0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) jest rośliną zielarską (byliną rosnącą dziko lub uprawianą), której surowcem lekarskim jest korzeń kozłka (Radix Valerianae) oraz jego kłącze ( Rhizoma Valerianae cum radicibus), bogaty w liczne składniki aktywne: flawonoidy (hesperydyna, 6-metyloapigenina), terpeny (pinen, felandren), monoterpeny, dwuterpeny, seskwiterpeny (walerenal, maaliol), gflilkozyd trójterpenowy, alkaloidy monoterpenowe, olejek eteryczny, kwasy organiczne, fenole i alkohole oraz sole mineralne, o działaniu uspokajającym (poprawiającym jakość snu), przeciwskurczowym, przeciwpadaczkowym i łagodnie psychotropowym, nie wywołujące skutków ubocznych. W suplementacji sportowej stosowana jako składnik preparatów ułatwiających zasypianie i ułatwiających nocną odnowę biologiczną (zubery hormonu wzrostu)

Dawkowanie:. Zależne od rodzaju surowca 

Sortowanie:
Pokaż na stronie:
MYLABS
99,00 zł

Kompozycja poprawiająca jakość snu. Przyspiesza regenerację, działa relaksująco.

Kupuję
Healthlabs
99,00 zł

Wieloskładnikowy preparat z melatoniną. Pomaga zapaść w głęboki, spokojny sen.

Kupuję
Pet Relaxant Chwilowo brak
Now Foods
75,00 zł

Naturalny preparat uspokajający oraz nasenny w formie zdatnych do żucia tabletek, dedykowany zwierzętom.

Powiadomienie
B-Complex Długotrwale niedostępny
Biotech Usa
38,00 zł

Zaawansowany B-kompleks wzbogacony o inne witaminy, minerały oraz substancje o działaniu prozdrowotnym.

Powiadomienie

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) to bylina przynależąca do rodziny kozłkowatych. Naturalnym obszarem jej występowania jest Europa, Japonia, Azja Zachodnia i Ameryka Północna. Roślinę można spotkać na terenach podmokłych – torfowiskach, wilgotnych łąkach, w gęstych zaroślach. Kozłek lekarski jest też powszechnie uprawiany, a pozyskany z upraw surowiec (kłącza i korzenie) wykorzystuje się do celów leczniczych. Ma on pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Ponadto jest jednym z najbardziej znanych ziołowych środków wspomagających dobry sen.  

   Kozłek lekarski – skład fitochemiczny 

Surowcem farmakopealnym jest korzeń i kłącze kozłka lekarskiego. Kłącze jest krótkie, zakończone licznymi, cienkimi korzeniami, które upodabniają roślinę do koźlej brody. Skład fitochemiczny surowca może być różny, a zależy m.in. od odmiany rośliny, czasu zbioru i sposobu suszenia. Za najistotniejsze związki bioaktywne uznaje się irydoidy estrowe zwane walepotriatami. Drugą, ważną grupą substancji czynnych są składniki olejku eterycznego (m.in. walerenol). Kłącze jest też zasobne we flawonoidy i estry kwasy walerianowego oraz izowalerianowego, które dodatkowo odpowiadają za specyficzną woń wysuszonego surowca. Specjaliści przekonują, że właściwości rośliny wynikają z synergistycznego działania wielu substancji, a nie z obecności jednego, konkretnego związku chemicznego. 

   Kozłek lekarski – lecznicze właściwości

Wyniki badań naukowych dowodzą, że roślina wspomaga zdrowie psychiczne, ma właściwości sedatywne, przeciwlękowe i ułatwia zasypianie. Dobrze sprawdza się w okresach dużego stresu i napięcia. Ponadto preparaty na bazie kozłka lekarskiego promują zdrowie układu pokarmowego i mogą redukować łagodne objawy zaburzeń gastrycznych. Kozłek lekarski ma też zbawienny wpływ na zdrowie układu krążenia.  

   Kozłek lekarski – preparaty  

Preparaty na bazie kozłka lekarskiego potocznie określane są mianem waleriany. Zwykle mają postać płynu, który zawiera alkoholowy wyciąg z surowca (tzw. krople walerianowe). Dostępne są również tabletki i kapsułki na bazie suszonych kłączy rośliny. Kozłek lekarski jest często łączony z innymi ziołami o działaniu uspokajającym, np. z melisą, szyszkami chmielu czy passiflorą. 

    Kozłek lekarski – dawkowanie  

Nie ma jednoznacznych wytycznych odnośnie dawkowania preparatów na bazie kozłka lekarskiego. W badaniach naukowych z udziałem osób dorosłych stosowano dawki rzędu 300-600 mg dziennie przez okres 6 tygodni. Sugeruje się, że długotrwałe zażywanie kozłka lekarskiego potencjalnie może mieć działanie uzależniające, dlatego suplementacja nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące z rzędu. 

Ostatnio na blogu

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich...

czytaj więcej

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Każdego roku zwiększa się świadomość społeczna, na temat wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia...

czytaj więcej

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

Idąc za ciosem postanowiliśmy po raz drugi zbadać suplement Ultra Fish Oil marki Apollo’s Hegemony celem weryfikacji jakości. Pierwsze badania były...

czytaj więcej

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu – kortyzolem. Istnieje wiele...

czytaj więcej

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Gdyby wśród przypadkowych osób przeprowadzić ankietę dotyczącą „najzdrowszych roślin znanych...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje