Homocysteina, a kompleksy witamin z grupy B

Poprzednio opublikowaliśmy artykuł dotyczącyfolianu (kwas folinowy i 5-MTHF), w którym przedyskutowaliśmy kwestię tego, że koenzymy folianowe są dużo bardziej skuteczne w porównaniu do syntetycznej formy kwasu foliowego. W dzisiejszym artykule, spojrzymy głębiej na to, jak homocysteina jest kształtowana z metioniny, jak genetyka wpływa na ścieżki metaboliczne i jak witaminy z grupy B mogą być wykorzystane w szlakach metabolicznych.

Jednym ze sposobów, w jaki możemy spojrzeć na szlaki metaboliczne metioniny (jako niezbędnego aminokwasu) jest to, że zapewnia ona organizmowi możliwość przekształcenia aminokwasu zawierającego siarkę do cysteiny i jej kluczowych produktów ubocznych – glutationu, tauryny i siarczanów albo pozwala na remetylację z powrotem do metioniny z użyciem cyklu folianowego lub ścieżek trimetyloglicyny (betainy).

Rysunek 1 pokazuje te szlaki metaboliczne, łącznie z witaminami wymaganymi na każdym etapie, takimi jak witamina B6 (jako P-5-P), metyokobalamina i 5-metylotetrahydrofolian (5-MTHF). Dodatkowo, ukazuje on kluczowe enzymy produkowane przez organizm na każdym kroku. Te enzymy to CBS (beta-syntaza cystationinowa), BHMT (metylotransferaza betaina-homocysteina), MS (metylotransferaza homocysteinowa) i MTHFR (reduktaza metylenotetrahydrofolianu).

Rysunek 1. Szlaki metaboliczne w metabolizmie metioniny I homocysteiny

KWESTIE ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z WYSOKIM POZIOMEM HOMOCYSTEINY

Niezwykle istotne jest aby różne szlaki metaboliczne poprawnie funkcjonowały w celu utrzymania homocysteiny na zdrowym poziomie (6–8 µmol/L). Niestety, wysokie poziomy homocysteiny w organizmie (10–20 µmol/L) są czynnikiem zagrożenia dla wielu stanów chorobowych, takich jak:

  • Większe zagrożenie problemami z sercem, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zawał, wylew, wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca, zawyżony poziom cholesterolu. Spowodowane jest to zwiększonym stanem zapalnym, czasami z powodu spontanicznego krzepnięcia krwi i zatorów w głównych tętnicach.
  • Zaburzenia umysłowe, takie jak depresja, niepokój, zaburzenia dwubiegunowe i inne problemy zdarzają się częściej pośród ludzi z wysokim poziomem homocysteiny.
  • Migreny i bóle głowy u znacznej części populacji.
  • U osób, które cierpią na podwyższony poziom homocysteiny z powodu niedoborów żywieniowych, mogą również się pojawić się: anemia, lekki i silny ból, utrata włosów, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ARMD), spowolnienie rozwoju i wady wrodzone.
  • Większe ryzyko demencji, choroby Alzheimera, atrofii mózgu i innych problemów poznawczych.
  • U dzieci, szkieletowe i rozwojowe zaburzenia, takie jak skrzywienie kręgosłupa czy kurza klatka piersiowa. Niektórzy pacjenci są bardzo wysocy i szczupli, a inni mogą mieć również bardzo długie, chude palce u nóg i rąk.
  • Problemy behawioralne, takie jak ADHD, autyzm i inne problemy z uczeniem się.

ROLA GENETYKI W METABOLIZMIE HOMOCYSTEINY

Ponad 10 lat temu nie pytano jak genetyka wpływa na metabolizm homocysteiny. Jednakże, w ostatnich latach badania DNA rozwinęły się na tyle, że teraz są dostępne dla każdego (na przykład test genetyczny Bodysync).

Zapewne każdy sporo słyszał o MTHFR (reduktaza metylenotetrahydrofolianu). Ten gen jest zaangażowany w metabolizm folianu i ogrywa główną rolę w procesach metylacji, takich jak naprawa czy budowanie nowych DNA w dzielących się komórkach.

Na drodze remetylacji w konwersji homocysteiny do metioniny, MTHFR ogrywa kluczową rolę w zamianie folianu w 5-MTHF, który jest niezbędny wraz z B12 jako metylokobalaminą, żeby konwersja mogła mieć miejsce.

Genetyczne odmiany MTHFR zostały szczegółowo przebadane. Z wielu odmian, jednymi z najbardziej znaczących zdają się być odmiany C677C, takie jak C677T (heterozygotyczna) lub T677T (homozygotyczna). Wariant heterozygotyczny pojawia się u 30-50% populacji i powoduje mniej efektywną konwersję kwasu foliowego do 5-MTHF. Z drugiej strony, homozygotyczna odmiana pojawia się u 10% populacji i może powodować silne efekty z powodu konwertowania małej ilości homocysteiny z powrotem do metioniny.

Inną odmianą MTHFR jest A1298A. Te odmiany obejmują A1298C i C1298C i będą miały podobny efekt do C677C.Wydało mi się to interesujące kiedy ostatnio analizowałem wyniki testu genetycznego Bodysync, ukazujące odmianę A1298C (heterozygotyczną), co oznacza, że nie można efektywnie konwertować homocysteiny z powrotem do metioniny.Te wyniki wskazuję, że nalezy zażywać wyższe dawki metylokobalaminy i 5-MTHF.

ZNACZENIE FORMY KOENZYMU I ODPOWIEDNIA DAWKA WITAMIN Z GRUPY B

Wiele witamin z grupy B dostępnych na rynku w dzisiejszych czasach jest oferowanych niestety w formie syntetycznej. Organizm może efektywnie skorzystać jedynie z naturalnej formy koenzymu. Na przykład, organizm potrzebuje witaminy B6 w formie P-5-P (fosforanu pirydoksalu), folianu w formie 5-MTHF, a witaminę B12 w formie metylokobalaminy dla poprawnego metabolizmu metioniny. W niektórych przypadkach organizm może skorzystać z formy syntetycznej pirydoksyny HCl, kwasu foliowego i cyjanokobalaminy, ale kosztuje o go to sporo (jeśli chodzi o czas i energię), bo musi przekształcić formy syntetyczne w formy koenzymu.

Do powszechności syntetycznych witamin z grupy B należy też dodać fakt, że genetyczne niedobory są powszechniejsze niż wcześniej zakładano i staje się jasne, że forma koenzymu witamin B w odpowiednich dawkach jest bardzo ważna.

Oczywiste jest, że najlepiej będzie włączyć jak najwięcej form koenzymów do suplementów odżywczych. Na przykład produkty Seeking Health, Jarrow Formulas czy Doctor's Best zawierają koenzymy witamin z grupy B. Jest to niezbyt częstą praktyką w większości formuł multiwitaminowych na rynku. Z tego powodu, tee suplementy są idealnie nakierowane na zapobieganie i rozwiązywanie większości problemów genetycznych dotyczących homocysteiny.

Gdy w grę wchodzą zróżnicowania genetyczne, o których wspomniano powyżej, dostarczenie stosunkowo wyższych dawek koenzymów witamin z grupy B, które spełniają ważne funkcje w organizmie zdaje się być konieczne.

Co interesujące, wiele innych składników odżywczych jest zaangażowanych w szlaki obejmujące metioninę i homocysteinę, a są to cynk, magnez i witamina B2. Znajdujące się w tym artykuleformuły z koenzymami witamin B1, B2 i B6 są polecane dla wsparcia pełnychpotrzeb odżywczych. Wreszcie, odkryto, że NAC (N-acetyl L-cysteina) może znacznie obniżyć poziom homocysteiny (do 50%) prawdopodobnie ponieważ zapewnia organizmowi znakomite źródło cysteiny bez potrzeby korzystania z metioniny.

PODSUMOWANIE

W tym artykule pokazaliśmy wartość korzystania zwysokiej jakości koenzymów witamin z grupy B w celu rozwiązania problemów zdrowotnych związanych z wysokim poziomem homocysteiny w organizmie. Istnieje równiez wiele innych suplementów obniżających jej poziom, szerszy wybór znajduję się tutaj.

Tagi: b complex, folian, homocysteina, kwas foliowy, methyl b12, mthfr, pirodyksyna, witamina b