Popularne artykuły

Białko w diecie – wszystko o odżywkach białkowych
Odżywianie

Białko w diecie – wszystko o odżywkach białkowych 

Najcięższe treningi nie są w stanie zapewnić nam spodziewanych efektów jeśli nie połączmy ich z dobrze zbilansowaną dietą. Podstawowym składnikiem diety, który odpowiada za budowanie masy mięśniowej, jest białko. Osoby, którym zależy na progresie mięśniowym, powinny zagwarantować sobie optymalną podaż tego makroelementu. Przedstawimy wam dzisiaj kilka istotnych faktów na temat odżywek białkowych, które mogą okazać się niezbędne w kulturystycznej diecie. Porównamy izolat i koncentrat białka oraz postaramy się rozwiać wątpliwości na temat tego, po jaki suplement warto sięgnąć bezpośrednio po treningu.

Miejcie jednak na uwadze fakt, że odżywki białkowe są tylko dodatkiem do dobrze zbilansowanej diety i nie są w stanie zastąpić nam wysokojakościowych, dobrze skomponowanych posiłków!

  1. Przyswajalność odżywek białkowych.
  2. Ile procent białka znajdziemy w odżywce
  3. Cena odżywek białkowych

 

  1. Przyswajalność odżywek białkowych

Odżywki białkowe dzielimy w zależności od tego, jakie kryteria bierzemy pod uwagę. Pod kątem pochodzenia białka mamy do czynienia z trzema typami: serwatka (czyli białko mleczne), białka roślinne (np. sojowe, ryżowe, groszkowe) oraz białka zwierzęce inne niż mleczne (np. z jaj). Najpopularniejszymi są białka serwatkowe i to na nich głównie skupimy dzisiaj naszą uwagę.

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że to właśnie izolat białka serwatkowego jest szybciej trawiony i wchłaniany niż koncentrat. Współczynnik przyswajalności izolatu jest równy 159. Zdecydowanie wolniej przebiega asymilacja koncentratu. Jest ona uzależniona od składu białka oraz substancji towarzyszących, ale w ogólnym rozrachunku to izolat jest łatwiej trawiony i wchłaniany przez nasz organizm.

  1. Ile procent białka znajdziemy w odżywce

Pomimo tego, ze zarówno koncentrat, jak i izolat białka serwatkowego pochodzą z tego samego źródła, to procentowa zawartość białka w tych produktach jest inna. W izolacie zawartość białka sięga do 95%, natomiast w przypadku koncentratu waha się między 70% a 80%. Różnica ta jest spowodowana innymi formami produkcji wspominanych preparatów.

Biorąc pod uwagę zawartość białka w izolacie oraz to, że jest ono zdecydowanie lepiej przyswajalne niż koncentrat nie dziwi nikogo fakt, że to właśnie izolat jest częściej i chętniej wybierany przez kulturystów. Sprawdza się on doskonale zwłaszcza tuż po treningu, kiedy musimy w możliwie jak najkrótszym czasie odżywić nasze zmęczone mięśnie.

  1. Cena odżywek białkowych

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepszy jest koncentrat czy też izolat białka. Zarówno jedna jak i druga forma odżywki ma swoje plusy. Niemniej jednak osoby, którym zależy przede wszystkim na budowaniu suchej masy mięśniowej powinny sięgnąć po izolat. Zawiera on bowiem mniej dodatków w postaci tłuszczu i węglowodanów.

Wiemy jednak, ze w wyborze odpowiedniego suplementu niebagatelną rolę odgrywa cena. I tutaj lepiej wypada koncentrat, który jest tańszą opcją. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na izolat bez wahania powinny sięgnąć po koncentrat. Z jego pomocą również osiągniecie wymarzone efekty i uzupełnicie braki białka w diecie (o które, jak wiemy, wcale nie tak trudno!)

Przeczytaj również, dlaczego białko jest tak ważne w naszej diecie i jak objawiają się jego niedobory!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *