Popularne artykuły

Mucuna Pruriens (l-dopa): 5 najważniejszych korzyści zdrowotnych
Suplementacja

Mucuna Pruriens (l-dopa): 5 najważniejszych korzyści zdrowotnych 

Mucuna Pruriens jest używana od wieków w medycynie Ayurvedic i Unani. Jest skutecznym środkiem, który bardzo dobrze sprawdza się w różnych sytuacjach, od niepłodności, przez chorobę Parkinsona, aż po ukąszenia jadowitych węży!

Kilka słów o Mucuna Pruriens

Mucuna Pruriens (MP) jest wykorzystywana w lekach ziołowych. Pozytywnie wpływa na męską płodność, libido, wykazuje również pewne działania w kwestii łagodzenia objawów zaburzeń na tle nerwowym. Tradycyjnie bywa też wykorzystywana jako afrodyzjak.

Mucuna Pruriens był używana już w starożytnym hinduskim systemie medycyny Ayurveda, aby wspierać leczenie niepłodności czy też zaburzeń neurologicznych. Ostatnie badania wskazują, że efekty jej działania można potwierdzić naukowo(2).

MP, zwana też świerzbcem właściwym, jest bardzo dobrym źródłem L-Dopa, prekursora dopaminy (3).

Mucuna Pruriens jest również znana jako aksamitna fasola. M. Pruriens rośnie na drzewach pochodzących z południowych Chin i wschodnich Indii, ale obecnie można ją znaleźć w różnych regionach całego świata(4).

Korzyści zdrowotne z suplementowania Mucuna Pruriens

 1. Mucuna Pruriens redukuje objawy choroby Parkinsona

Zmniejszenie nasilenia objawów choroby Parkinsona jest związane przede wszystkim z zawartością L-DOPA w świerzbcu właściwym (5).

W badaniu przeprowadzonym na 60 pacjentach stwierdzono statystycznie istotny spadek objawów choroby Parkinsona u pacjentów leczonych produktem HP-200, proszku pochodzącego z Mucuna Pruriens, w porównaniu z grupą kontrolną, leczoną lewodopą (6).

W innym badaniu, świerzbiec właściwy (MP) okazał się równie skuteczny jak lewodopy, lecz MP miała większą szybkość absorpcji i osiągnął poziom szczytowy szybciej (7).

Te dwa badania wskazują, że Mucuna Pruriens, naturalne źródło L-Dopa, ma przewagę nad tradycyjnymi źródłami L-Dopa, lewodopy, w leczeniu choroby Parkinsona.

 1. Mucuna Pruriens działa antydepresyjnie

Działanie przeciwdepresyjne wyciągu z Mucuna Pruriens badano przy użyciu testu wymuszonego pływania (FST) i testu zawiesiny końcowej (TST Suspension Test - TST). Ekstrakt z MP znacznie skrócił czas unieruchomienia w FST i TST (8). Wyniki te wskazują, że wyciąg z MP posiada właściwości przeciwdepresyjne.

 1. Mucuna Pruriens redukuje stres

Badanie zostało przeprowadzone w celu określenia wpływu Mucuna Pruriens na niepłodność mężczyzn, którzy byli pod silnym wpływem stresu psychicznego. Do jego przeprowadzenia wykorzystano 60 mężczyzn, których wytypowana na podstawie badań kortyzolu oraz ankiet. Za grupę kontrolną posłużyli zdrowi, płodni mężczyźni. U mężczyzn niepłodnych leczenie Mucuna Pruriens łagodziło znacznie objawy stresu psychicznego. Wniosek z tego badania jest DOPA Mucunanastępujący - MP pomaga radzić sobie ze stresem (jak dotąd ten efekt wykazywał tylko u niepłodnych mężczyzn) (9).

 1. Mucuna Pruriens obniża poziom prolaktyny

U niepłodnych mężczyzn leczenie MP obniżyło znacząco poziom hormonu folikulotropowego i prolaktyny (10).

Wysokie stężenie prolaktyny może prowadzić do nowotworów przysadki mózgowej, które mogą powodować bóle głowy, upośledzenie wzroku i ED. Agoniści dopaminy, takie jak bromocriptine, są zwykle stosowani w leczeniu wysokich poziomów prolaktyny, ale MP, która także jest agonistą dopaminy, wydaje się być potencjalnie skuteczna w leczeniu łagodnie zwiększonych poziomów prolaktyny.(11)

 1. Mucuna Pruriens może być używana prewencyjnie na wypadek ukąszeń jadowitych węży

Ekstrakt MP jest używany przez Nigeryjskich lekarzy w profilaktyce (leczenie wstępne) ukąszeń. Badanie przeprowadzone na szczurach zbadało działanie ochronne preparatu MP przeciwko toksyczności jadu kobry (12). Serce wstępnie potraktowanych (z MP) i nieleczonych szczurów badano po podaniu jadu.

Stwierdzono, że leczenie profilaktyczne preparatem MP działa ochronnie przed działaniem jadu węża na serce.To sugeruje, że MP może mieć potencjał terapeutyczny jako wsparcie funkcji sercowo-naczyniowych.

Dawkowanie

W przypadku choroby Parkinsona

W dwóch badaniach, które wykazały zmniejszenie objawów choroby Parkinsona po suplementacji MP, stosowano dawki 30 gramów i 15 gramów. Obie te dawki były skuteczne i nie powodowały poważnych działań niepożądanych. My natomiast rekomendujemy 5 gramów dziennie, przyjętych z wodą.

W przypadku niepłodności

Wykazano, że 5 g proszku MP dziennie zwiększa ruchliwość plemników, liczbę i ogólną ich jakość . Przyjmować z wodą.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________


Powiązane artykuły

6 Comments

 1. Rafał

  Czy L – Dopa Apollo Hegemony jest bezpieczna przy dawkowaniu podanym przez producenta?

  1. Jakub Kola

   Generalnie tak. Osobiście zalecam stosowanie cykliczne. Jeśli stosuje Pan jakieś leki warto zapytać przez rozpoczęciem suplementacji lekarza prowadzącego.

 2. Celina

  Mam pytanie, zakupiłam proszek eko 100% świerzbiec, i jak długo można stosować taki proszek dla osoby zmagającej się z chorobą Parkinsona oraz czy taki proszek jest w pełni wchłanialny w organizmie, czy nie potrzebny jest jeszcze dodatek dla pełnego skutecznego działania.

  1. Sylwia Lelonek

   Warto się skonsultować ze specjalistą bądź podawać zgodnie z zaleceniem producenta.

 3. Arnold

  Zakupiłem lewadopę suplement 250 mg
  Kiedy ją najlepiej stosować i czy nie koliduje z lekami na przerost prostaty i jaskrę
  Będę wdzięczny za odpowiedz

  1. Jakub Kola

   Witam,

   o interakcji proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym w kontekście dokładnej substancji

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *