Popularne artykuły

Cissus Quadrangularis – właściwości
Suplementacja

Cissus Quadrangularis – właściwości 

Cissus quadrangularis - to roślina stosowana od wieków w medycynie indyjskiej. Ze względu na swoje właściwości używana jest po dziś dzień, jako środek wspomagający terapię wielu schorzeń. Ekstraktom ze wspomnianej rośliny przypisuje się właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Działanie przeciwbólowe udowodniono dla różnych przypadłości, wśród których na uwagę sportowców zasługuje przede wszystkim zmniejszanie bólu stawów występującego u osób aktywnych fizycznie. Określono, że czas działania przeciwbólowego ekstraktów z Cissus quadrangularis wynosi 2-4 godziny, a jego skuteczność w omawianej materii przyrównywana została do skuteczności kwasu salicylowego (aspiryna).
Badając zdolności przeciwzapalne, siłę działania jego ekstraktów przyrównano zarówno do aspiryny, jak i ibuprofenu. Wspomniane właściwości prawdopodobnie stanowią wynik hamowania: cyklooksygenazy oraz lipooksygenzay, enzymów uczestniczących w rozwoju stanu zapalnego. Sugeruje się tym samym, że jest on podwójnym inhibitorem szlaku metabolicznego kwasu arachidonowego.
Dobra skuteczność działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego ekstraktów z Cissus quadrangularis idzie w parze z dużym bezpieczeństwem ich stosowania.

JAK TO SIĘ MA DO OSÓB AKTYWNYCH FIZYCZNIE?

Urazy, nadwyrężenia, kontuzje... to nieodzowny „towarzysz broni” osób aktywnych fizycznie. Dla niektórych lekki ból jest korzystny, czy też motywujący. Większość jednak nie potrzebuje takowych ekstremalnych odczuć, uniemożliwiających wręcz niekiedy dalsze działanie. Cissus quadrangularis stanowi dość dobrą alternatywę dla często stosowanych w takich sytuacjach (szczególnie przy bólach stawów i więzadeł) niesterydowych leków przeciwzapalnych, które stosowane w dłuższej perspektywie czasu wykazują wiele niekorzystnych skutków ubocznych. Oczywiście nie jest to panaceum na całe zło, ale może pomóc skutecznie rozprawić się z bólem i stanami zapalnymi towarzyszącymi zarówno drobnym urazom, jak i cięższym kontuzjom.

  Cissus quadrangularis poza wcześniej opisanymi właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi ceniony jest dodatkowo, a może bardziej trafnie byłoby napisać - szczególnie, za utrzymanie prawidłowej masy kości oraz przyspieszenie gojenia złamań, pęknięć itp. urazów dotyczących układu szkieletowego. Cissus wydaje się nie mieć większego wpływ na kości u osób, których organizm nie ma problemów z utrzymaniem jego odpowiedniej struktury. Działanie prozdrowotne omawianej rośliny ujawnia się natomiast w momentach patologicznych tj. złamania, pęknięcia, mikrourazy, czy też zmiany gospodarki hormonalnej (np. po menopauzie). Wykazano, że jego ekstrakty poprawiają mineralizację kości oraz przyspieszają regenerację pęknięć, zmniejszając tym samym czas rekonwalescencji o ok 33%. Zmniejsza on także niekorzystny wpływ kataboliczny kortykosteroidów, stosowanych do obniżania odczucia bólu. Posłużyć może także jako uzupełnienie terapii zmniejszające ilość przyjmowanych w omawianych przypadkach leków o dużych skutkach ubocznych. Mechanizm działania Cissus cissusquadrangularis opiera się w głównej mierze na zmniejszeniu tworzących się w nadmiernych ilościach cytokin prozapalnych IL-1, IL-6 i TNF-α, odpowiedzialnych m.in. za aktywację osteoklastów (komórki kościogubne) oraz resorpcję kości, która w nadmiarze prowadzić może do osteoporozy. Wywiera on istotny wpływ na aktywację ścieżek anabolicznych, umożliwiających odbudowę i wzrost kości. Wpływa na funkcjonowanie gospodarki mineralnej, z czego najbardziej zauważalny jest wpływ na gromadzenie wapnia w kościach. Sprzyja gromadzeniu mukopolisacharydów w miejscu tworzenia kości. Przy jego podawaniu zaobserwowano wzrost stężenia leptyny w organizmie, dla której ustalono istotny wpływ na proces przebudowy kości oraz utrzymanie masy kostnej w dobrym stanie. Tym samym ilość mechanizmów na które wpływa Cissus może być o wiele bardziej wielokierunkowy, aniżeli początkowo przypuszczano. Analizy fitochemiczne rośliny wskazują na obecność istotnej ilości wapnia, witaminy C, β-karotenu oraz niektórych flawonoidów, dla których to substancji wykazano korzystny wpływ na układ kostny. Największy udział we właściwościach Cissus quadrangularis przypisuje się zawartym w roślinie flawonoidom.

  Niestety większość badań dotyczących omawianego zagadnienia prowadzonych jest na zwierzętach (myszy, króliki, psy), a nie na ludziach. Tym samym pozostaje nam zawierzyć, że działanie to jest przynajmniej tak samo skuteczne jak powyżej opisano oraz opierać się na doświadczeniach i efektach uzyskiwanych m.in. w medycynie ajurwedyjskiej (indyjski system medycyny niekonwencjonalnej zapoczątkowany w starożytności).
  Dobrze jest mieć czasem jakąś alternatywę....

  Suplementy z Cissus Quadrangularis

  Literatura:
  1. Banu J., el al.: Inhibition of Bone Loss by Cissus quadrangularis in Mice: A Preliminary Report. J Osteoporos. 2012;2012:101206. doi: 10.1155/2012/101206. Epub 2012 Jun 21.
  2. Mishra G., et al.: Pharmacological and Therapeutic Activity of Cissus quadrangularis: An Overview, J Adv Pharm Technol Res 2010 Apr-Jun; 2 (2): 1298-1310.
  3. Muthusami S., et al.: Cissus quadrangularis augments IGF system components in human osteoblast like SaOS-2 cells. Growth Hormone & IGF Research. 2011;21(6):343–348.
  4. Muthusami S., et al. Effects of Cissus quadrangularis on the proliferation, differentiation and matrix mineralization of human osteoblast like SaOS-2 cells. Journal of Cellular Biochemistry. 2011;112(4):1035–1045.

  Autor: Adrian Buniak (Supplementation Strategy)

   

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *