje się mniej efektywna. Wiele osób ciągle jednak neguje tego typu odczucia, dlatego świat nauki przyjrzał się temu zagadnieniu w celu jego weryfikacji. Trening siłowy powoduje zmęczenie fizyczne, głównie na skutek uszkodzeń włókien mięśniowych, ale czy powoduje też zmęczenie mózgu? Nowe badanie opublikowane w magazynie „Current Biology” przynosi odpowiedź na to pytanie.

Naukowcy w tym celu obciążyli triatlonistów dużym wysiłkiem fizycznym, gdzie następnie zbadano ich zmęczenie psychiczne. Okazało się, że spadkowi wydajności uległ obszar mózgu odpowiedzialny za podejmowanie decyzji. Sportowcy działali również bardziej impulsywnie decydując się na łatwo osiągalne wynagrodzenia, niż większe, których osiągnięcie zajęłoby więcej czasu i włożonego trudu.

Jak tłumaczą naukowcy: boczny obszar przedczołowy dotknięty przeciążeniem wywołanym treningiem atletycznym o dużej intensywności wykazywał tak samo obniżoną sprawność, jak podczas poddaniu go znacznym wysiłkiem poznawczym, który autorzy badania wykonali w swojej poprzedniej pracy. Obszar ten okazuje się być słabym ogniwem sieci komórek mózgowych odpowiedzialnych za kontrolę poznawczą.

Obydwa badania sugerują związek pomiędzy wysiłkiem fizycznym, a umysłowym w kwestii spadku wydajności obszarów mózgu. Autorzy sugerują, że obszar ten jest przeciążany podczas wysiłku fizycznego, gdyż jest niezbędny w wymagającym treningu sportowym, jako element utrzymujący aktywność fizyczną w celu osiągnięcia odległego celu. Innymi słowy – kontrola poznawcza jest tym, co powoduje, że wizja odległego, ale atrakcyjnego dla nas celu motywuje do kontynuowania walki z obciążeniem fizycznym pomimo narastającego bólu.

Autorzy badania mówią, że pomysł na eksperyment wyszedł z Narodowego Instytutu Sportu, Ekspertyzy i Wydajności (INSEP) we Francji, który szkoli sportowców na Igrzyska Olimpijskie. Niektórzy sportowcy z tego ośrodka cierpieli na syndrom przetrenowania, który powodował ich gwałtowny spadek parametrów wysiłkowych, gdy tylko poczuli zmęczenie. Zadano więc pytanie – czy spadek zdolności wysiłkowych wynikał po części ze zmęczenia obszarów mózgu, tych samych związanych z pracą umysłową?

Swoje badanie oparli na 37 sportowcach wyczynowych w wieku około 35 lat. Musieli oni wykonywać normalny trening lub też, w zależności od przydzielenia do grupy, zwiększać jego intensywność o 40% na sesję w ciągu trzech tygodni. Monitorowano sprawność fizyczną podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym podczas dni wolnych od treningu atletycznego. Sportowcy oceniali wtedy swoje subiektywne zmęczenie za pomocą kwestionariuszy co 2 dni. Przeprowadzono dodatkowo testy behawioralne i badanie rezonansem magnetycznym.

Stopniowo rosnąca intensywność treningowa powodowała, że sportowcy czuli się coraz bardziej zmęczeni. Podejmowali również bardziej impulsywnie decyzje w testach polegających na decyzjach ekonomicznych. . Ta tendencja została pokazana jako uprzedzenie w faworyzowaniu nagród z opóźnieniem. Mózgi sportowców, którzy zostali przeciążeni fizycznie, również wykazywały zmniejszoną aktywację bocznej kory przedczołowej, kluczowego regionu systemu kontroli wykonawczej, gdy dokonywali tych wyborów ekonomicznych.

Wyniki badania pokazują, że jakkolwiek sport jest korzystny dla zdrowia, tak jego nadmierna intensywność może mieć niekorzystny wpływ na sprawność mózgu. Przeciążone obwody neuronalne sprawiają, że nie podejmujemy już tych samych decyzji, stawiając na osiąganie łatwiejszych celów, pomimo ich mniejszej atrakcyjności. Można więc powiedzieć, że tracimy motywację do przyłożenia się do bardziej wymagających celów, gdy mózg jest zmęczony.

Jeśli więc odczuwasz zmęczenie psychiczne, nie oczekuj wysokiej sprawności treningowej i pozwól sobie na kilka lżejszych treningów, aż przeciążenie obwodów w mózgu ulegnie zredukowaniu. I w drugą stronę – jeśli czeka Cię zadanie, które w znacznym stopniu obciąży Twój mózg i wymagać będzie od Ciebie wysokiej sprawności kognitywnej – warto trening wykonać dopiero po pracy umysłowej, aby ten na nią nie wpłynął negatywnie. Jeśli jednak nie masz wyjścia i musisz wykonać swoją sesję treningową przed pracą umysłową, warto aby nie był to nadmiernie intensywny trening.

Powiązane artykuły

1 Comments

  1. Wojtek

    Bardzo dziękuję za to streszczenie badań.
    To dobrze ze w języku polskim można odnaleźć publikację fachowca na ten temat.
    pozderawiam
    W.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *