Masło orzechowe, nie takie straszne jak je malują

Masło orzechowe jest zdecydowanie lubianą potrawą zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Chociaż smaczne, wiele osób zastanawia się nad korzyściami zdrowotnymi masła orzechowego. Okazuje się że orzeszki ziemne i masło orzechowe zawierają składniki odżywcze, które mogą poprawić zdrowie serca i pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała!


  Różne twarze masła orzechowego

  W zależności od tego, jak użyjemy masła orzechowego w swojej diecie, może nam pomóc schudnąć lub przybrać na wadze podczas treningu siłowego lub kulturystycznego. Jednakże masło orzechowe ma wysoką zawartość kalorii i tłuszczu, więc mimo wszystko należy zachować umiar w jego spożyciu. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom płynącym z jedzenia masła orzechowego.

  Masło orzechowe zapewnia dużą ilość białka, a także niezbędne witaminy i minerały, takie jak magnez, potas i cynk. W przypadku szczególnych korzyści możemy wyróżnić:

  Utratę masy ciała

  Kilka badań sugeruje, że jedzenie orzeszków ziemnych jak i innych rodzajów orzechów może pomóc ludziom utrzymać wagę, a nawet pomóc w jej utracie.

  Może to być spowodowane tym, że  orzeszki zapewniają stosunkowo dużą sytość posiłku, dzięki dużej zawartości białka, tłuszczu, oraz błonnika.

  Badanie z 2018 r. Sugeruje, że jedzenie orzechów, w tym orzeszków ziemnych, zmniejsza ryzyko nadwagi lub otyłości. W tym badaniu porównano dane dotyczące diety i stylu życia dla ponad 373 000 osób z 10 krajów Europy Zachodniej w ciągu 5 lat.

  Wcześniejsze badania oparte na danych zebranych od ponad 51 000 kobiet sugerowały, że kobiety które jadły orzechy dwa razy w tygodniu lub częściej, doświadczyli nieco mniejszego przyrostu masy ciała w ciągu 8 lat niż kobiety, które jadały je rzadziej.

  Co zawierają w sobie orzeszki ziemne?
  Co zawierają w sobie orzeszki ziemne?

  Poprawa zdrowia serca

  Masło orzechowe zawiera wiele składników odżywczych, które mogą poprawić zdrowie serca, w tym:

  Proporcja nienasyconych tłuszczów (PUFA i MUFA) do tłuszczów nasyconych w diecie odgrywa szczególnie ważną rolę w profilaktyce zdrowia serca. Masło orzechowe ma podobny stosunek tych kwasów do oliwy z oliwek - która jest również znana jako składnik poprawiający zdrowie serca.

  Wysokie spożycie orzechów może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca lub innych związanych z układem naczyniowym. Naukowcy zalecają w szczególności orzeszki ziemne jako ekonomiczny sposób poprawy zdrowia serca w codziennej diecie.

  Badania sugerują również, że włączenie 46 g dziennie orzeszków ziemnych lub masła orzechowego do diety na okres 6 miesięcy może przynieść korzyści sercu, poprawić lipidogram i ograniczać rozwój stanów cukrzycowych.

  Ponieważ jednak masło orzechowe jest bogate w kalorie, bardzo ważne jest, aby dana osoba ograniczyła ich spożycie, jeśli nie chce przybrać na wadze. Zjedzenie dużo więcej masła orzechowego niż zalecana ilość zwiększy również spożycie tłuszczu i sodu, co ostatecznie nie przyniesie korzyści sercu.

  Kulturystyka

  Wielu kulturystów i entuzjastów fitness stosuje masło orzechowe w dietach.

  Chociaż ilości kalorii którą powinniśmy jeść będzie się różnić w zależności od wzrostu, poziomu aktywności i naszego tempa metabolizmu, typowe zalecane dzienne spożycie kalorii wynosi od około 1600 do 2400 kalorii dziennie dla kobiet i do 3000 kalorii dziennie dla mężczyzn.

  Dzięki wysokiej zawartości kalorii masło orzechowe jest łatwym sposobem na zwiększenie spożycia kalorii i nienasyconych tłuszczów.

  Masło orzechowe jest również źródłem białka, które jest niezbędne do budowy i odbudowy mięśni. Chociaż masło orzechowe nie jest pełnowartościowym białkiem - co oznacza, że ​​nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów potrzebnych organizmowi – jego ilość jest znacząca dla dziennego bilansu spożycia białka. Można na przykład połączyć je w koktajlu mlecznym (mleko zawiera pełnowartościowe białko), aby uzyskać pełen aminogram w przyjemnym do spożycia posiłku.

  Podsumowanie

  Masło orzechowe to niestety wciąż niedoceniany produkt, mający w pewnych kręgach złą opinię. Odchudzające się kobiety zbyt często patrzą wyłącznie na kaloryczność danego produktu nie zważając na pozostałe jego zalety.  Kremy z orzechów, podobnie jak same orzechy są wysoce kaloryczne, to prawda. Przyznacie jednak, że orzechy to samo zdrowie. Są bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, wzmacniają układ nerwowy, obniżają poziom złego cholesterolu, mają właściwości przeciwzapalne, obniżają ryzyko zawału serca, miażdżycy czy też udaru mózgu. Mają dziesiątki pozytywnych właściwości, z których wielu z nas rezygnuje zasłaniając się mitycznym "ach, ile to ma kalorii". 

  Jeśli szukasz masła orzechowego do uzupełnienia swojej diety, polecamy nasze nowe masła orzechowe, zarówno z orzeszków ziemnych, nerkowców, migdałów, jak i te z dodatkami takimi jak kokos, ksylitol i miiód!
  Jeśli szukasz masła orzechowego do uzupełnienia swojej diety, polecamy nasze nowe masła orzechowe, zarówno z orzeszków ziemnych, nerkowców, migdałów, jak i te z dodatkami takimi jak kokos, ksylitol i miiód!

  Przy odpowiednio zbilansowanej diecie, która uwzględnia dzienną porcję orzechów w postaci garści migdałów bądź też łyżki masła orzechowego nie stanie się Wam nic złego. Oczywiście masło orzechowe może uzależniać. Każdy kto próbował tego produktu wie, że nie trudno zatracić się i pochłonąć na raz cały słoik. Należy tu jednak mieć silną wolę i skończyć na jednej łyżce.  Wybierzcie sobie jeden moment dnia, w którym pozwalacie sobie na dostarczenie porcji orzechów lub masła. Kolega z pracy, codziennie rano, do drugiego śniadania zjada garść orzechów. Są to nerkowce, migdały, orzechy brazylijskie lub orzechy pekan. Ja najchętniej spożywam przed snem łyżkę masła migdałowego z porcją waniliowej odżywki białkowej. Dostarczam organizmowi na noc wartościowych protein z kazeiny a porcja tłuszczu z masła sprawia, że wchłaniają się one jeszcze wolniej, co w nocy jest szczególnie ważne.

  Nie dajcie się zwariować. Znajcie umiar i cieszcie się smakiem oraz właściwościami tego pysznego i zdrowego produktu!

  Tagi: masło orzechowe, najlepsze masło orzechowe, nerkowce, orzechy