Popularne artykuły

Ashwagandha – stres i kortyzol już nie straszne!
Suplementacja

Ashwagandha – stres i kortyzol już nie straszne! 

Regularne przyjmowanie suplementu z Ashwagandha sprzyja osobom podatnym na stres, poprawiając ich jakość życia i funkcjonowanie w społeczeństwie! Jest to informacja sprzyjająca szczególnie osobom żyjącym w mocno obciążających warunkach.

W badaniu uczestniczyły 64 osoby w dobrej kondycji zdrowotnej, pomijając wysoki poziom stresu w życiu. Połowa z nich dostawała przez 60 dni dwa razy dziennie po posiłku porcję 300mg ekstraktu Ashwagandha, a druga połowa nieaktywne placebo w identycznie wyglądających kapsułkach.

https://www.instagram.com/p/BWYHflYghcE/?taken-by=m_z.pl

Naukowcy sprawdzili zarówno fizyczną, jak i psychiczną odpowiedź na stres. W tym celu pobrano poranne próbki krwi w celu sprawdzenia poziomu kortyzolu w dniu rozpoczęcia oraz w dniu zakończenia eksperymentu, co określa reakcję fizyczną. Reakcja psychiczna z kolei była kontrolowana odpowiednimi kwestionariuszami określającymi poziom odczuwanego stresu, jakości życia i symptomów depresyjnych, wypełnianymi w dniach rozpoczęcia i zakończenia oraz dodatkowo podczas rozmowy telefonicznej w dniach 15, 30 i 45.

Wyniki badania są obiecujące. Kwestionariusz określający poziom odczuwalnego stresu (PSS) wskazuje na jego redukcję aż o 44% w grupie badanej, w porównaniu do 5,5% w grupie placebo! Jeszcze lepsze wyniki zanotowano w ogólnym kwestionariuszu zdrowia (GHQ-28), gdzie spadek objawów somatycznych, lęków i bezsenności, dysfunkcji socjalnych i objawów depresyjnych wynosił około 70% u osób stosujących Ashwagandha i około 10% w grupie kontrolnej. Bardzo podobne wyniki zanotowano również w teście DASS określającym objawy depresyjne, lękowe i stresowe. Różnicę wykazano także w poziomach kortyzolu, przy czym spadek w grupie badanej wynosił 27,9%, a w grupie placebo zaledwie 7,9%.

Jak widać, zaskakująco wysoką poprawę odnotowano w każdym zakładanym parametrze, a uczestnicy badania otrzymujący ekstrakt Ashwagandha zyskali dużo wyższą jakość życia. Warto zatem rozważyć dodanie tego naturalnego środka do suplementacji, gdy doskwiera nam przewlekły stres.

Ranking - najlepsza ashwagandha

Powiązane artykuły

2 Comments

  1. Paweł

    Wiadomo o jakiej porze była przyjmowana Ashwagandha?

  2. Maria

    skoro: „w poziomach kortyzolu, przy czym spadek w grupie badanej wynosił 27,9%, a w grupie placebo zaledwie 7,9%” to nie ma możliwości, żeby ” spadek objawów somatycznych, lęków i bezsenności, dysfunkcji socjalnych i objawów depresyjnych wynosił około 70% u osób stosujących Ashwagandha i około 10% w grupie kontrolnej.”
    w drugim przypadku jest to jedynie ocena subiektywna badanych.
    W badaniu nie podano stopnia lęku – czy na poziomie błędnym brzusznym, sympatycznym czy błędnym grzbietowym. czy może we wszystkich na raz.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *