Popularne artykuły

Jaka bielizna na siłownię?
Sexy athletic girl working out in gym. Fitness woman doing exercise.
Trening

Jaka bielizna na siłownię? 

Wybór odpowiedniej bielizny na siłownię nie jest taki prosty, jak mogłoby się nam wydawać. Każda bielizna zdaje się mieć tyle samo wad, co i zalet. Rozpatrzmy zatem wybór odpowiedniego biustonosza (topu) treningowego oraz dołu, czyli majtek. 

Wydawałoby się, że wybór stroju na siłownię to najmniej ważna rzecz, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że są inne bardzo ważne kwestie, jak chociażby technika, odpowiedni trening, odpowiednia progresja i tak dalej. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że dobry strój też wpływa na jakość treningu, a często i na samopoczucie oraz motywację, zwłaszcza u kobiet. Biorąc pod uwagę pierwszą część, czyli wpływ na jakość treningu, warto zaznaczyć, że dobrze dobrane leginsy, bielizna i biustonosz, pozwolą nam się cieszyć pełną swobodą ruchów, brakiem obtarć i sprawią, że wszystko pozostanie na swoim miejscu.

Jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?

Tutaj Cię zaskoczę - w grę nie wchodzi wygląd, a funkcjonalność. Oczywiście, nie oznacza to tego, że ma być on brzydki. Chodzi po prostu o to, by nie kierować się jedynie wyglądem i tym, czy jest on "modny". Biustonosz ma spełniać kilka funkcji:

  • ma trzymać dobrze biust,
  • ma dobrze zbierać biust i ładnie go układać,
  • ma minimalizować wstrząsy,
  • powinien dbać o bezpieczeństwo biustu.

Biust to dość ważny obszar ciała u większości kobiet. Im większy, tym bardziej trzeba o niego dbać, żeby po prostu nie opadał przedwcześnie. Niestety, wiele topów treningowych, które po prostu wyglądają, albo upychają biust, powodując, że wydaje się on większy, nie spełniają żadnych wymogów, wymienionych powyżej. Bieganie, skakanie, wskakiwanie na pudło, trening z linami, tabata, trening cardio, trening fitness - to wszystko powoduje, że piersi są narażone na przemieszczanie się, a co za tym idzie - rozciąganie skóry i opadanie (z powodu ich ciężaru). Oczywiście, naturalnie dzieje się to i tak z wiekiem, ale chyba nie warto przyspieszać tego procesu i zadbać o swoje piersi.

Wybierz taki biustonosz, który będzie odpowiednio leżał, będzie dobrze dopasowany i będzie mocno trzymał Twój biust. Nie warto na tym oszczędzać lub kupować coś ze względu na wygląd. Pamiętaj, że takie zwykłe, materiałowe topy dość szybko się zużywają i rozciągają, a efekt dobrego trzymania zaobserwujesz jedynie przy kilku pierwszych treningach, zwłaszcza jeśli jesteś osobą z nieco większym biustem. Wiadomo, że ciężko odnieść miseczkę A do miseczki C+, jednak o biust warto dbać bez względu na jego rozmiar.

Jakie wybrać majtki na siłownię?

Jak się okazuje, wybór majtek na siłownię również nie jest taki oczywisty. Idąc na trening zmieniamy spodnie na leginsy, zmieniamy biustonosz na sportowy, zakładamy nową bluzkę, ale zazwyczaj nie zmieniamy bielizny. Kiedy na siłownię udajemy się po całym dniu pracy czy uczelni, nie jesteśmy już tak świeże, jak byłyśmy rano. To dość naturalne, że w ciągu dnia nagromadzają się bakterie i ciężko tego uniknąć, bo taka jest po prostu fizjologia. Dobrze jest zatem zmienić bieliznę na świeżą, by uniknąć przemieszczania się bakterii, co może spowodować np. zapalenia pęcherza moczowego lub inne podobne schorzenia.

Zatem pierwszy punkt to zmiana bielizny na świeżą. Jaki jest kolejny ważny aspekt? Rodzaj bielizny. Najlepiej jest mieć dostosowaną do treningów, z oddychającego i dobrze przylegającego materiału. Dzięki temu unikniemy przesuwania się majtek, co zapobiegnie migracji bakterii, ale nie tylko. Unikniemy również obtarć czy podrażnień, co niestety pojawia się dość często.

Dobrą propozycją jest odpowiednio dobrana bielizna bezszwowa (a najlepiej dedykowana sportowa, z odpowiedniego materiału). Nie muszą to być też stringi, które najmniej nas chronią przed infekcjami. Wystarczy, że będą to figi, ponieważ przy tego typu majtkach, nie będą się one odznaczać pod leginsami. Warto na pewno postawić na ten rodzaj komfortu w trakcie treningu.

Podsumowanie

Jak widać, wybór bielizny i też wyżej wspomnianych leginsów, nie jest prostą kwestią. Wydaje się to błahe, ale warto zadbać o te aspekty, żeby poprawić jakość swojego treningu i zadbać o swoje zdrowie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *