Blog us   | pl | PLN
0 0,00 zł
 bok@mz-store.pl  +48 22 602 26 41
Since 2005
Powiadom mnie o dostępności
Melatonin Melatonin 1mg 120 kaps.
Swanson
16,00 zł
Magazyn: eu

Melatonin

Wszystkie warianty:

od 3 sztuk tylko: 15,68 zł / szt. -2%

Waga wysyłki: 200g

Jako alternatywę polecamy:

Melatonina 200 kaps.
Melatonina 200 kaps.
MZ-STORE
25,00 zł
16,00 zł z VAT
0,13 zł / porcja
Możemy Ciebie powiadomić kiedy produkt będzie znów dostępny
Zapisz
Opis produktu
  • Pomaga w zwalczaniu różnego pochodzenia zaburzeń snu
  • Uczestniczy w koordynowaniu zegara biologicznego
  • Wspomaga osiągnięcie głębokiego i spokojnego snu
  • Pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie
  • Neutralizuje nadmiar wolnych rodników tlenowych
  • Wspiera prawidłowy metabolizm tkanki kostnej

SWANSON Melatonin to suplement diety zawierający 1 mg melatoniny w 1 kapsułce. Preparat promuje zdrowy i spokojny sen, wpływając korzystnie na jego ilość, jakość oraz czas trwania.

Melatonina jest hormonem o plejotropowym działaniu produkowanym w szyszynce. Melatonina bierze udział w kontrolowaniu czynności zegara biologicznego poprzez regulację rytmów dobowych, a jej wydzielanie zależne jest od pory dnia i nocy oraz pory roku. W cyklu dobowym stężenie melatoniny jest wyższe w nocy, natomiast w dzień utrzymuje się ono na niskim poziomie – światło hamuje jej produkcję. Hormon ten posiada charakterystyczną budowę chemiczną, dzięki której może przekraczać wszystkie bariery biologiczne oddziałując w ten sposób na inne tkanki oraz komórki.

Biosynteza melatoniny zachodzi zgodnie z rytmem okołodobowym wytwarzanym przez endogenny zegar biologiczny, który zsynchronizowany jest z warunkami oświetlenia środowiska. Za wytwarzanie rytmu biologicznego melatoniny odpowiada nadrzędny zegar biologiczny znajdujący się w jądrach nadskrzyżowaniowych położonych w przedniej części podwzgórza (SCN). U większości osób obserwuje się szczytową wartość melatoniny pomiędzy 2 a 4 w nocy, jednakże parametry te cechują się wysoką stabilnością osobniczą i dużym zróżnicowaniem międzyosobniczym.

Metabolizm melatoniny
Melatonina należy do indoloamin, a jej produkcja w szyszynce złożona jest w wielu etapów. Związkiem wyjściowym do syntezy melatoniny jest endogenny tryptofan, który ulegając procesowi hydroksylacji i dekarboksylacji przekształca się w serotoninę. Kolejne reakcje zachodzą przy udziale dwóch niezwykle ważnych enzymów – N-acetylotransferazy serotoninowej (NAT) oraz transferazy hydroksyindolo-O-metylowej (HIOMT), w efekcie których zostaje wyprodukowana N-acetylo-5-metoksytryptamina zwana melatoniną. Melatonina następnie uwalniana jest do krwi, ulega w wątrobie przemianom, a jej metabolity wydalane są przez nerki.

Spadek melatoniny wraz z wiekiem
Wraz z postępującym procesem starzenia organizmu obserwuje się zmniejszenie stężenia melatoniny we krwi. Poziom hormonu szyszynkowego jest niski po urodzeniu, następnie w wieku 5-6 lat osiąga wartości szczytowe, po czym stabilizuje się między 35 a 40 rokiem życia, a po 40 roku życia zaczyna stopniowo się zmniejszać. Największa redukcja amplitudy rytmu melatoniny zachodzi powyżej 70 roku życia, w szczególności u pacjentów cierpiących na chorobę Alzhaimera. Obserwuje się pogłębienie zaburzeń syntezy melatoniny wraz z rozwojem zmian neuropatologicznych oraz niedostatecznym oświetleniem wewnątrz pomieszczeń, w których znajdują się osoby w wieku podeszłym.

Zastosowanie melatoniny w chronobiologicznych zaburzeniach snu
Do chronobiologicznych zaburzeń snu należą: zespół opóźnionej/przyspieszonej fazy snu (ang. delayed/advanced sleep phase syndrome), zaburzenia rytmu sen-czuwanie spowodowane szybką zmianą stref czasowych (choroba trans-atlantycka, jet-lag) oraz pracą zmianową, zaburzenia związane z długością cyklu dobowego rytmu sen-czuwanie inną niż 24 godziny, zaburzenia snu występujące u pacjentów geriatrycznych. Wykazano ponadto, że melatonina działa korzystnie w przypadku zaburzeń snu występujących u osób niewidomych, oraz dzieci upośledzonych umysłowo.

Melatoninozależny system antyoksydacyjny
Jeden z mechanizmów działania melatoniny sprawia, że posiada ona zdolności do neutralizowania nadmiaru wolnych rodników. Zaobserwowano, że melatonina może w sposób pośredni wpływać na aktywację dysmutazy ponadtlenkowej, katalazy oraz peroksydazy glutationowej, a także działać w sposób bezpośredni – dezaktywując reaktywne formy tlenu i azotu. Ponadto metabolity melatoniny uczestniczą w tworzeniu melatoninozależnego systemu antyoksydacyjnego, a melatonina odpowiada również za stymulowanie produkcji glutationu – podstawowego wewnątrzkomórkowego antyoksydantu, który odgrywa istotną rolę w transporcie elektronów mitochondrialnego łańcucha oddechowego. Właściwości te odpowiadają za kluczową funkcję melatoniny w nadciśnieniu tętniczym oraz ochronie układu sercowo-naczyniowego.

Pomoc w redukcji zaburzeń obrotu kostnego
Wykazano, że melatonina może stanowić niezwykle ważny element terapii w przypadku zaburzeń metabolizmu tkanki kostnej. Hormon ten w sposób pośredni może wpływać na obrót kostny regulując poziom różnych substancji uczestniczących w procesie osteogenezy i osteolizy, m.in. kalcytoniny, estrogenów, witaminy D3 czy parathormonu. Ponadto podkreśla się tutaj istotny aspekt redukcji poziomu melatoniny wraz z wiekiem, który prowadzi do kumulacji wolnych kwasów tłuszczowych i zahamowania różnicowania komórek szpiku w osteoblasty na rzecz adipocytów, co może być przyczyną osteoporozy.

Melatonina a produkcja innych hormonów
Odnotowano, że melatonina pełni również rolę w uwalnianiu innych hormonów, m.in. prolaktyny, lutropiny, folitropiny, tyreoliberyny i somatotropiny, a także hormonu adrenokortykotropowego i glikokortykosteroidowego. Ta właściwość melatoniny sprawia, że może ona być również stosowana w celu regulacji gospodarki hormonalnej.

Podsumowując, SWANSON Melatonin to suplement diety, którego korzyści odczują w szczególności osoby mające problemy z zasypianiem oraz innymi zaburzeniami snu. Preparat nie tylko pomaga „otworzyć wrota snu”, ale również dostarcza ochrony antyoksydacyjnej, wspomaga metabolizm kostny oraz uczestniczy w regulacji układu hormonalnego.

Sposób użycia
Producent
Recenzje (0)
Skład
Wielkość opakowania: 120 kapsułekPorcja jednorazowa: 1 kapsułkaIlość porcji w opakowaniu: 120
w 1 kapsułcezawartość%ZDS
Melatonina1 mg*
Pozostałe składniki

Mąka ryżowa, Kapsułka (żelatyna).

Podobne produkty
Najlepiej połączyć z

Ostatnio na blogu

Glicynian magnezu najlepsza forma magnezu

Glicynian magnezu najlepsza forma magnezu

Magnez jest minerałem śladowym wymaganym przez każdą komórkę organizmu i bierze udział w kilkuset różnych reakcjach biochemicznych. Połowa zapasów...

czytaj więcej

Koenzym Q10 eliksir młodości

Koenzym Q10 eliksir młodości

Koenzym Q10 to związek naturalnie występujący w naszym ciele. Wiadomo, że ma działanie przeciwutleniające. Przeciwutleniacze to związki, które mogą...

czytaj więcej

Metabolizm i reverse diet

Metabolizm i reverse diet

Pod pojęciem Reverse Diet na pierwszą myśl przychodzi system odżywiania za sprawą którego jemy więcej niż dotychczas, ale chudniemy. Jednak to tylko...

czytaj więcej

Co to są adaptogeny właściwości

Co to są adaptogeny właściwości

Badania sugerują, że niektóre adaptogeny mogą poprawiać tolerancję na ćwiczenia o wysokiej wytrzymałości , podczas gdy inne mogą potencjalnie radzić...

czytaj więcej

Czego nauczyłem się od najlepszych trenerów i zawodników na świecie

Czego nauczyłem się od najlepszych trenerów i zawodników na świecie

Różni ludzie mają różne preferencje. Jedni z nich są typami samouków, inni wolą chodzić do szkoły i uczyć się w towarzystwie. To samo można...

czytaj więcej

Berberyna korzyści idące za jej suplementacją

Berberyna korzyści idące za jej suplementacją

Berberyna od kilku lat zdobywa uznanie w wielu kręgach specjalistów. Ma na to wpływ szerokie spektrum działania. Prowadzone od 2016 roku...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje

MZKatalog - polecani dietetycy
MZKatalog - polecani trenerzy
MZKatalog - polecane kluby
Trustpilot
Sprawdź również nasze doskonałe oceny na  Opineo
Supps4You LLC
Unit 3 Enterprise Court, Farfield Park Rotherham S63 5DB
sklep@mz-store.pl +48 501 537 027