Popularne artykuły

W jaki sposób dieta może wpływać na płodność?
Detox green smoothies concept, two glasses of green diet detox drink and various fresh green vegetables around them, view from above composition
Badania suplementów

W jaki sposób dieta może wpływać na płodność? 

Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za globalny problem zdrowia publicznego, który dotyka 15 % wszystkich par w wieku reprodukcyjnym, podczas gdy uważa się, iż czynniki dotyczące mężczyzn, w tym obniżona jakość nasienia, odpowiadają za blisko 25 % tych przypadków [1, 3, 5].

Dieta a płodność

Niewątpliwie, rosnąca w ostatnich latach liczba publikacji naukowych wskazuje na istotne powiązanie sposobu odżywiania oraz ogólnego stylu życia z płodnością zarówno kobiet, jak i mężczyzn [1, 2]. Okazuje się, że diety bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, ryby, owoce morza, a także chudy drób wiążą się z poprawą płodności w przypadku obu płci, podczas gdy aktualne dowody na temat roli mleka i jego przetworów oraz alkoholu i kofeiny są niespójne, natomiast wysoka konsumpcja nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych jest związana z gorszymi wynikami w zakresie płodności u kobiet i mężczyzn [1, 2]. Co więcej, w kilku badaniach stwierdzono, że suplementacja kwasem foliowym u kobiet, nawet w dawkach wyższych niż zalecane w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej (≥ 400 µg na dobę), konsekwentnie wiązało się z mniejszą częstością występowania niepłodności, mniejszym ryzykiem utraty płodu i większym sukcesem w leczeniu niepłodności [2]. Ponadto, w licznych dotychczas opublikowanych pracach naukowych zwrócono również uwagę na rolę odpowiedniej podaży długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA), a także soi i jej produktów naturalnych dla płodności, zwłaszcza płci pięknej [1, 2].

Składniki diety a parametry jakościowe męskiego nasienia

Wyniki trzech systematycznych prac przeglądowych opublikowanych w przeciągu ostatnich dwóch lat wykazały spójnie, że sposób odżywiania charakteryzujący się obfitością wartościowych składników odżywczych, takich jak: kwasy tłuszczowe omega-3 (w tym EPA i DHA), antyoksydanty (β-karoten, witamina C i E, selen, cynk, likopen, kryptoksantyna), witaminy (witamina D i kwas foliowy) oraz jednocześnie niską podażą nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans kwasów tłuszczowych były odwrotnie powiązane z niskimi parametrami jakościowymi męskiego nasienia [3 – 5]. Nie ulega żadnej wątpliwości, że dieta bogata w świeże ryby, owoce morza, chudy drób, produkty zbożowe z pełnego przemiału, warzywa i owoce, niskotłuszczowe mleko i produkty mleczne wiąże się z poprawą jakości nasienia, natomiast regularna, a tym samym dość wysoka konsumpcja przetworzonego czerwonego mięsa, ziemniaków w postaci frytek, pełnotłustego mleka i jego przetworów, wyrobów seropodobnych, alkoholu, napojów słodzonych cukrem i/lub syropem glukozowo-fruktozowym oraz słodyczy ma negatywny wpływ na męską płodność, co potwierdzają wyniki licznych przeprowadzonych dotychczas badań w tej materii. Warto również wspomnieć, że w metaanalizie, uwzględniającej 15 randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych odnotowano także korzystny wpływ suplementacji koenzymem Q10 i/lub L-karnityną na liczbę, ruchliwość oraz morfologię plemników [5].

Redukcja tkanki tłuszczowej a płodność

Niepodważalne fakty ewidentnie wskazują, że częstość występowania otyłości rośnie na całym świecie, wraz z odpowiednim wzrostem liczby pacjentów z nadwagą i otyłością, których dotyczy niepłodność [1, 6]. Okazuje się, że kobiety i mężczyźni z otyłością (wskaźnik masy ciała BMI ≥ 30 kg/m2) mają istotnie wyższe ryzyko niepłodności, a ryzyko to obejmuje również kobiety z niedowagą (w tym przypadku BMI < 20 kg/m2) [1]. W systematycznej pracy przeglądowej i metaanalizie obejmującej 40 badań, w tym 14 randomizowanych kontrolowanych prób klinicznych zaobserwowano, że strategie uwzględniające dietę o obniżonej wartości energetycznej (m.in. redukcja nasyconych kwasów tłuszczowych oraz rafinowanych węglowodanów) i zwiększoną aktywność fizyczną w postaci dodatkowych ćwiczeń w większym stopniu skutkowały zajściem w ciążę, utratą masy ciała i poprawą owulacji u kobiet z nadwagą i otyłością, aniżeli interwencje kontrolne [6].

Podsumowanie

Konkludując niniejszy artykuł, sposób odżywiania jako zasadniczy element stylu życia odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce i leczeniu niepłodności. Ponadto, redukcja zawartości tkanki tłuszczowej na skutek zmian dotychczasowych nawyków żywieniowych i wzrostu aktywności ruchowej u osób niepłodnych z występującą nadwagą lub otyłością prowadzi do znaczącej poprawy licznych parametrów zdrowia prokreacyjnego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Powiązane artykuły

1 Comment

  1. patrycja

    Pomóc może prefert żel wspomagający poczęcie.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *