Wyciąg z magicznej fasoli – L-Dopa

Środki nootropowe szturmem weszły na rynek suplementów. Wśród nich jest też wiele preparatów naturalnych, ekstrahowanych z różnego rodzaju roślin. Niektórzy sceptycy mogą posądzać naturalne środki o niską skuteczność, jednak fakty są takie, że część z nich ma bardzo wysoką skuteczność i wyraźnie odczuwalne działanie. Jednym z nich jest L-DOPA, która pozyskiwana jest ze… strączków!

I nie, nie chodzi niestety o zwykłą fasolę, którą bierzemy sobie z puszki, by przygotować pyszne fit-brownie. Musi być to konkretny gatunek rośliny strączkowej, a mowa o Mucuna Pruriens, która w języku angielskim określana jest mianem White Velvet Bean. Na polski tłumaczy się to jako aksamitne ziarno, choć niektórym angielska nazwa kojarzy się z pospolitą białą fasolą, nie do końca słusznie. Funkcjonuje też polska nazwa Świerzbiec właściwy. Jest to występująca w strefie tropikalnej roślina z rodziny bobowatych. Ma długie i wiotkie łodygi, a owocem jest charakterystyczny strąk o długości około 15 cm[1].

Jak działa L-DOPA?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ten związek? Otóż jest to pochodna fenyloalaniny i tyrozyny, którą dzieli już tylko jedna przemiana na drodze syntezy do dopaminy, a więc jest jej bezpośrednim prekursorem. Dopaminę znamy i kochamy, ponieważ to ona daje nam motywację do życia i pozwala się z niego cieszyć, a jako dodatkowy skutek często dodaje energii i poprawia koncentrację.

Skuteczność L-DOPA bardzo wymownie przedstawia fakt, że jest ona używana w medycynie w kuracji choroby Parkinsona[2]. Część użytkowników notuje szybki i bardzo wyraźny przypływ energii, wzrost koncentracji, poprawę libido oraz zdecydowanie lepsze samopoczucie. Inni odczuwają działanie subtelniej, co oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji. Należy jednak pamiętać, że jest to silny środek, który nie powinien być nadużywany. Powodem, dla którego nie warto stosować L-DOPA codziennie (o ile nie przyjmujemy jej terapeutycznie) jest potencjalny wzrost stresu oksydacyjnego oraz nadmierna stymulacja układu dopaminergicznego, co może z czasem zmniejszać jego efektywność pracy, ze względu na mechanizmy adaptacyjne. Co więcej, stosowanie jedynie doraźnie pozwala lepiej odczuwać efekty, ponieważ stosując codziennie możnaby się szybko przyzwyczaić do działania i nie doceniać go tak jak na początku, co może być lekkim marnowaniem potencjału.

Podsumowując, L-DOPA pomimo, iż jest „jedynie” wyciągiem z prostej rośliny strączkowej, posiada w sobie wielką moc. Jest środkiem używanym w celu poprawy samopoczucia oraz w celach nootropowych, w czym sprawdza się wyśmienicie. Zalecane jest jednak, by stosować L-DOPA jedynie doraźnie, ponieważ nadużywanie może prowadzić do pewnych niekorzystnych działań, a tych najlepiej unikać. Zdrowie przede wszystkim!


Tagi: dopamina, l-dopa, mózg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.