Popularne artykuły

L-dopa – 10 powodów by ją suplementować
Suplementacja

L-dopa – 10 powodów by ją suplementować 

L-dopa to związek chemiczny, a dokładniej aminokwas. Jest znany również pod takimi nazwami jak lewodopa lub L-3,4-dihydroksyfenyloalanina. Jest to substancja naturalnie występująca u zwierząt i roślin, natomiast u człowieka jest produkowana z innego aminokwasu – L-tyrozyny. L-dopa jest znana najbardziej w chorobie Parkinsona – używana jako skuteczna terapia od 1960 roku, podnosząca poziom dopaminy w mózgu, co przekłada się na mniej gwałtowny przebieg tej choroby.

Jak się okazuje, zalety lewodopy nie odnoszą się tylko i wyłącznie do choroby Parkinsona, ale idą o wiele dalej. Wlicza się w to poprawę funkcji seksualnych, lepszą pracę mózgu i czujność, znacznie wyższy poziom motywacji i zdecydowaną poprawę jakości snu. Suplementacja lewodopą wpływa również na odczuwanie ulgi w bólu, jak i również wspiera odchudzanie i poprawa funkcje poznawcze.

  Oprócz zwykłych leków, l-dopę można również otrzymać z naturalnych źródeł roślinnych (np. Mucuna pruriens).

  Jakich efektów można się spodziewać?

  1. L-dopa, jako bezpośredni prekursor dopaminy, jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, przez do podnosi stężenie tego neuroprzekaźnika w mózgu. Dzięki temu poprawia funkcjonowanie wielu osób, chorujących na neurodegenerację. L-dopa zwiększa również stężenie noradrenaliny w mózgu, co przekłada się na łagodzenie stanów depresyjnych oraz zmniejszenia zaburzeń snu i poprawę czujności.
  2. Lewodopa ma również wpływ na poziom testosteronu! Wykazano, że zapobiega spadkom hormonu u osób z chorobą Parkinsona oraz przyczynia się do podniesienia jego stężenia u szczurów, ale i nie tylko. Badania przeprowadzono na mężczyznach od 25 do 40 roku życia i również stwierdzono wzrost poziomu testosteronu. Poprawa dotyczyła też podniesienia libido oraz poprawy jakości erekcji i długości stosunku.
  3. L-dopa poprawia funkcje poznawcze – już pięcio dniowa kuracja poprawia wydajność uczenia się nowych rzeczy. Poprawa dotyczyła również pamięci – osoby badane znacznie lepiej zapamiętywały nowo poznane kwestie, nawet długotrwale.
  4. Lewodopa wpływa pozytywnie na czujność w ciągu dnia, a łącznie z tym, że poprawia jakość snu, przekłada się to na lepsze funkcjonowanie organizmu. Dzięki temu poprawia wydajność i skupienie, co wplywa na lepsze efekty pracy.
  5. L-dopa poprawia motywację, poprzez aktywowanie pewnych obszarów mózgu. Ten sam mechanizm zachodzi nie tylko u osób zdrowych, ale również chorych na Parkinsona. Dzięki temu zwiększa się chęć do życia i obniża się odczuwanie stanów depresyjnych.
  6. Lewodopa znacznie poprawia jakość snu, zwłaszcza w 3 pierwszych godzinach. Wpływa również na skrócenie czasu zasypiania u osób z ADHD. Dzięki temu poprawia wydolność organizmu i wpływa pozytywnie na jego funkcjonowanie w ciągu dnia.
  7. L-dopa redukuje odczuwanie bólu – stosowanie jej u osób z Parkinsonem wykazało zmniejszenie odczuwania bólu u ponad połowy badanych osób. Również w badaniu na szczurach wysnuto podobnie wnioski.
  8. Lewodopa może poprawiać wzrok! U osób z uszkodzeniem nerwu wzrokowego (wynikającego z urazu) przyjmowanie l-dopy znacząco poprawiło ostrość wzroku. Inna badana grupa, cierpiąca na amblyopię (niedowidzenie) również potwierdziła poprawę ostrości widzenia, bez żadnych skutków ubocznych.
  9. L-dopa pomaga w walce z uzależnieniami, dzięki oddziaływaniu na mózg i podnoszenie stężenia dopaminy. 12 tygodniowe stosowanie lewdowopy, w połączeniu z terapią behawioralną, wykazało zmniejszone spożycie kokainy w grupie badanej, w porównaniu do placebo.
  10. L-dopa może pomóc nawet w schizofrenii! Po dodaniu do standardowego leczenia, poprawiła przebieg tej choroby – zmniejszeniu uległy objawy takie jak apatia, wycofanie czy zaburzenia uwagi.

  Jak widać l-dopa niesie za sobą wiele pozytywnych efektów. Oczywiście, są pewne skutki uboczne, jednak nie występują one bardzo często. Przy braniu innych leków warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, podobnie jak w przypadku chorób przewlekłych, nieleczonych farmakologicznie. W razie pojawienia się jakichkolwiek efektów ubocznych (jak np. objawy depresji, zwiększona drażliwość czy agresja), należy odstawić suplement i zasięgnąć porady eksperta.

  Powiązane artykuły

  1 Comments

  1. Robert

   Złośliwy zespół neuroleptyczny i dyskinezy (film Przebudzenia – 1990 ) to dwa powody aby tego nie robić.

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *