Suplementacja dla kobiet w ciąży || cz.2

Aleksandra

Kontynuując temat z zeszłego tygodnia: co jeszcze warto włączyć poza kwasem foliowym i witamina d3? 🙂

Inne suplementy dla kobiet w ciąży warte uwagi to:

Kwasy tłuszczowe omega-3

Są niezbędne jeżeli chodzi o suplementację dla kobiet w ciąży, ponieważ odgrywają istotną rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka (szczególnie jeśli chodzi o mózg i oczy). Ponadto, kwas DHA wydłuża czas ciąży, więc zmniejszy ryzyko przedwczesnego porodu oraz poprawia parametry urodzeniowe, czyli masę, długość ciała i obwód głowy. Zmniejsza podatność przyszłej matki na depresję poporodową i sprawia, że niemowlę może być o wiele bardziej odporne na wszelkie alergie.

Jod

Jest niezbędny, ponieważ zapobiega poronieniu i tak jak kwas DHA przedwczesnemu porodowi, zmniejsza ryzyko obumarcia płodu wewnątrzmacicznego, wpływa na rozwój mózgu, umiejętność uczenia się i zapamiętywania oraz sprzyja rozwojowi płuc płodu. Ponadto, należy o nim pamiętać, gdyż jego niedobór może prowadzić do niedorozwoju umysłowego dziecka.

Wapń

Najlepszym źródłem wapnia w diecie są produkty mleczne, sezam, migdały i inne, jednak jeśli w diecie jest za dużo fosforu wchłanianie może być zaburzone i wtedy warto suplementować ten pierwiastek. Wapń jest niezbędny w suplementacji kobiet w ciąży, ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój kości i zębów dziecka, zmniejsza ryzyko wystąpienia u kobiety ciężarnej groźnego stanu przedrzucawkowego oraz zapobiega osteoporozie u matki w późniejszym wieku.

Żelazo

Żelazo zapobiega niedokrwistości (to najczęstsza patologia stwierdzana u kobiet w ciąży), decyduje o objętości krwi w organizmie mamy i dziecka, a jego niedobory mogą sprawić, że dziecko będzie opóźnione w rozwoju umysłowym.

Witaminy z grupy B

Witaminy te są bardzo ważne u kobiet w ciąży. Niedobory witaminy B12 mogą spowodować anemię oraz zwiększa znacznie ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Z kolei niedobór witaminy B6 to jedna z przyczyn nudności w ciąży. Witaminy z grupy B są ważne, ponieważ poprawiają metabolizm kwasu foliowego, witamina B12 ułatwia syntezę białek uczestniczących w budowaniu kodu genetycznego, a witamina B6 wspomaga wchłanianie magnezu.

Magnez

Główne źródła magnezu to między innymi kakao, kasza gryczana, orzechy, razowe pieczywo, a nawet banany. Magnez jest niezbędny, ponieważ zapobiega nadmiernej kurczliwości mięśni (np. bolesnym skurczom czy drętwieniu), zmniejsza ryzyko nadciśnienia, wpływa na poprawę gęstości kości oraz zmniejsza znacząco ryzyko przedwczesnego porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *