Rybozyd nikotynamidu – czy można nim przyspieszyć regenerację potreningową?

Avatar

Rybozyd nikotynamidu (NR), będący analogiem witaminy B3, jest wysoce efektywnym związkiem w podwyższaniu statusu cząsteczek NAD+ w organizmach. Oznacza to, że stosowanie NR powoduje wzrost ilości NAD+, gdzie ten poprawia funkcjonowanie komórek wpływając dodatnio na ich procesy energetyczne, co w teorii przekłada się na szereg korzyści, w tym te związane ze skutkami starzenia się komórek.

Wiele osób wykonujących regularnie trening siłowo, zwłaszcza tych po 40 roku życia raportuje, że stosowanie przez nich NR poprawia ich regenerację pomiędzy sesjami treningowymi i to znacząco. Pewne badania mogą tłumaczyć i potwierdzać zjawisko przyspieszonej regeneracji potreningowej wynikającej ze stosowania NR.

BADANIA

W jednym z takich badań [1] naukowcy podali zarówno młodym jak i starom osobnikom myszy 400 mg NR na każdy ich kilogram masy ciała. To bardzo duża dawka i najprawdopodobniej nawet niepotrzebnie duża, bo w przeliczeniu na ludzki ekwiwalent jest ona równa 3-4g na dobę, gdzie zazwyczaj efekt robi kilkaset mg. W badaniu uczestniczyły również gryzonie, które stanowiły grupę kontrolną i nie otrzymały preparatu. Myszy, które otrzymywały NR żyły dłużej od tych z grupy kontrolnej.

Co ciekawe, suplementacja spowodowała nie tylko wzrost stężenia NR w komórkach mięśniowych badanych gryzoni, ale również ilość komórek macierzystych. Gdy myszy zaczynały starzeć się wiekowo, te otrzymujące NR były silniejsze. Skąd taki stan rzeczy? NR zwiększa aktywność genów, który koduje białko naprawiające uszkodzone jądra komórkowe – mitochondria. Można więc powiedzieć, że NR stymuluje naprawę komórkową poprzez aktywację tzw. prohibityny. Aktywność prohibityny spada wraz z postępującym wiekiem, stąd im bardziej zaawansowany wiek, tym wolniejsze tempo regeneracji. Zatem NR pozwala regenerować się odczuwalnie szybciej w przypadku organizmów, które w znaczącym stopniu się już zestarzały.

To jednak nie wszystko w kontekście doniesień o odmładzających komórki własnościach NR. Inne doświadczenie [2] wykazało, że może wpływać na ilość spalonej energii przez komórki mięśniowe, co sprzyja również redukowaniu nadmiernej masy ciała. Znów do celów eksperymentu posłużyły gryzonie, gdzie podawano im 400 mg na każdy kg masy ciała. W rezultacie myszy, które otrzymały suplement wykazywały mniejszy wzrost masy ciała w postaci tkanki tłuszczowej w wyniku obfitego karmienia, a także większe zużycie tlenu, co przekładało się na ilość spalonych kcal. Po 12 tygodniach karmienia myszy i doprowadzenia ich do otyłości wykonano test sprawnościowy, w którym myszy miały biegać tak długo, aż dojdzie u nich do wyczerpania energetycznego.

I tu znów podaż NR wywołała korzystne zmiany, gdyż myszy, które otrzymywały preparat mogły biegać zdecydowanie dłużej. Warto wspomnieć, że dopatrzono się również innej, bardzo ciekawej zmiany – podaż NR zwiększyła temperaturę ciała w chłodnym otoczeniu, zmniejszając szansę wychłodzenia. Inną korzystną zmianą był wzrost mitochondriów. Tym samym NR wywołał znaczące zwiększenie produkcji energii przez komórki, co szczególnie powinno zainteresować sportowców.

W przypadku ludzi, efektywna i bezpieczna dawka, jak wynika z innego badania [3], wynosić będzie około 3 mg na każdy kilogram masy ciała.

PODSUMOWANIE

Suplementacja rybozyd nikotynamidu może stanowić bardzo skuteczną kurację anty-agingową. Wciąż co prawda mało wiemy na temat tego związku i brakuje badań na ludziach, ale za to nie brakuje pozytywnych relacji osób stosujących ten preparat, które potwierdzone są na ten moment badaniami na zwierzętach. Owa substancja pozwala zachować sprawność komórek w starszych organizmach na poziomie zbliżonym do młodych organizmów, co jest wynikiem pobudzenia enzymów, których aktywność spada wraz z wiekiem.

Tak więc sportowcy, którzy już od dawna nie mają 20 lat mogą najprawdopodobniej oczekiwać tempa regeneracji podobnego do tego, gdy byli młodsi i większego poziomu energii na treningu. Poza tym, dochodzi szereg korzyści zdrowotnych, wyższe spalanie kcal co może stanowić dodatkowy, bardzo mocny argument za stosowaniem rybozydu nikotynamidu.

 

Tagi: fit, redukcja, siła, speed x3, suplementacja, suplementy, trening, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *