Popularne artykuły

BO NAJWIĘCEJ WITAMINY MAJĄ POLSKIE DZIEWCZYNY!
Blogi Treningowe

BO NAJWIĘCEJ WITAMINY MAJĄ POLSKIE DZIEWCZYNY! 

11693937_454278851407538_7443587143073249526_n

Temat zacny i bardzo kontrowersyjny: SUPLEMENTACJA!

Kobietki,mam pytanie! Która z Was wspomaga się suplementacją? Ja tak i jestem do niej w 100% przekonana! Dlaczego? Suplementy stanowią idealne dopełnienie diety! Używane są w celu pokrycia większego zapotrzebowania na określone mikro i makroskładniki organizmu obciążonego regularnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym,umożliwia stopniowe, coraz lepsze przystosowanie się do danego wysiłku. Nie oszukujmy się, w dobie współczesnej maksymalnie przetworzonej żywności niedostatki tych mikro/makroskładników są, więc suplementacja wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla każdej intensywnie trenującej Kobietki! A teraz Drogie, już przekonane do moich racji, Kochane Baby pochwalę się co i dlaczego biorę Ja (a co!).

BCAA

Aminokwasy rozgałęzione, należą do nich leucyna,izoleucyna i walina. Wszystkie one należą do aminokwasów, których Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntezować, mówiąc prościej Kobietki - muszą być dostarczone z zewnątrz.Dlaczego BCAA? Z kilku bardzo ważnych względów!

stanowią główny budulec mięśni

- są potrzebne do regeneracji mięśni po treningu ( trening zaburza równowagę organizmu, jest to okres w którym zużywanych jest więcej białek ustrojowych i mięśniowych. Jeśli chcemy, aby wysiłek spowodował jak najmniejsze zniszczenia w mięśniach, musimy dostarczyć mu zapas głównego budulca , czyli BCAA!)

BCAA są ważnym źródłem energii dla mięśni

- gdy organizm wyczerpie dostępne źródła energii (ATP,glikogen) zaczyna „spalać” w celach energetycznych własne aminokwasy a szczególnie BCAA, stąd ważne jest by je uzupełniać!

BCAA zmniejsza odczucie zmęczenia

- BCAA blokują przedostawanie się tryptofanu (aminokwas) do mózgu, gdzie przekształcany jest w serotoninę która wpływa na organizm „nasennie”. Wysokie stężenie BCAA może opóźnić moment wystąpienia znużenia, przedłużyć zdolność do wysiłku.

ODŻYWKA WYSOKOBIAŁKOWA

Często trudno zadbać, aby posiłek zwierał odpowiednią ilość białka, z pozyskaniem węglowodanów jest o wiele prościej. Odżywki więc stanowią doskonałe uzupełnienie diety o pełnowartościowe białko! Nie tylko kalorie kształtują naszą sylwetkę Babeczki, dla Nas najważniejsza jest informacja skąd one pochodzą! Zwiększając ilość białka kosztem węglowodanów, zwiększamy pulę wydatków energetycznych, ponieważ białeczko jest składnikiem mocno ciepłotwórczym. Oznacza to,że organizm potrzebuje więcej energii aby strawić i przyswoić białko, niż ono samo je dostarcza. No i jeszcze jedno... Większość Babeczek to łakomczuchy jeśli chodzi o słodkości (taaak ja też). Z jednej strony dieta, marzenia o idealnej sylwetce, z drugiej zaś ekstaza posłodyczowa... i jak tu żyć! Odżyweczki białkowe dostępne w sklepach posiadają ogromne walory smakowe i stanowić mogą ekwiwalent pysznych słodkości, z których tak często ciężko Nam zrezygnować.

KREATYNA

Kreatyna to suplement pozwalający zwiększyć możliwości siłowe. Niby brzmi bardzo prosto: zwiększasz siłę, dzięki czemu Twoje mięśnie stają się większe. W rzeczywistości aby tak było, trzeba spełniać jeszcze kilka dodatkowych warunków, w przeciwnym razie efekt suplementacji kreatyną będzie dość mizerny. Kretyna = siła, jednak od Ciebie Kobietko zależy, w jaki sposób wykorzystasz wypracowaną na jej bazie siłę! Jeśli dostarczysz odpowiednie ilości składników odżywczych, wysiłek będzie odpowiednio intensywny to Nasze mięśnie będą miały warunki do wzrostu.

Tyle jeśli chodzi o suplementację! Jest jeszcze jednak coś o czym chciałabym napomnieć Kobietki, bo suplementy mające poprawić jakość Naszej sylwetki to jedno a witaminy i minerały to drugie! Wiadomo nie od dziś,że „najwięcej witaminy mają Polskie Dziewczyny”! Owszem! Ale dziś to już nie wystarczy, szczególnie gdy regularnie wylewasz litry potu na siłowni! Dieta to nic innego jak bilansowanie pożywienia pod kątem składników pokarmowych. Kobietka trzymając dietę ze skrupulatnością oblicza kaloryczność,zawartość składników odżywczych w diecie, a czyni to, bo wie że dieta to równorzędny kompan treningów i bez niej nigdy nie osiągnie wymarzonej sylwetki! Czy to jednak wystarczy? Jesteś pewna,że dostarczasz wymaganą ilość witamin i minerałów? Pamiętaj Kobietko,że człowiek aktywny fizycznie ma większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały, a dzisiejsze artykuły spożywcze, jakże bardzo przetworzone zaczynają być coraz bardziej ubogie pod względem zawartości witamin i minerałów. Ja do swojej dietki dorzucam jeszcze:

-kwasy tłuszczowe omega 3 (prawidłowe funkcjonowanie mózgu,układu krążenia,serca)

-wapń (reguluje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe,budulec kości)

-magnez (wpływa na pobudliwość i kurczliwość tkanki mięśniowej)

-cynk (niezbędny do produkcji wielu hormonów:insuliny, testosteronu, hormonu wzrostu, odpornośc organizmu)

-wit.B (odgrywa rolę w procesach przemiany materii)

-antyoxydanty (ochrona przed działaniem wolnych rodników)

Reasumując drogie Panie, trening ma Nam dawać zarówno piękną sylwetkę (a za tym idzie również większe poczucie własnej wartości, lepsze samopoczucie) ale i zdrówko i siłę, a żeby to osiągnąć podejdźmy do tematu mądrze i jeśli jest możliwość wsparcia się suplementami,witaminami i minerałami to why not? Be strong Baby 🙂

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *