Popularne artykuły

Jaki ryż wybrać?
Blogi Treningowe

Jaki ryż wybrać? 

mz facebook

Od wielu lat na siłowniach panuje przekonanie że ryż i kurczak to pewna droga do rozwoju masy mięśniowej oraz utraty tkanki tłuszczowej.
Nie jako jest to prawdą, ale tak naprawdę gamę produktów o nazwie "ryż" mamy bardzo szeroką, która nie ogranicza się tylko do ryżu białego czy brązowego. Przedstawimy dziś kilka z nich, te najpopularniejsze w naszym kraju.

Ryż biały jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem. Posiada około 70-75% węglowodanów, w tym bardzo małą ilość cukrów <1%.
Kaloryczność to około 330 kcal dla 100 gramów przed ugotowaniem. Warto wiedzieć że biały ryż to odmiana "oczyszczana" przez co traci szereg składników odżywczych.
Ryż biały paraboliczny to ryż, który przed zbiorem zostaje poddany działaniu pary wodnej pod ciśnieniem, dzięki czemu większość składników zostaje w ziarnie, nie w łupinie jak w zwykłej odmianie białego.

Ryż brązowy to drugi bardzo dobrze znany rodzaj, ze względu na podział kolorystyczny. Budowa ziarna jest bardziej złożona ponieważ ma łuskę pod którą znajdują się bogate wartości. Odmiana ta posiada około 300% więcej błonnika w porównaniu do białego. Dwukrotnie większa ilość witaminy E oraz witamin z grupy B stawia go dużo wyżej od poprzednika. Posiada delikatny orzechowy kolor oraz aromat. Posiada również nieco niższą kaloryczność (zależne od producenta).
Ryż brązowy posiada niższy indeks glikemiczny, jest dłużej trawiony i zapewnia sytość na dłużej.

Ryż basmati to odmiana biała, która po ugotowaniu cechuje się długimi i cienkimi ziarnami, dodatkowo nie sklejają się. "Basmati" oznacza "pachnący", posiada więc bardzo przyjemny orzechowy aromat. Jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego ryżu białego. Posiada również wyższe ilości składników mineralnych.

Ryż jaśminowy jest odmianą ryżu pochodzącego z tajlandii jest uważany za najszlachetniejszy z wszystkich odmian. Ma śnieżnobiały kolor i delikatny jaśminowy aromat dzięki czemu stanowi świetny dodatek do dań. Posiada zbliżone wartości odżywcze do poczciwego ryżu białego.

Ryż dziki jest plonem rośliny nazywanej owsem wodnym. Jest bardzo bogaty w minerały i witaminy. Pod tym względem jest nawet lepszy niż odmiana brązowa. Zawiera dużo białka, witamin z grupy B, fosforu oraz potasu. Ma silny orzechowy posmak, więc najczęściej spożywa się go jako dodatek do ryżu białego, bądź jako mieszanka kilku odmian. Minusem jest długi czas gotowania.

Podsumowując podczas redukcji, gdzie ćwiczymy niezwykle intensywnie oraz posiadamy ograniczoną podaż kalorii wybieramy ryż brązowy lub dziki. Pozostałe odmiany możemy używać jako źródła węglowodanów w diecie oraz jako alternatywy dla ryżu białego.

Smacznego.

rodzajryszu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *