Bor – minerał o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych

Bor jest suplementem, który może poprawić nasze zdrowie na wielu płaszczyznach. Może pomóc w budowaniu mocnych kości i mięśni, poprawić funkcje poznawcze, a nawet leczyć infekcje. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci ten suplement, moc jego pozytywnych właściwości, sposób działania i potencjalne skutki uboczne.

Bor to minerał, o którym w ostatnich latach zrobiło się bardzo głośno. Systematycznie zyskuje on na popularności właściwie na całym świecie. Jego zdolność wsparcia leczenia zapalenia stawów, niektórych nowotworów, menopauzy i pozytywny wpływ na poziom testosteronu zainicjowały szereg badań.

Kwas borowy jest jedną z form boru, która również kryje w sobie wiele niezwykłych, prozdrowotnych właściwości.

Poniżej przedstawimy Wam wyniki badań dotyczące pozytywnych efektów związanych ze stosowaniem suplementów boru, a także możliwych, niepożądanych skutków ubocznych.

Korzyści zdrowotne wynikające z suplementacji boru:

1) Bor poprawia zdrowie kości

Poziomy boru u pacjentów z zapaleniem stawów były istotnie niższe niż u pacjentów, u których nie stwierdzono tej choroby. Suplementacja boru wzmacnia kości i stawy, przyspiesza gojenie złamanych kości i pomaga zapobiegać artretyzmowi (1).

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przeprowadził eksperyment, podczas którego kobiety po menopauzie przyjmowały 3 mg boru dziennie. Wyniki pokazały, że suplementacja borem zmniejszyła wydalania wapnia o 44% co sugeruje możliwą rolę w hamowaniu osteoporozy (2).

Suplementacja boru podnosi gęstość mineralną kości (3).

Bor poprawia metabolizm wapnia u osób z niedoborami pomenopauzalnymi (4).

2) Bor ma właściwości przeciwzapalne i pomaga w leczeniu stanów zapalnych stawów

W kilku badaniach udowodniono zmniejszenie bólu u pacjentów z zapaleniem stawów po podaniu suplementu boru.

W obszarach świata, gdzie spożycie boru zwykle wynosi 1,0 mg lub mniej / na dobę, szacowana częstość występowania zapalenia stawów wynosi od 20 do 70%. W obszarach świata, w których spożycie boru utrzymuje się na poziomie od 3 do 10 mg, szacowana częstość występowania zapalenia stawów wynosi od 0 do 10% (5).

Bor zwiększa wydzielanie chemicznych mediatorów stanu zapalnego, co pomaga w gojeniu i regeneracji komórek oraz w redukcji zapalenia (6).

Bor indukuje wzrost komórek odżywczych przeciwzapalnych i fagocytów, które pomagają zwalczać infekcje. Stymulacja tych komórek wyzwala zwiększoną odpowiedź immunologiczną (7).

3) Bor wspiera walkę z rakiem

Antygeny swoiste dla prostaty (PSA) są powiązane ze zwiększonym poziomem IGF-1, co powoduje wzrost guza (8).

Stwierdzono, że bor jest inhibitorem proteazy serynowej, w szczególności PSA (9).

U myszy kwas borowy znacząco obniżył poziom PSA i IGF-1 w nowotworze (10).

Lek do chemioterapii, Bortezomib, zawiera kwas borowy i został zatwierdzony przez FDA do leczenia szpiczaka mnogiego (rak komórek plazmatycznych). Lek ten uwrażliwia komórki nowotworowe na apoptozę (samobójstwo komórek) i zwiększa wrażliwość na inne leki stosowane w chemioterapii (11).

Stwierdzono również, że kwas borowy wspiera odporność na uszkodzenia DNA, które mogą powodować raka (12).

Borre Neutron Capture Therapy (BNCT) zostało odkryte w nowych badaniach mających na celu niszczenie komórek nowotworowych bez zabijania otaczających zdrowych komórek (13).

Udowodniono, że wstrzyknięcie boru hamuje wzrost i zmniejsza rozmiar guzów u myszy. Odbywa się to poprzez wykorzystanie dużych ilości boru w celu wywołania toksyczności komórki, ostatecznie zabijając komórki(14).

U myszy z czerniakiem, ta metoda dawała także przedłużone przeżycie w porównaniu z tymi osobnikami, których nie leczono (15).

4) Bor zwiększa poziom wolnego testosteron

Suplementy diety zawierające bor zwiększają ogólny poziom testosteronu poprzez zwiększenie stężenia hormonów steroidowych we krwi (16). Może to pomóc sportowcom w poprawie ich wydajności i ogólnej siły fizycznej(17).

5) Kwas borowy może leczyć infekcje drożdżakami

Kwas borowy jest popularnym sposobem leczenia infekcji pochwy. Bor służy do zabijania drożdży i zapobiegania nawrotom (18).

6) Bor pomaga w pozbyciu się kamieni nerkowych

10 mg boru na dobę zwiększało szybkość wydalania kamienia nerkowego. Zmniejszyło to także poziom odczuwanego bólu (19).

Podsumowanie:

  • Bor stymuluje wydzielanie TNF-α, IL-6, IL-1β, NO i ekspresję iNOS przez makrofagi z primerem LPS. Efekt był zależny od dawki i najbardziej znaczący przy poziomie dawki 4,6 mg / kg masy ciała.
  • Bor wywołał zależny od dawki wzrost indukowanej antygenem (OVA) proliferacji splenocytów, mierzony jako zmiana absorbancji przy 570 nm, wykazując maksymalny wzrost (1,66 ± 0,08) w dawce 4,6 mg / kg masy ciała, w porównaniu ze stymulowaną grupą (0,92 ± 0,03) (21).
  • W próbie krzyżowej z pojedynczą ślepą próbą uzyskano znaczny wzrost stężenia 17-B estradiolu (E2) w osoczu (P <0,004) i zaobserwowano tendencję do zwiększania poziomu testosteronu (T) w osoczu.
  • Ponadto pomiar aktywności syntazy glukanowej w błonach szczepu YPH499 wykazywał stały spadek wraz ze wzrostem stężenia BA .

Źródła pokarmowe

Bor występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych występujących w standardowej diecie. Obejmuje to owoce i warzywa, takie jak jabłka, daktyle, śliwki, rodzynki i wiele orzechów.

Dawkowanie boru

Normalna dawka wynosi 3 mg na dobę.

Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia twierdzi, że "Całkowite dzienne spożycie boru w normalnej ludzkiej diecie waha się od 2,1-4,3 mg boru / dzień.”

Nie została ustalona rekomendowana dawka boru. Aby zachować ostrożność, dorośli nie powinni przyjmować więcej niż 20 mg na dobę doustnie. W przypadku zakażeń pochwy kobiety powinny stosować tylko 600 mg kwasu borowego w proszku raz lub dwa razy dziennie.

Potencjalne skutki uboczne

Bor nie wykazuje długoterminowych efektów ubocznych.

Toksyczność boru rzadko występuje, ponieważ ciało łatwo usuwa nadmiar tego minerału. Objawy obejmują problemy z przewodem żołądkowo-jelitowym, nieregularne miesiączkowanie i drgawki.

Tagi: bor, kamienie nerkowe, kości, minerały, nowotwór, ochrona zdrowia, stawy, suplementacja, testosteron, zdrowie