Dlaczego Polacy stosują suplementy diety?

Wojciech Nowosada
Dlaczego Polacy stosują suplementy diety? - Jak często stosowane są suplementy - Statystyki

W polskim społeczeństwie rynek suplementacyjny i farmakologiczny rozrasta się w zastraszającym tempie. Czy wiedzieliście, że więcej niż połowa Polaków stosuje suplementy? W dużej mierze wpływ na to ma rozwój branży fitness i dietetyki oraz idąca za tym popularyzacja przeróżnych strategii mających promować zdrowie. Z każdej strony zalewa nas także fala reklam suplementów i leków bez recepty – widzimy je w telewizji, internecie, słyszymy w radio. Nasuwa się pytanie, czy wszyscy stosujący suplementy robią to z pełną świadomością?

W badaniu pt. "Polacy a suplementy diety" przeprowadzonym w 2017 roku przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research odnotowano, że aż 72% Polaków przyjmuje suplementy diety! Z tego u 48% suplementacja jest regularną praktyką. 40,6% stosuje suplementację od czasu do czasu, a 11,4% stosuje sporadycznie lub okresowo, gdy jest taka potrzeba.

Z ankiety przeprowadzonej na 584 osobach wynika, że 65% osób stosujących suplementy kupuje je w aptece. Na drugim miejscu jest internet (10,4%), a za nim specjalistyczne sklepy z suplementami (6,6%) oraz supermarkety (6,4%).

Wyniki ankiet sugerują, że 44,4% osób uważnie czyta ulotki preparatów, które przyjmują, a 27,1% osób zwraca uwagę na potencjalne interakcje z innymi preparatami. Warto zauważyć, że aż 51,3% osób samodzielnie decyduje o wdrożeniu suplementacji, a jedynie 17,3% osób konsultuje suplementację ze specjalistą.

Najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy zakupie jest skład preparatu (42%), a zaraz za nim cena (38%) i własne doświadczenia związane z danym środkiem (37%). Wiele osób opiera się też na rekomendacjach – od lekarza/farmaceuty(34,5%), znajomych i rodziny (25,9%) lub instytutów naukowych (16,9%). 12% przyznaje, że ulega reklamie, a 14,4% ufa konkretnemu producentowi.

Do zakupu suplementów skłaniają nas następujące motywy:
55,4% - aby wzmocnić organizm
44,3% - aby zwiększyć odporność organizmu
40,7% - aby uzupełnić codzienną dietę
35,8% - aby mieć więcej energii
31,7% - aby zadbać o urodę
23,8% - aby wyleczyć się z konkretnych dolegliwości
17,5% - aby mieć zgrabną sylwetkę
6,6% - ponieważ branie suplementów jest modne (!)
1,5% - inne powody
1% - nie wiem / trudno powiedzieć

Jak widać, najczęstszym motywem jest „wzmocnienie” organizmu, co jest pojęciem bardzo niespecyficznym i wiele środków może być reklamowanych jako wzmacniające, bez szczególnego pokrycia.

75% osób zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar niektórych substancji w organizmie może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

55% osób odczuwa wyraźną poprawę dzięki suplementom, a tylko 3% deklaruje rozczarowanie działaniem suplementów. Co ciekawe, 40% nie zanotowała jeszcze efektów, ale wierzy, że są dobre dla organizmu i nie traci nadziei, że te się w końcu pojawią, dlatego kontynuuje kurację.

W wynikach badania widzimy informacje i pozytywne, i negatywne. Korzystny jest na pewno fakt, że zdecydowana większość zdaje sobie sprawę z potencjalnej szkodliwości nadmiernej suplementacji. Cieszy również informacja, że wielu użytkowników wnikliwie studiuje treści ulotek oraz sprawdza interakcje. Niepokojący jednak może być trend o samodzielnym wdrażaniu suplementacji przez większość użytkowników suplementów. Warto pamiętać, że wiele suplementów ma bardzo szerokie spektrum działań, a dobór środków należy odpowiednio dopasowywać do indywidualnych potrzeb.

Źródło:
http://swresearch.pl/raporty/czytaj/id/64/65-proc-polak-w-suplementy-diety-kupuje-w-aptekach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *