Jak narkotyki mogą pomóc w walce z otyłością

Jakub Kola

Oczywiście nie narkotyki bezpośrednio, ale blokery używane w trakcie terapii odwykowych. Brzmi dziwnie? W końcu gdzie wspólny mianownik? W naszej głowie. Wspólnym mianownikiem jest nasze podwzgórze, a konkretnie występujące tam neurony oreksynowe. Blokuje się je w trakcie walki z uzależnieniem (na przykład od kokainy), ale pomaga to również w przypadku obżarstwa napadowego u osób otyłych.

Lepiej wytłumaczą to słowa dr Gary Aston-Jones, dyrektor Rutgers Brain Health Institute: „Kilka kluczowych objawów zaburzeń odżywiania, np. poczucie utraty kontroli, pokrywa się z tym, co wiemy o naturze uzależnień od narkotyków. Ponieważ układ oreksynowy jest zaangażowany w uzależnienie od narkotyków, skupiliśmy się na nim, by zrozumieć zmianę w motywacji pokarmowej, do której dochodzi przez powtarzające się epizody objadania”. Jest to bardzo dobra wiadomość. Aktualnie pacjenci z zaburzeniem odżywiania mają bardzo mało opcji na pomoc farmakologiczną. Każdy nowy lek to wspaniała nowina: „Byłoby więc wspaniale, gdyby nowa terapia rozszerzyła wachlarz metod dostępnych dla osób otyłych z zaburzeniem z napadami objadania się” mówi dr Nicholas Bello (Rutgers University).

Jak dokonano tego odkrycia?

Przeprowadzono testy na szczurach. Podzielono samice szczurów na dwie grupy. Grupie kontrolnej podano normalną dietę, grupie eksperymentalnej karmę bogatą w tłuszcz i cukier (taki zestaw, jak wiadomo, prowadzi do objadania i tycia). Następnie szczury miały do wykonania zadania, które były nagradzane przekąskami. Ich poziom trudności wzrastał i wiele samic uznało, że nagroda nie jest warta wysiłku. Szczury z obżarstwem napadowym walczyły dalej, byle tylko zdobyć przysmak. Jednak po zastosowaniu blokera przymus zdobycia jedzenia znikał. Dodatkowo bloker oreksynowy ograniczał ilość pokarmu spożywanego przez samice w trakcie napadu (szczurzyce miały nieograniczony dostęp do słodzonej mieszanki tłuszczowej. Mniam). Oczywiście należy pamiętać, że te metody pozostają w fazie testów. Jak informuje dr Morgan James „Kilka blokerów oreksynowych znajduje się na etapie testów klinicznych bądź zyskało już pozwolenie FDA, dlatego zaczęliśmy badania, które mają pokazać, czy dadzą one podobne rezultaty w naszym modelu zwierzęcym”.

Czy narkotyki przyczynią się do walki z otyłością? Oby. Narobiły tyle zła, że dla odmiany mogą zrobić coś dobrego. Ja w każdym razie będę czekał na dalsze informacje. Póki co pozostaje trzymać kciuki! I może odchudzić kilka szczurzyc.

źródło: https://medicalxpress.com/news/2018-07-brain-area-linked-disruptions-binge.html

Tagi: badania, odchudzanie, układ oreksynowy, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *